Podcasty

Připravili jsme pro vás jedinečný podcast o lidech a o HR. Aby vám nic neuteklo, dejte naHRávkám odběr na Spotify, Apple Podcasts nebo Google Podcasts. Všechny epizody najdete i tady, přejeme příjemný poslech.

#62 Miroslav Svozílek, Michal Musil: McDonald’s a LMC radí, jak zvládnout onboarding nejmladší generace

Adaptace nováčků je velmi důležitá, a u mladých lidí bez pracovních zkušeností to platí dvojnásob. HR Supervisor Miroslav Svozílek se podělí o zkušenosti českého McDonaldu a Michal Musil z LMC přiblíží, jak do onboardingu zapojit konverzačního robota Arnolda.

#61 Vítězové Férového zaměstnavatele: Jak si udržet lidi dlouhá léta? Ptejte se jich na názor

Otevřená komunikace napříč firmou, snaha vtáhnout lidi do dění, umění vybrat si ty správné zaměstnance i vzájemná důvěra. To jsou podle vítězů ankety Férový zaměstnavatel roku 2023 – firem IRESOFT, ComAp a GasNet – základní stavební kameny příjemné a férové firemní kultury.

#60 Petra Smetáková: V LMC nenarazíte na zákeřňáky. Firemní kultura je mezi sebe nepustí

Spokojenost a výkon v práci ovlivňuje řada faktorů. Jedním z nejdůležitějších z nich je firemní kultura. O tu se v LMC stará HR manažerka Petra Smetáková. Jak vybírá HR nové kolegy, aby vše dobře klapalo a proč je pro firmu tolik důležitá vzájemná důvěra, se dozvíte v nových naHRávkách.

#59 Lenka Průšová: Je to chemie, namíchat správně tým, který poskládá ingredience kvalitní kosmetiky

Věda a vývoj jsou stále považovány spíše za doménu mužů. Kde se hledají profíci do tak specifického odvětví, jakým je kosmetický a farmaceutický průmysl, jak správně sladit tým a jak se dá udržet v pracovním procesu s dětmi po boku, prozradí vývojářka kosmetiky a zdravotnických prostředků Lenka Průšová.

#58 Tomáš Šebek: Firmy mohou výrazně ušetřit, když mají zdravé zaměstnance

Nepřítomnost lidí v práci i jejich nesoustředěnost kvůli zdravotním problémům mají pro firmy velké ekonomické dopady. České podniky to pochopily mezi prvními, proto se stávají průkopníky v řešení prevence. Poslechněte si podcast s lékařem Tomášem Šebkem.

#57 Vladimíra Glatzová: Na budoucí schopné advokáty se zaměřujeme už během jejich studia

Před 29 lety založila advokátní kancelář, která dnes patří k nejrespektovanějším u nás. Vladimíra Glatzová se postupně učila, kde hledat talenty do firmy i jak nastavit systém jejich hodnocení a vzdělávání.

#56 Zuzana Balážová: Když hledáte vývojáře, inzerát je důležitý, ale sám o sobě nestačí

Nábor IT specialistů je specifická disciplína. Zuzana Balážová je pomáhá hledat firmám, které na tuto činnost nemají vlastní kapacity. Opírá se o největší IT job board v Česku Techloop a databázi 18 000 profilů.

#55 Lucie Bášová a Kristýna Cejnarová: Potenciál maminek by neměl zůstat zavřený za dveřmi domácností

Profesionálky na mateřské či rodičovské mají expertní znalosti, ale omezenou volnou kapacitu. Lucie Bášová a Kristýna Cejnarová proto na základě vlastní zkušenosti založily Mumdoo, kde propojují projekty firem s odbornicemi, zejména z prostředí marketingu.

#45 HRnek do uší: Open space ztrácí na popularitě

Ještě před několika lety byly velké otevřené kanceláře mezi pracovníky žádané, dnes už je tomu jinak. Podle výzkumů v nich totiž lidé těžko hledají soukromí, jsou více ve stresu a chybí jim klid na soustředění. V novém HRnku do uší se také dozvíte, o čem sní generace Z nebo proč se Češi začali zajímat o službu v armádě.

