HRnek

#31 HRnek do uší: Neseďte u online meetingů

Vysilují vás nekonečné online porady? Nejste v tom sami. Neosobní konference přes webkameru se podepisují na nás všech a v letních vedrech jsou ještě o něco náročnější. Máme ale pár tipů, jak si je zpříjemnit. Poslechněte si je v aktuálním HRnku.

#30 HRnek do uší: Jak předejít úrazům v práci? Kamarádstvím!

Může to znít zvláštně, ale je tomu tak. Přátelské vztahy s kolegy se však vyplácí i z mnoha jiných důvodů. Prozradíme vám, proč je ve firmě pěstovat. Pokud ale v práci kypíte zdravím a onemocníte až během dovolené, nejste sami! Řekneme vám, co změnit, abyste se tomuto fenoménu vyhnuli. A v závěru si posvítíme na důvody, proč věkovou diskriminaci vymýtit nejen z náboru, ale i z celé firmy.

#29 HRnek do uší: Nenechte si kandidáty proklouznout mezi prsty

Vytrácejí se vám kvalitní kandidáti? Často úplně zbytečně! Máme tipy, jak vylepšit inzerát i náborový proces, aby neodešli ke konkurenci kvůli věcem, které jdou snadno napravit. Mnohem záludnější je ale najít kolegy personalisty. Víme proč a poradíme vám, co během pohovoru dělat jinak, abyste v nich nevzbudili podezíravost.

#28 HRnek do uší: Odhalte kandidáty, co myslí jenom na sebe

Známe vychytávku, díky níž rychle zjistíte, zda má kandidát týmového ducha, nebo bude hrát jenom na sebe. Během pohovorů se ale zajímejte i o zájmy kandidátů. Usnadní vám to rozhodování, koho přijmout. A pokud se vám nedaří relaxovat a máte práce plnou hlavu, poradíme vám, jak si užít volno bez výčitek.

#27 HRnek do uší: Nejlepší trik pro udržení nového návyku

Nejdou vám plnit předsevzetí? Máme pro vás trik, se kterým ošálíte mozek a k nové rutině se přimějete snáz. Nebudeme ale žádat, abyste při nácviku měli ‚‚proaktivní přístup‘‘. Prozradíme vám, co si o kancelářských klišé myslí vaši zaměstnanci. A na konci podcastu vás poprosíme, abyste neměli dobrou náladu (aspoň ne pořád). Víme totiž, co všechno dokáže napáchat toxická pozitivita.

#26 HRnek do uší: Každý meeting lze zkrátit na polovinu. Nevěříte?

Přáli byste si pro samé meetingy, aby měl den 48 hodin? V dnešním HRnku se dozvíte kouzlo, kterým zkrátíte schůzky na polovinu. Nechte se taky překvapit, jaké hodnoty by měly vyznávat firmy, které k sobě chtějí přivábit generaci dvacátníků. A v závěru si poslechněte, jak dát lidem feedback, který je nezbrzdí.

#25 HRnek do uší: Zjistěte kvalitu svých lidí pomocí 360° zpětné vazby

Chcete získat přehled o slabých a silných stránkách svých zaměstnanců? Máme pro vás účinnou metodu. Uplatníte ji i při výběru kandidátů a snadněji s ní odhalíte třeba manipulátory. Poslechněte si o třistašedesátce další detaily. A nechte se inspirovat k tomu, jak svým lidem zajistit psychologickou péči, aniž byste je museli odkázat na specialistu.

#24 HRnek do uší: Zaměstnanci chtějí flexibilitu!

Lidé by vyměnili celý balík nejrůznějších benefitů za flexibilitu a pracovní rozvrh, který by mohli snadněji skloubit s osobním životem. Poslechněte si detaily a myslete na to, až budete přemýšlet nad strategií odměňování a benefitů. V HRnku se můžete těšit i na zásady, jak snáz usínat nebo jak být efektivnější.

#23 HRnek do uší: Napište si seznam, co NEdělat. Zabírá to

Máte rádi to do listy – tedy seznamy úkolů, které vás čekají? Od naší Aničky zjistíte, proč je fajn si psát i jejich opak – seznam bodů, které byste dělat neměli. Jakkoliv to zní bláznivě, bude se vám hodit. A těšte se i na rady, které vám pomůžou sladit osobní a pracovní život a zbavit se zbytečného stresu z práce.

#22 HRnek do uší: Znáte bumerangové zaměstnance? A pracujete s nimi?

Když je málo kandidátů, nevyplatí se přehlížet nikoho. Ani zaměstnance, co se k vám chtějí vrátit jako bumerang. V novém HRnku Anička prozradí, proč je dobré zůstat v kontaktu i s lidmi, kteří od vás už jednou odešli. Navíc dostanete rychlonávod, jak přepsat předmět e-mailu s nabídkou práce tak, aby byl zajímavější než ten od konkurence. A nakonec uklidníme všechny perfekcionisty z HR. Tak si to nezapomeňte pustit.

