HRnek

#45 HRnek do uší: Open space ztrácí na popularitě

Ještě před několika lety byly velké otevřené kanceláře mezi pracovníky žádané, dnes už je tomu jinak. Podle výzkumů v nich totiž lidé těžko hledají soukromí, jsou více ve stresu a chybí jim klid na soustředění. V novém HRnku do uší se také dozvíte, o čem sní generace Z nebo proč se Češi začali zajímat o službu v armádě.

#44 HRnek do uší: Lidé tráví až 9 hodin týdně neplacenými přesčasy

Po covidu se zaměstnanci rozdělili na dva tábory. V jednom z nich následují kult přepracovanosti a podle průzkumů věnují až 9 hodin týdně neplaceným přesčasům. V druhém zase přesčasy odmítají, brzy odchází domů a raději se věnují svým koníčkům. V dnešním HRnku do uší se ještě dozvíte, jak se zlepší uplatnění pracovníků ze zahraničí nebo proč musí zaměstnavatel poskytnout volno odcházejícímu zaměstnanci.

#43 HRnek do uší: Jaké změny přinese novela zákoníku práce pro DPP a DPČ?

Novela zákoníku práce ulehčí situaci dohodářům. A také jim umožní snadněji čerpat dovolenou nebo poskytne nárok na ošetřovné v případě, že se starají o člena rodiny. Krom toho se v novém HRnku do uší dozvíte, jak rostliny zlepšují produktivitu a jak správně přivítat nového kolegu v týmu.

#42 HRnek do uší: Co dělat se zaměstnancem, který nedodržuje pravidla neschopenky?

Žádost o předčasný starobní důchod může být výhodnější, pokud se podá ještě letos. Současná valorizace totiž zaměstnancům zvýší důchody až o několik tisíc. V novém HRnku do uší se dozvíte, proč by měly být přestávky na pracovišti častější a jakým způsobem může firma postihnout zaměstnance, který nerespektuje pravidla nemocenské.

#41 HRnek do uší: Limity na DPP by se mohly zvednout

Studenti, lidé na rodičovské nebo senioři by mohli na brigádách platit méně na odvodech. Po deseti letech by se měl zvýšit limit pro platby zdravotního a sociálního pojištění z 10 tisíc na 15. V novém HRnku do uší se dozvíte o dalších 20 změnách antibyrokratického balíčku, který zjednoduší zaměstnavatelům život, a povíme si více o zvýšení příspěvku na stravování při služebních cestách.

#40 HRnek do uší: Home office nalezne ukotvení v zákoně

Zatímco je home office od dob pandemie stále na vzestupu, zákoník práce s ním dodnes moc nepočítá. To se ale změní a zaměstnavatelé budou například muset platit svým lidem téměř tři koruny za každou hodinu práce z domova. V novém HRnku do uší se dále dozvíte, jak se liší česká a německá pracovní doba a u koho je stále populárnější benefit v podobě záloh na výplatu.

#39 HRnek do uší: Change management pomáhá zavádět novinky ve firmě

Provádíte ve firmě změny, na které ale zaměstnanci neumí dostatečně pružně reagovat, a místo zvýšení efektivity přichází spíš jen rozpaky? Vyzkoušejte change management. Tento přístup usnadní zavádění novinek ve firmě a pomůže lidem zbavit se strachu z nových technologií. A na teambuildingy a jazykové kurzy, o kterých je v novém HRnku do uší řeč taky, se budou více těšit.

#38 HRnek do uší: Proč si Češi nevybírají dovolenou?

Více než polovina Čechů nevyčerpá všechnu dovolenou. Může za to převážně pocit, že volno nestíhají kvůli přiděleným úkolům. Je proto důležité se zaměstnanci toto téma otevírat a ujišťovat je, že si oddych zaslouží. A jak se v novém HRnku dozvíte, je důležité, aby opravdu odpočívali, pokud na dovolenou vyrazí. Inspirovat by se mohli mileniály, kteří po covidu vyžadují šlofík i v zaměstnání.

#37 HRnek do uší: Experiment v Británii odhalí efektivitu čtyřdenního pracovního týdne

Pracovat po dobu půl roku za plnou mzdu, ale jen čtyři dny v týdnu? Pro tisíce Britů zapojených v experimentu už běžná realita. Během šesti měsíců se zjistí efektivita čtyřdenního pracovního týdne, se kterým se setkáváme občas už i v České republice. V novém HRnku do uší se podíváme také na home office a probereme, proč lidé chtějí pracovat v ekologicky zodpovědných společnostech.