#54 Michaela Steinhauser: Uchazeč mě musí ohromit. Vždy počítám s tím, že ví víc než já

Její unikátní ponožkoboty si již získaly tisíce fanoušků. Michaela Steinhauser je spoluzakladatelka společnosti Skinners a vyrábí obuv, která respektuje přirozený tvar chodidla. Své zaměstnance si ráda vybírá sama, k čemuž jí pomáhá psychologické vzdělání. „Nejraději mám, když člověk dostane možnost vypracovat se sám nahoru,“ říká podnikatelka.

#44 HRnek do uší: Lidé tráví až 9 hodin týdně neplacenými přesčasy

Po covidu se zaměstnanci rozdělili na dva tábory. V jednom z nich následují kult přepracovanosti a podle průzkumů věnují až 9 hodin týdně neplaceným přesčasům. V druhém zase přesčasy odmítají, brzy odchází domů a raději se věnují svým koníčkům. V dnešním HRnku do uší se ještě dozvíte, jak se zlepší uplatnění pracovníků ze zahraničí nebo proč musí zaměstnavatel poskytnout volno odcházejícímu zaměstnanci.

#43 HRnek do uší: Jaké změny přinese novela zákoníku práce pro DPP a DPČ?

Novela zákoníku práce ulehčí situaci dohodářům. A také jim umožní snadněji čerpat dovolenou nebo poskytne nárok na ošetřovné v případě, že se starají o člena rodiny. Krom toho se v novém HRnku do uší dozvíte, jak rostliny zlepšují produktivitu a jak správně přivítat nového kolegu v týmu.

#53 Kateřina Musilová: Firmy často nechtějí nabírat starší lidi kvůli předsudkům

Lidé nad 50 let jsou na pracovním trhu mírně diskriminovaní. Podle statistiky úřadu práce tvoří padesátníci celou třetinu všech nezaměstnaných. „U hodně firem se jedná především o neznalost,” říká Kateřina Musilová z projektu Zlatá práce, který nabízí kariérní poradenství a pomáhá s orientací na trhu práce starším lidem. Ty také propojuje s firmami, které jsou starším zaměstnancům otevřené.

#42 HRnek do uší: Co dělat se zaměstnancem, který nedodržuje pravidla neschopenky?

Žádost o předčasný starobní důchod může být výhodnější, pokud se podá ještě letos. Současná valorizace totiž zaměstnancům zvýší důchody až o několik tisíc. V novém HRnku do uší se dozvíte, proč by měly být přestávky na pracovišti častější a jakým způsobem může firma postihnout zaměstnance, který nerespektuje pravidla nemocenské.

#52 Jan Meissner: Lidé z IT si dnes firmy hodně lustrují

Vývojáři dnes patří mezi nejžádanější pracovníky a je důležité se o ně náležitě starat. I proto jsme do nových naHRávek pozvali Community Managera Jana Meissnera z úspěšného českého start-upu Mews, který vyvíjí software pro světové hotely a restaurace. „Vývojáři chtějí pracovat především s lidmi, kteří je budou posouvat dál,” říká hned v úvodu našeho rozhovoru.

#41 HRnek do uší: Limity na DPP by se mohly zvednout

Studenti, lidé na rodičovské nebo senioři by mohli na brigádách platit méně na odvodech. Po deseti letech by se měl zvýšit limit pro platby zdravotního a sociálního pojištění z 10 tisíc na 15. V novém HRnku do uší se dozvíte o dalších 20 změnách antibyrokratického balíčku, který zjednoduší zaměstnavatelům život, a povíme si více o zvýšení příspěvku na stravování při služebních cestách.

#51 Vladimír Kalinay a Ivana Kolcunová: Vývoj bez výzkumu je jako věštění z křišťálové koule

Aby produkty LMC co nejvíce vyhovovaly potřebám našich klientů, vyvíjíme je na základě podrobných uživatelských výzkumů. Tým UX research čítá 7 lidí, kteří každý den zajišťují, aby se do produktových týmů dostávaly informace o potřebách i chování zákazníků. Více o náplni práce našich výzkumníků se dozvíte v nových naHRávkách, kam přijali pozvání Ivana Kolcunová a Vladimír Kalinay.