#21 HRnek do uší: Zásadní věc, která lidem chybí v práci

Možná budete překvapení, ale lidem nejvíc nechybí ani lepší káva, ani víc bonusů. Průzkumy ukazují, že potřebují, aby šéf ocenil jejich práci podle kvality, a ne podle počtu splněných úkolů. Taky jim nevyhovuje hluk, který běžně panuje v otevřených kancelářích. A na psychiku jim nedělá dobře, když jim šéf zasílá e-maily po pracovní době. Přesvědčte se sami a hezky si to poslechněte od Aničky v novém dílu.

#20 HRnek do uší: Kvůli stresu vám můžou utéct zaměstnanci

Tento díl je hotový antistres. Je totiž celý věnovaný tomu, jak mezi zaměstnanci, kandidáty i u sebe samých stres zmírnit. Dozvíte se, čím zabránit zbytečným odchodům přetížených zaměstnanců nebo na co se kandidátů neptat u pohovoru, případně jak se ptát lépe. A nakonec dostanete i bonusové rady, jak z desetiminutové relaxace udělat návyk, který vám může pomoci v náročném období.

#19 HRnek do uší: Přesčasy ročně zabijí tři čtvrtě milionu lidí, tak pozor na hodiny navíc

Je to tak, člověk se opravdu může upracovat k smrti. Jako jednotlivci si můžete pečlivěji hlídat hranice mezi osobním a pracovním životem. A co dělat jako personalisté, to už si pusťte v HRnku. Mimo jiné se dozvíte, jak smysluplně ověřit reference kandidátů, o které máte zájem, nebo jak ve firmě pohnout kupředu s employer brandingem.

#18 HRnek do uší: Jak se vyhnout poobědovému kómatu

Aby vás po každém obědě nedohnala nekonečná únava, kterou nezmírní ani litr kafe, poslechněte si právě tenhle díl. Dozvíte se taky, proč zaměstnanci občas i dobře myšlený e-mail od šéfa pochopí negativně. A pozor, prozradíme, proč záleží na tom, kde jste pracovali kolem 18–20 let. Jestli jste se moc stresovali, může vám hrozit i kardiovaskulární onemocnění. Bez legrace, zaposlouchejte se.

#17 HRnek do uší: Proč vykřičníky ani omluvy nepatří do e-mailu

Tyhle rady můžete přenést rovnou do praxe. Dozvíte se, co ze svých e-mailů vypustit, abyste nepůsobili jako ustrašení ratlíci, a co do nich naopak vměstnat. Můžete se těšit i na doporučení, jak pracovat s lidmi, abyste projekty dotáhli vždy do úspěšného konce. A nakonec přihodíme tip, co si večer před spaním pustit na Netflixu. Hezký poslech.

#16 HRnek do uší: Slova, která v inzerátech na kandidáty působí odpudivě

Připravte se na nášup náborových tipů. V prvé řadě se dozvíte, jaká slova byste měli z inzerátů vyškrtat. Není jich totiž málo, objevují se často a na kandidáty působí negativně. Představíme vám i originální otázku, se kterou zabodujete. A zjistíte, kde si můžete stáhnout sadu ověřených pohovorových otázek, které používají profíci z oboru.

#15 HRnek do uší: Nejvýkonnější týmy vynikají tím, že od šéfů dostávají 6× častěji pochvalu

Pochvala od šéfa chybí až 30 % zaměstnanců. Tak si poslechněte, jak na to, aby byli spokojenější. Anička vám taky pošeptá důvod, proč byste měli do svého programu zařadit úplné ticho. Potěšíte tím buňky svého mozku. A na závěr dostanete návod, jak v práci strhnout masku a být víc sami sebou. Uleví vám to od stresu a přetížení.

#14 HRnek do uší: Sledujte, co mají kolegové na oběd. Ovlivňuje to i vás

Jestli chcete mít v práci po obědě kupu energie a vyhnout se klasické únavě, choďte jíst s těmi, kdo si dávají spíš salát než smažák. Anička Schuma v podcastu prozradí proč. Přidá i praktické tipy, kdy byste měli dát přednost interním kandidátům před posilou zvenčí nebo kolik kol náboru je ještě v pořádku. Když totiž zájemce o práci moc napínáte, utečou vám jinam.

#13 HRnek do uší: Nesuďte zaměstnance podle toho, že na Teamsech zrovna svítí červeně

Poslechněte si průzkum o Češích a práci z domova, pár tipů na efektivnější práci z domova, ale i další novinky, které se skrývají v našem novém HRnku. Anička Schuma vám vysvětlí, proč zelená tečka u zaměstnance ve Slacku nebo v Teamsech ještě nemusí znamenat, že daný člověk zrovna usilovně pracuje. A nebo proč si občas dopřát více času na e-mailovou odpověď.

#12 HRnek do uší: Chcete zlepšit komunikaci ve firmě? Zrušte schůzky

Poslechněte si novou dávku HR rad od Aničky. Dnes se dozvíte, jak prezentovat firemní výsledky a efektivně zjišťovat spokojenost zaměstnanců. Řekneme si pár klíčových rad pro poskytování negativní zpětné vazby, která váš tým nerozloží. A navrch přiložíme návod, jak postupovat, když si lidé ve firmě nerozumí.