#36 HRnek do uší: Stresují vás pohovory? Zkuste si je nanečisto

Tréma před důležitým pohovorem je běžná a pociťuje ji téměř každý. A aby ne, v sázce je opravdu mnoho. Za kandidáty se postavil Google, který vyvinul software, díky němuž si můžou zkusit pohovor nanečisto. Řeč dojde i na penzisty nebo zaměstnance na rodičovských dovolených, respektive na zkrácené úvazky, které jim pracovní život mohou výrazně usnadnit.

#35 HRnek do uší: Jak se zchladit v kanceláři

Léto a teplo mnozí milují. V kanceláři to ale řekne málokdo. Vysoká teplota v místnosti je jedním z nejrušnějších faktorů v zaměstnání. V novém HRnku do uší poradíme, jak ideálně a ohleduplně zacházet s klimatizací a kam (ne)umísťovat barely s vodou.

#34 HRnek do uší: Jak poznat závislost na stresu?

Cítíte se v týdnu plném povinností jako nejvýkonnější zaměstnanec, zatímco během víkendu nebo dovolené máte chmury a deprese? Možná jste závislí na stresu. Pro mnohé je přehlcení úkoly už bazálním stavem mysli a klid ztrácí v momentě, kdy se nic neděje. Máme ale pár rad, jak s tím bojovat.

#33 HRnek do uší: Odhalte při náboru mýtomany

Vedli jste pohovor s člověkem, který měl tak nadupané CV, že by se za něj nemusel stydět ani Superman? Dost možná jste narazili na mýtomana. Patologičtí lháři natolik věří svým přikrášlením reality, že jim často skočí na špek i zkušený HRista. Známe ale vychytávku, jak takovým kandidátům nenaletět. V HRnku do uší vám poradíme, i jak rozpoznat kolegy, kteří mají ambice kariérního růstu.

#32 HRnek do uší: Benefity mladým nestačí. Víc je zajímají firemní hodnoty

Nabíráte mladé kolegy? Dobrá mzda a nadstandardní benefity vám už stačit asi nebudou. Polovina mladých kandidátů totiž dává přednost firemním hodnotám a společnostem, jejichž poslání souzní s myšlenkovým naladěním kandidátů. A nejen o nich bude aktuální HRnek. Probereme také imposter syndrom, který pociťuje až 75 procent žen ve výkonných pozicích.

#31 HRnek do uší: Neseďte u online meetingů

Vysilují vás nekonečné online porady? Nejste v tom sami. Neosobní konference přes webkameru se podepisují na nás všech a v letních vedrech jsou ještě o něco náročnější. Máme ale pár tipů, jak si je zpříjemnit. Poslechněte si je v aktuálním HRnku.

#30 HRnek do uší: Jak předejít úrazům v práci? Kamarádstvím!

Může to znít zvláštně, ale je tomu tak. Přátelské vztahy s kolegy se však vyplácí i z mnoha jiných důvodů. Prozradíme vám, proč je ve firmě pěstovat. Pokud ale v práci kypíte zdravím a onemocníte až během dovolené, nejste sami! Řekneme vám, co změnit, abyste se tomuto fenoménu vyhnuli. A v závěru si posvítíme na důvody, proč věkovou diskriminaci vymýtit nejen z náboru, ale i z celé firmy.

#29 HRnek do uší: Nenechte si kandidáty proklouznout mezi prsty

Vytrácejí se vám kvalitní kandidáti? Často úplně zbytečně! Máme tipy, jak vylepšit inzerát i náborový proces, aby neodešli ke konkurenci kvůli věcem, které jdou snadno napravit. Mnohem záludnější je ale najít kolegy personalisty. Víme proč a poradíme vám, co během pohovoru dělat jinak, abyste v nich nevzbudili podezíravost.

#28 HRnek do uší: Odhalte kandidáty, co myslí jenom na sebe

Známe vychytávku, díky níž rychle zjistíte, zda má kandidát týmového ducha, nebo bude hrát jenom na sebe. Během pohovorů se ale zajímejte i o zájmy kandidátů. Usnadní vám to rozhodování, koho přijmout. A pokud se vám nedaří relaxovat a máte práce plnou hlavu, poradíme vám, jak si užít volno bez výčitek.