#40 HRnek do uší: Home office nalezne ukotvení v zákoně

Zatímco je home office od dob pandemie stále na vzestupu, zákoník práce s ním dodnes moc nepočítá. To se ale změní a zaměstnavatelé budou například muset platit svým lidem téměř tři koruny za každou hodinu práce z domova. V novém HRnku do uší se dále dozvíte, jak se liší česká a německá pracovní doba a u koho je stále populárnější benefit v podobě záloh na výplatu.

#50 Petra Sochorová: Změny v pracovním právu jsou jedny z nejkomplikovanějších

Personalisté potřebují mít alespoň základní znalost pracovního práva. I proto jsme do nových naHRávek pozvali advokátku Petru Sochorovou z HAVEL & PARTNERS, která pro Magazín LMC pomáhá připravovat články do právní poradny. „HRisté by měli být stejně jako pracovněprávní advokáti dobrými psychology, protože se setkávají s těžkými životními situacemi kolegů,“ říká na úvod podcastu.

#39 HRnek do uší: Change management pomáhá zavádět novinky ve firmě

Provádíte ve firmě změny, na které ale zaměstnanci neumí dostatečně pružně reagovat, a místo zvýšení efektivity přichází spíš jen rozpaky? Vyzkoušejte change management. Tento přístup usnadní zavádění novinek ve firmě a pomůže lidem zbavit se strachu z nových technologií. A na teambuildingy a jazykové kurzy, o kterých je v novém HRnku do uší řeč taky, se budou více těšit.

#49 Tomáš Štrbák: Nové Teamio je název pro skupinu změn, které usnadní personalistům práci

Populární ATS od LMC se dočkalo vylepšení. Nové Teamio, které vznikalo rok a půl, přináší nejen personalistům řadu výhod. Produktový manažer Tomáš Štrbák v nových naHRávkách mluví o různých vylepšeních a také odůvodňuje změny v systému. „Nové Teamio bereme jako rekonstrukci, díky které půjdou lépe přidávat vylepšení na základě zpětné vazby od personalistů,“ uvádí v podcastu jeden z hlavních důvodů, proč se LMC rozhodlo pro tak razantní změny.

#38 HRnek do uší: Proč si Češi nevybírají dovolenou?

Více než polovina Čechů nevyčerpá všechnu dovolenou. Může za to převážně pocit, že volno nestíhají kvůli přiděleným úkolům. Je proto důležité se zaměstnanci toto téma otevírat a ujišťovat je, že si oddych zaslouží. A jak se v novém HRnku dozvíte, je důležité, aby opravdu odpočívali, pokud na dovolenou vyrazí. Inspirovat by se mohli mileniály, kteří po covidu vyžadují šlofík i v zaměstnání.

#48 Markéta Kalinová: Kancelář už není jen místo, kam chodíme pracovat

LMC má za sebou akci roku, kdy se společnost přestěhovala z jednoho břehu Vltavy na druhý. Celá věc by se přitom neobešla bez naší office & procurement manažerky Markéty Kalinové, která měla celý projekt na starosti. „Nově máme firmu na jednom patře a celkově teď ke kancelářím přistupujeme úplně jinak,“ vysvětluje v nových naHRávkách.

#37 HRnek do uší: Experiment v Británii odhalí efektivitu čtyřdenního pracovního týdne

Pracovat po dobu půl roku za plnou mzdu, ale jen čtyři dny v týdnu? Pro tisíce Britů zapojených v experimentu už běžná realita. Během šesti měsíců se zjistí efektivita čtyřdenního pracovního týdne, se kterým se setkáváme občas už i v České republice. V novém HRnku do uší se podíváme také na home office a probereme, proč lidé chtějí pracovat v ekologicky zodpovědných společnostech.