#11 HRnek do uší: Naučte se ovládat TikTok, dokud je čas

TikTok už dávno není jen zábava pro třináctky. Anička vám prozradí, že nově skrz něj kandidáti můžou připravit i životopis. Možná je na čase začít se s ním učit. Kdyby vám to pořád přišlo trochu mimo mísu, poslechněte si v HRnku nápovědu, jak jednat s prokrastinátory a jak co nejlíp chválit. To se totiž hodí v každé firmě.

#10 HRnek do uší: Jak se vymanit z toxického pracovního prostředí

Umět poznat nevlídné pracovní prostředí není vůbec na škodu. Poslechněte si Aniččiny osvědčené tipy. Zbystřete, když se v práci drby šíří rychlostí blesku, kolegové se u vás neohřejí a o osobním životě nikdo nemluví. Taky uslyšíte pár rad, jak postupovat, když zjistíte, že už v toxickém prostředí jste. Tak hezký poslech.

#9 HRnek do uší: Dejte ženám příležitost zazářit v IT

Poslechněte si náborové tipy, jak na IT pozice dostat víc žen nebo jak po pohovoru vhodně oslovit kandidáta, o kterého stojíte. Možná vás to překvapí, ale stačí drobné gesto. V novém HRnku taky zjistíte, že prokrastinace nemusí být špatná, a máme pro vás dokonce inspiraci, co ve volnějších chvílích sledovat.

#8 HRnek do uší: Nepřepisujte e-maily a zkontrolujte si firemní přístupová hesla

Tentokrát Anička Schuma v HRnku vaří. Nelekejte se, jde o vyladěné recepty pro HR. Dozvíte se 5 snadných tipů, jak zvýšit produktivitu a taky proč byste neměli přehnaně kontrolovat své odpovědi na důležité e-maily. Prověříte svá interní hesla a jako bonus dostanete návod, jak přežít období brigád. Tak hezký poslech.

#7 HRnek do uší: Za devatero horami byl jeden duševně zdravý zaměstnanec...

Pojďte si poslechnout krátkou pohádku. Bude o well-beingu zaměstnanců a o tom, proč by firmy měly přihlížet k novému režimu práce. Lidi si totiž zvykli na větší volnost a na tenhle trend navazuje i generace Z, která začíná hledat práci. Poslechněte si to až do konce.

#6 HRnek do uší: Během práce nezapomeňte odpočívat

V HRnku vám Anička Schuma tentokrát prozradí, proč vlastně dodržovat pětiminutovky odpočinku. Navíc vám poví víc k postpandemické firemní kultuře, důležitosti soft skills a taky ví, komu hrozí manželství se zaměstnáním. Tak se zaposlouchejte.

#5 HRnek do uší: Schůzkujte venku a uklízejte v kanclu, vyplatí se to

Poslechněte si, proč byste si měli od své práce držet odstup, i když ji milujete. A proč vyběhnout na schůzku ven. V HRnku taky zjistíte, kdy je čas obléknout šaty, boty na podpatku nebo slušivou košili. No a nakonec se můžete přiučit, jak v kanceláři vykouzlit jedinečnou atmosféru, kterou vám bude i konkurence závidět.

#4 HRnek do uší: Vycházíte se svým šéfem?

V novém HRnku se dozvíte, proč ve spoustě společností trpí firemní kultura, aniž to kdokoli z HR oddělení tušil. Poradíme, jak se z toho vymanit a taky jak si zpříjemnit domácí kancelář. Inspirujeme vás nejnovějšími benefity nebo prozradíme, kolik kandidátů lže v životopisech a o čem nejčastěji.

#3 HRnek do uší: Hádejte, jaká otázka u pohovoru nejvíc děsí Čechy

A máme tady další HR novinky. Udělejte si pohodlí a zaposlouchejte se. Prozradíme vám, k čemu je dobrá občasná prokrastinace, proč se mezi kolegy vytrácí vzájemná důvěra nebo jak se vyhnout online závisláctví. A v závěru se dozvíte, jaká pohovorová otázka je ta nejobávanější.

#2 HRnek do uší: Proč by měli personalisté myslet nejvíc na sebe?

HRnek LMC už není jen newsletter. Horké novinky z oboru jsme vám připravili i k poslechu. Těšte se na vyjádření advokáta, zda a jak přispívat zaměstnancům na náklady při home office. Zjistíte taky, jak zatočit s únavou z online hovorů nebo proč myslet především na sebe.

#1 HRnek do uší: Prozradíme, které otázky u pohovoru kandidáty štvou nejvíc ze všech

HRnek LMC už možná znáte ze své e-mailové schránky. Teď si ho ale můžete i pustit. Dozvíte se, čím kandidáty u pohovoru zaručeně naštvete, ale taky čím můžete v online době své kolegy potěšit. Pohodlně se usaďte a dejte si horké novinky z HR.