#27 HRnek do uší: Nejlepší trik pro udržení nového návyku

Nejdou vám plnit předsevzetí? Máme pro vás trik, se kterým ošálíte mozek a k nové rutině se přimějete snáz. Nebudeme ale žádat, abyste při nácviku měli ‚‚proaktivní přístup‘‘. Prozradíme vám, co si o kancelářských klišé myslí vaši zaměstnanci. A na konci podcastu vás poprosíme, abyste neměli dobrou náladu (aspoň ne pořád). Víme totiž, co všechno dokáže napáchat toxická pozitivita.

#26 HRnek do uší: Každý meeting lze zkrátit na polovinu. Nevěříte?

Přáli byste si pro samé meetingy, aby měl den 48 hodin? V dnešním HRnku se dozvíte kouzlo, kterým zkrátíte schůzky na polovinu. Nechte se taky překvapit, jaké hodnoty by měly vyznávat firmy, které k sobě chtějí přivábit generaci dvacátníků. A v závěru si poslechněte, jak dát lidem feedback, který je nezbrzdí.

#25 HRnek do uší: Zjistěte kvalitu svých lidí pomocí 360° zpětné vazby

Chcete získat přehled o slabých a silných stránkách svých zaměstnanců? Máme pro vás účinnou metodu. Uplatníte ji i při výběru kandidátů a snadněji s ní odhalíte třeba manipulátory. Poslechněte si o třistašedesátce další detaily. A nechte se inspirovat k tomu, jak svým lidem zajistit psychologickou péči, aniž byste je museli odkázat na specialistu.

#24 HRnek do uší: Zaměstnanci chtějí flexibilitu!

Lidé by vyměnili celý balík nejrůznějších benefitů za flexibilitu a pracovní rozvrh, který by mohli snadněji skloubit s osobním životem. Poslechněte si detaily a myslete na to, až budete přemýšlet nad strategií odměňování a benefitů. V HRnku se můžete těšit i na zásady, jak snáz usínat nebo jak být efektivnější.

#23 HRnek do uší: Napište si seznam, co NEdělat. Zabírá to

Máte rádi to do listy – tedy seznamy úkolů, které vás čekají? Od naší Aničky zjistíte, proč je fajn si psát i jejich opak – seznam bodů, které byste dělat neměli. Jakkoliv to zní bláznivě, bude se vám hodit. A těšte se i na rady, které vám pomůžou sladit osobní a pracovní život a zbavit se zbytečného stresu z práce.

#22 HRnek do uší: Znáte bumerangové zaměstnance? A pracujete s nimi?

Když je málo kandidátů, nevyplatí se přehlížet nikoho. Ani zaměstnance, co se k vám chtějí vrátit jako bumerang. V novém HRnku Anička prozradí, proč je dobré zůstat v kontaktu i s lidmi, kteří od vás už jednou odešli. Navíc dostanete rychlonávod, jak přepsat předmět e-mailu s nabídkou práce tak, aby byl zajímavější než ten od konkurence. A nakonec uklidníme všechny perfekcionisty z HR. Tak si to nezapomeňte pustit.

#21 HRnek do uší: Zásadní věc, která lidem chybí v práci

Možná budete překvapení, ale lidem nejvíc nechybí ani lepší káva, ani víc bonusů. Průzkumy ukazují, že potřebují, aby šéf ocenil jejich práci podle kvality, a ne podle počtu splněných úkolů. Taky jim nevyhovuje hluk, který běžně panuje v otevřených kancelářích. A na psychiku jim nedělá dobře, když jim šéf zasílá e-maily po pracovní době. Přesvědčte se sami a hezky si to poslechněte od Aničky v novém dílu.

#20 HRnek do uší: Kvůli stresu vám můžou utéct zaměstnanci

Tento díl je hotový antistres. Je totiž celý věnovaný tomu, jak mezi zaměstnanci, kandidáty i u sebe samých stres zmírnit. Dozvíte se, čím zabránit zbytečným odchodům přetížených zaměstnanců nebo na co se kandidátů neptat u pohovoru, případně jak se ptát lépe. A nakonec dostanete i bonusové rady, jak z desetiminutové relaxace udělat návyk, který vám může pomoci v náročném období.