#47 Lenka Bártová: To, že pečujete o postižené dítě, neznamená, že musíte zahodit své profesní cíle

Lze skloubit péči o postižené dítě s kariérou? Lenka Bártová z rané péče EDA dokazuje, že to rozhodně jde. Sama se totiž o dítě s handicapem stará, a jak říká v nových naHRávkách, do práce si chodí s nadšením. „Ať jsou v zaměstnání jakékoliv problémy, já si tam chodím odpočinout.“

#36 HRnek do uší: Stresují vás pohovory? Zkuste si je nanečisto

Tréma před důležitým pohovorem je běžná a pociťuje ji téměř každý. A aby ne, v sázce je opravdu mnoho. Za kandidáty se postavil Google, který vyvinul software, díky němuž si můžou zkusit pohovor nanečisto. Řeč dojde i na penzisty nebo zaměstnance na rodičovských dovolených, respektive na zkrácené úvazky, které jim pracovní život mohou výrazně usnadnit.

#46 Férový zaměstnavatel 2022: O důležitosti firemní kultury s Mondi Štětí, UOL a dolphin consulting

Budovat příjemnou a férovou atmosféru na pracovišti se vyplatí. Hostem 46. dílu NaHRávek byly tři zástupkyně vítězů ankety Férový zaměstnavatel, kterou vyhlašuje portál Atmoskop ve spolupráci se soutěží Sodexo Zaměstnavatel roku. Ve studiu nám prozradily, v čem se vítězné firmy liší a v čem mají naopak stejný pohled na budování firemní kultury.

#35 HRnek do uší: Jak se zchladit v kanceláři

Léto a teplo mnozí milují. V kanceláři to ale řekne málokdo. Vysoká teplota v místnosti je jedním z nejrušnějších faktorů v zaměstnání. V novém HRnku do uší poradíme, jak ideálně a ohleduplně zacházet s klimatizací a kam (ne)umísťovat barely s vodou.

#45 Robert Hladil: Lidé chtějí pracovat ve firmách, které znají

Značka zaměstnavatele je v době, kdy kandidáti mají možnost si vybírat z více nabídek, důležitější než kdy dřív. Hostem 45. dílu naHRávek byl Robert Hladil, který se specializuje na korporátní komunikaci v agentuře Epic PR. „Když je značka firmy dobrá, přitahuje nejen zákazníky, ale také potenciální zaměstnance,“ vysvětluje.

#34 HRnek do uší: Jak poznat závislost na stresu?

Cítíte se v týdnu plném povinností jako nejvýkonnější zaměstnanec, zatímco během víkendu nebo dovolené máte chmury a deprese? Možná jste závislí na stresu. Pro mnohé je přehlcení úkoly už bazálním stavem mysli a klid ztrácí v momentě, kdy se nic neděje. Máme ale pár rad, jak s tím bojovat.

#44 Helena Steinerová a Petr Pěčka: Díky průzkumu z Arnolda vznikly i naše firemní hodnoty

Hostem 44. dílu naHRávek byli Helena Steinerová a Petr Pěčka ze společnosti GasNet. Společně s Michalem Musilem z LMC představili výhody chatbota, který pomáhá společnostem získávat zpětnou vazbu od zaměstnanců. „Arnold napomáhá otevírat dialog s lidmi,“ vyzdvihuje hlavní přednost Helena Steinerová.

#33 HRnek do uší: Odhalte při náboru mýtomany

Vedli jste pohovor s člověkem, který měl tak nadupané CV, že by se za něj nemusel stydět ani Superman? Dost možná jste narazili na mýtomana. Patologičtí lháři natolik věří svým přikrášlením reality, že jim často skočí na špek i zkušený HRista. Známe ale vychytávku, jak takovým kandidátům nenaletět. V HRnku do uší vám poradíme, i jak rozpoznat kolegy, kteří mají ambice kariérního růstu.

#43 Helena Široká a Kristýna Matějková: Díky chatbotovi projde v UniCredit Bank prvním kolem náboru každý

Helena Široká s Kristýnou Matějkovou vyvinuly v UniCredit Bank unikátního chatbota. Pomáhá jim hlavně na začátku náboru, kdy si s kandidáty místo personalisty povídá robot. „Ročně se nám přihlásí kolem 10 tisíc lidí. Dřív jsme procházely všechny životopisy a dost možná jsme zbytečně ztrácely talentované lidi, kteří neměli tak dobře napsané CV. Nyní projde prvním kolem náboru každý,“ vysvětlují hlavní přínos technologie.

#32 HRnek do uší: Benefity mladým nestačí. Víc je zajímají firemní hodnoty

Nabíráte mladé kolegy? Dobrá mzda a nadstandardní benefity vám už stačit asi nebudou. Polovina mladých kandidátů totiž dává přednost firemním hodnotám a společnostem, jejichž poslání souzní s myšlenkovým naladěním kandidátů. A nejen o nich bude aktuální HRnek. Probereme také imposter syndrom, který pociťuje až 75 procent žen ve výkonných pozicích.

#42 Zdeněk Rudolský a Helena Rojaz Ortiz z Impact Hubu: Atmosféra je u nás jiná než v normálních kancelářích

Zdeněk Rudolský přišel jako jeden z prvních v Česku s myšlenkou vybudování coworkingových prostor. Jak už to v podnikání ale někdy bývá, stála za tím spíš náhoda a shoda okolností. „Myšlenku přivést Impact Hub k nám mi vnukl člověk z Belgie, který nám zachraňoval rozbitou databázi v Amnesty International, kde jsem předtím pracoval,” prozradil v nových naHRávkách.

#31 HRnek do uší: Neseďte u online meetingů

Vysilují vás nekonečné online porady? Nejste v tom sami. Neosobní konference přes webkameru se podepisují na nás všech a v letních vedrech jsou ještě o něco náročnější. Máme ale pár tipů, jak si je zpříjemnit. Poslechněte si je v aktuálním HRnku.

#41 Pavel Chmelař: Obchoďáci i personalisté neustále něco prodávají. Jen musí vědět co a komu.

Ze salesu do HR. Pavel Chmelař se vydal ve své kariéře poměrně neobvyklým směrem. Obchodnickou pozici Division Directora v Alze vyměnil za ředitele HR v investiční společnosti YD Capital. „HR mě vždycky zajímalo, výsledky jsme plnili díky lidem a já s nimi pracovat chtěl,“ odůvodňuje pracovní změnu v nových naHRávkách.

#30 HRnek do uší: Jak předejít úrazům v práci? Kamarádstvím!

Může to znít zvláštně, ale je tomu tak. Přátelské vztahy s kolegy se však vyplácí i z mnoha jiných důvodů. Prozradíme vám, proč je ve firmě pěstovat. Pokud ale v práci kypíte zdravím a onemocníte až během dovolené, nejste sami! Řekneme vám, co změnit, abyste se tomuto fenoménu vyhnuli. A v závěru si posvítíme na důvody, proč věkovou diskriminaci vymýtit nejen z náboru, ale i z celé firmy.

#40 Milan Fořt a Tomáš Pavlíček: Při psaní inzerátů musíte být trochu marketéři. Ne každý to umí, ale dá se to naučit

Mají na starosti marketing portálů Jobs.cz a Prace.cz a do chování kandidátů vidí jako málokdo. Milan Fořt a Tomáš Pavlíček i na základě dat a výzkumů vysledovali, že ačkoliv se lidé v nejistých časech do změny práce nehrnou, tak se toho pořád dá docela hodně udělat skvělým inzerátem. Pokud tedy dodržíte několik zásad. Poslechněte si, jaké to jsou především.

#29 HRnek do uší: Nenechte si kandidáty proklouznout mezi prsty

Vytrácejí se vám kvalitní kandidáti? Často úplně zbytečně! Máme tipy, jak vylepšit inzerát i náborový proces, aby neodešli ke konkurenci kvůli věcem, které jdou snadno napravit. Mnohem záludnější je ale najít kolegy personalisty. Víme proč a poradíme vám, co během pohovoru dělat jinak, abyste v nich nevzbudili podezíravost.