#19 HRnek do uší: Přesčasy ročně zabijí tři čtvrtě milionu lidí, tak pozor na hodiny navíc

Je to tak, člověk se opravdu může upracovat k smrti. Jako jednotlivci si můžete pečlivěji hlídat hranice mezi osobním a pracovním životem. A co dělat jako personalisté, to už si pusťte v HRnku. Mimo jiné se dozvíte, jak smysluplně ověřit reference kandidátů, o které máte zájem, nebo jak ve firmě pohnout kupředu s employer brandingem.

#18 HRnek do uší: Jak se vyhnout poobědovému kómatu

Aby vás po každém obědě nedohnala nekonečná únava, kterou nezmírní ani litr kafe, poslechněte si právě tenhle díl. Dozvíte se taky, proč zaměstnanci občas i dobře myšlený e-mail od šéfa pochopí negativně. A pozor, prozradíme, proč záleží na tom, kde jste pracovali kolem 18–20 let. Jestli jste se moc stresovali, může vám hrozit i kardiovaskulární onemocnění. Bez legrace, zaposlouchejte se.

#17 HRnek do uší: Proč vykřičníky ani omluvy nepatří do e-mailu

Tyhle rady můžete přenést rovnou do praxe. Dozvíte se, co ze svých e-mailů vypustit, abyste nepůsobili jako ustrašení ratlíci, a co do nich naopak vměstnat. Můžete se těšit i na doporučení, jak pracovat s lidmi, abyste projekty dotáhli vždy do úspěšného konce. A nakonec přihodíme tip, co si večer před spaním pustit na Netflixu. Hezký poslech.

#16 HRnek do uší: Slova, která v inzerátech na kandidáty působí odpudivě

Připravte se na nášup náborových tipů. V prvé řadě se dozvíte, jaká slova byste měli z inzerátů vyškrtat. Není jich totiž málo, objevují se často a na kandidáty působí negativně. Představíme vám i originální otázku, se kterou zabodujete. A zjistíte, kde si můžete stáhnout sadu ověřených pohovorových otázek, které používají profíci z oboru.

#15 HRnek do uší: Nejvýkonnější týmy vynikají tím, že od šéfů dostávají 6× častěji pochvalu

Pochvala od šéfa chybí až 30 % zaměstnanců. Tak si poslechněte, jak na to, aby byli spokojenější. Anička vám taky pošeptá důvod, proč byste měli do svého programu zařadit úplné ticho. Potěšíte tím buňky svého mozku. A na závěr dostanete návod, jak v práci strhnout masku a být víc sami sebou. Uleví vám to od stresu a přetížení.

#14 HRnek do uší: Sledujte, co mají kolegové na oběd. Ovlivňuje to i vás

Jestli chcete mít v práci po obědě kupu energie a vyhnout se klasické únavě, choďte jíst s těmi, kdo si dávají spíš salát než smažák. Anička Schuma v podcastu prozradí proč. Přidá i praktické tipy, kdy byste měli dát přednost interním kandidátům před posilou zvenčí nebo kolik kol náboru je ještě v pořádku. Když totiž zájemce o práci moc napínáte, utečou vám jinam.

#13 HRnek do uší: Nesuďte zaměstnance podle toho, že na Teamsech zrovna svítí červeně

Poslechněte si průzkum o Češích a práci z domova, pár tipů na efektivnější práci z domova, ale i další novinky, které se skrývají v našem novém HRnku. Anička Schuma vám vysvětlí, proč zelená tečka u zaměstnance ve Slacku nebo v Teamsech ještě nemusí znamenat, že daný člověk zrovna usilovně pracuje. A nebo proč si občas dopřát více času na e-mailovou odpověď.

#12 HRnek do uší: Chcete zlepšit komunikaci ve firmě? Zrušte schůzky

Poslechněte si novou dávku HR rad od Aničky. Dnes se dozvíte, jak prezentovat firemní výsledky a efektivně zjišťovat spokojenost zaměstnanců. Řekneme si pár klíčových rad pro poskytování negativní zpětné vazby, která váš tým nerozloží. A navrch přiložíme návod, jak postupovat, když si lidé ve firmě nerozumí.

#11 HRnek do uší: Naučte se ovládat TikTok, dokud je čas

TikTok už dávno není jen zábava pro třináctky. Anička vám prozradí, že nově skrz něj kandidáti můžou připravit i životopis. Možná je na čase začít se s ním učit. Kdyby vám to pořád přišlo trochu mimo mísu, poslechněte si v HRnku nápovědu, jak jednat s prokrastinátory a jak co nejlíp chválit. To se totiž hodí v každé firmě.