#39 Bára Habětínková: Klíč k náboru v globálním prostředí i měřítku? Data, věcnost a lidskost

V logistickém startupu ShipMonk musí svištět velkou rychlostí nejen zboží, ale i všechny firemní procesy. Bára Habětínková, mezinárodní šéfka HR, v něm má na starosti nastavení procesů v různých prostředích – od onboardingu v Mexiku, přes běžnou agendu personalistů až po analýzu náborových dat v Kanadě. Přiblíží nám jejich analytický přístup k psaní inzerátů, jak nabírají modré a bílé límečky, nebo přístup ke tvorbě firemního DNA.

#28 HRnek do uší: Odhalte kandidáty, co myslí jenom na sebe

Známe vychytávku, díky níž rychle zjistíte, zda má kandidát týmového ducha, nebo bude hrát jenom na sebe. Během pohovorů se ale zajímejte i o zájmy kandidátů. Usnadní vám to rozhodování, koho přijmout. A pokud se vám nedaří relaxovat a máte práce plnou hlavu, poradíme vám, jak si užít volno bez výčitek.

#38 Lukáš Trnka: Turbulentní podmínky u nás přečkají jen ti nejodolnější

Státní agentura NAKIT se podílela na vývoji nástrojů Chytré karantény a kromě Portálu občana vytvořila i aplikaci Tečka. Šéf komunikace Lukáš Trnka vám přiblíží, jak se dělá nábor špičkových vývojářů do státem vysoce regulovaného prostředí.

#27 HRnek do uší: Nejlepší trik pro udržení nového návyku

Nejdou vám plnit předsevzetí? Máme pro vás trik, se kterým ošálíte mozek a k nové rutině se přimějete snáz. Nebudeme ale žádat, abyste při nácviku měli ‚‚proaktivní přístup‘‘. Prozradíme vám, co si o kancelářských klišé myslí vaši zaměstnanci. A na konci podcastu vás poprosíme, abyste neměli dobrou náladu (aspoň ne pořád). Víme totiž, co všechno dokáže napáchat toxická pozitivita.

#37 Andrew Elliott: IT profesionálové na inzeráty pečlivě reagují. Pokud jsou skvěle napsané

Andrew Elliott má více než deset let zkušeností s náborem IT expertů. A protože dobře ví, jak moc je jejich zaměstnávání komplexní, rozhodl se se svými kolegy založit portál Techloop. Ten se stal součástí rodiny LMC a sdružuje až 17 tisíc ajťáků. Poslechněte si, jak si dnes IT specialisté hledají práci a jaké inzeráty poutají jejich pozornost. Dozvíte se, v čem se Techloop odlišuje od klasických náborových cest a proč jeho tým fandí lidem, kteří se pro práci v IT rekvalifikovali.

#26 HRnek do uší: Každý meeting lze zkrátit na polovinu. Nevěříte?

Přáli byste si pro samé meetingy, aby měl den 48 hodin? V dnešním HRnku se dozvíte kouzlo, kterým zkrátíte schůzky na polovinu. Nechte se taky překvapit, jaké hodnoty by měly vyznávat firmy, které k sobě chtějí přivábit generaci dvacátníků. A v závěru si poslechněte, jak dát lidem feedback, který je nezbrzdí.

#36 Judita Lebová: Obchodník umí klienta nadchnout. My zodpovíme každou jeho otázku

Judita se stala šéfkou nového oddělení Product Sales v LMC. Dříve jako produktový specialista pomáhala firmám zavádět náborový systém Teamio a Jobote. A protože se osvěta ve firmách ukázala jako klíčová, vzniklo nové oddělení. Poslechněte si, jak produktoví specialisté usnadňují jednání obchodníků s klienty. A nechte se nakazit Juditiným nadšením.

#25 HRnek do uší: Zjistěte kvalitu svých lidí pomocí 360° zpětné vazby

Chcete získat přehled o slabých a silných stránkách svých zaměstnanců? Máme pro vás účinnou metodu. Uplatníte ji i při výběru kandidátů a snadněji s ní odhalíte třeba manipulátory. Poslechněte si o třistašedesátce další detaily. A nechte se inspirovat k tomu, jak svým lidem zajistit psychologickou péči, aniž byste je museli odkázat na specialistu.