#10 HRnek do uší: Jak se vymanit z toxického pracovního prostředí

Umět poznat nevlídné pracovní prostředí není vůbec na škodu. Poslechněte si Aniččiny osvědčené tipy. Zbystřete, když se v práci drby šíří rychlostí blesku, kolegové se u vás neohřejí a o osobním životě nikdo nemluví. Taky uslyšíte pár rad, jak postupovat, když zjistíte, že už v toxickém prostředí jste. Tak hezký poslech.

#9 HRnek do uší: Dejte ženám příležitost zazářit v IT

Poslechněte si náborové tipy, jak na IT pozice dostat víc žen nebo jak po pohovoru vhodně oslovit kandidáta, o kterého stojíte. Možná vás to překvapí, ale stačí drobné gesto. V novém HRnku taky zjistíte, že prokrastinace nemusí být špatná, a máme pro vás dokonce inspiraci, co ve volnějších chvílích sledovat.

#8 HRnek do uší: Nepřepisujte e-maily a zkontrolujte si firemní přístupová hesla

Tentokrát Anička Schuma v HRnku vaří. Nelekejte se, jde o vyladěné recepty pro HR. Dozvíte se 5 snadných tipů, jak zvýšit produktivitu a taky proč byste neměli přehnaně kontrolovat své odpovědi na důležité e-maily. Prověříte svá interní hesla a jako bonus dostanete návod, jak přežít období brigád. Tak hezký poslech.

#7 HRnek do uší: Za devatero horami byl jeden duševně zdravý zaměstnanec...

Pojďte si poslechnout krátkou pohádku. Bude o well-beingu zaměstnanců a o tom, proč by firmy měly přihlížet k novému režimu práce. Lidi si totiž zvykli na větší volnost a na tenhle trend navazuje i generace Z, která začíná hledat práci. Poslechněte si to až do konce.

#6 HRnek do uší: Během práce nezapomeňte odpočívat

V HRnku vám Anička Schuma tentokrát prozradí, proč vlastně dodržovat pětiminutovky odpočinku. Navíc vám poví víc k postpandemické firemní kultuře, důležitosti soft skills a taky ví, komu hrozí manželství se zaměstnáním. Tak se zaposlouchejte.

#5 HRnek do uší: Schůzkujte venku a uklízejte v kanclu, vyplatí se to

Poslechněte si, proč byste si měli od své práce držet odstup, i když ji milujete. A proč vyběhnout na schůzku ven. V HRnku taky zjistíte, kdy je čas obléknout šaty, boty na podpatku nebo slušivou košili. No a nakonec se můžete přiučit, jak v kanceláři vykouzlit jedinečnou atmosféru, kterou vám bude i konkurence závidět.

#4 HRnek do uší: Vycházíte se svým šéfem?

V novém HRnku se dozvíte, proč ve spoustě společností trpí firemní kultura, aniž to kdokoli z HR oddělení tušil. Poradíme, jak se z toho vymanit a taky jak si zpříjemnit domácí kancelář. Inspirujeme vás nejnovějšími benefity nebo prozradíme, kolik kandidátů lže v životopisech a o čem nejčastěji.

#3 HRnek do uší: Hádejte, jaká otázka u pohovoru nejvíc děsí Čechy

A máme tady další HR novinky. Udělejte si pohodlí a zaposlouchejte se. Prozradíme vám, k čemu je dobrá občasná prokrastinace, proč se mezi kolegy vytrácí vzájemná důvěra nebo jak se vyhnout online závisláctví. A v závěru se dozvíte, jaká pohovorová otázka je ta nejobávanější.

#2 HRnek do uší: Proč by měli personalisté myslet nejvíc na sebe?

HRnek LMC už není jen newsletter. Horké novinky z oboru jsme vám připravili i k poslechu. Těšte se na vyjádření advokáta, zda a jak přispívat zaměstnancům na náklady při home office. Zjistíte taky, jak zatočit s únavou z online hovorů nebo proč myslet především na sebe.

#1 HRnek do uší: Prozradíme, které otázky u pohovoru kandidáty štvou nejvíc ze všech

HRnek LMC už možná znáte ze své e-mailové schránky. Teď si ho ale můžete i pustit. Dozvíte se, čím kandidáty u pohovoru zaručeně naštvete, ale taky čím můžete v online době své kolegy potěšit. Pohodlně se usaďte a dejte si horké novinky z HR.