#35 Filip Kahoun: Lídři do období krize a do období míru jsou dva samostatné druhy

Filip Kahoun je lektor leadershipu, napsal dvoudílnou knihu Boj o pozornost a na Seduo.cz patří k jedněm z nejoblíbenějších školitelů. Má mnohaleté zkušenosti z nejvyššího vedení společností Česká pojišťovna, Generali nebo MALL.cz. V současné době školí pro značky, jako je třeba Google nebo Rohlík.cz. Poslechněte si rozhovor o tom, jak vést lidi způsobem, aby vás následovali i v době nejistoty.

#24 HRnek do uší: Zaměstnanci chtějí flexibilitu!

Lidé by vyměnili celý balík nejrůznějších benefitů za flexibilitu a pracovní rozvrh, který by mohli snadněji skloubit s osobním životem. Poslechněte si detaily a myslete na to, až budete přemýšlet nad strategií odměňování a benefitů. V HRnku se můžete těšit i na zásady, jak snáz usínat nebo jak být efektivnější.

#34 Liftago: Neklonujeme stávající zaměstnance. Jde nám o pestrost

Tentokrát jsme v naHRávkách přivítali hned dva hosty. Ondru Krátkého a Radka Svíčku – oba z vedení společnosti Liftago. Poodhalili, podle čeho vybírají nováčky do týmu i jak docílili toho, že ve firmě vládne velká svoboda a absolutní otevřenost. Pusťte si je do uší.

#23 HRnek do uší: Napište si seznam, co NEdělat. Zabírá to

Máte rádi to do listy – tedy seznamy úkolů, které vás čekají? Od naší Aničky zjistíte, proč je fajn si psát i jejich opak – seznam bodů, které byste dělat neměli. Jakkoliv to zní bláznivě, bude se vám hodit. A těšte se i na rady, které vám pomůžou sladit osobní a pracovní život a zbavit se zbytečného stresu z práce.

#33 Lucka Zajíčková z Kiitos Technologies: Práce na dálku už tady s námi zůstane

Lucie Zajíčková se dlouhodobě pohybuje v prostředí startupů a technologií. Působí v nizozemské firmě Kiitos Technologies, která se zaměřuje na vzdělávání lidí a zajištění IT specialistů pro firmy z celého světa. Lucka má na starosti péči o lidi a funguje na pozici Head of People, která je srovnatelná třeba s pozicí HR manažerky. Poslechněte si její zkušenosti s prací i náborem kompletně na dálku.

#22 HRnek do uší: Znáte bumerangové zaměstnance? A pracujete s nimi?

Když je málo kandidátů, nevyplatí se přehlížet nikoho. Ani zaměstnance, co se k vám chtějí vrátit jako bumerang. V novém HRnku Anička prozradí, proč je dobré zůstat v kontaktu i s lidmi, kteří od vás už jednou odešli. Navíc dostanete rychlonávod, jak přepsat předmět e-mailu s nabídkou práce tak, aby byl zajímavější než ten od konkurence. A nakonec uklidníme všechny perfekcionisty z HR. Tak si to nezapomeňte pustit.

#32 Jiří Bureš ze školy da Vinci: Lidé u nás mají velkou míru svobody i zodpovědnosti, která je s tím spojená

V dnešním, tak trochu netradičním dílu naHRávek jsme obrátili pozornost ke školství. Povídali jsme si s Jiřím Burešem, ředitelem střední, základní a mateřské školy da Vinci z Dolních Břežan. V ní vynikají nejen férovým přístupem k žákům, ale i k zaměstnancům. Proto není náhodou, že se v žebříčku Férový zaměstnavatel 2020 škola umístila na druhém místě. Inspirujte se, jak to u nich chodí.

#31 Simona Zábržová ze Soulmio: Personalisté se vzdělávat o duševním zdraví musejí

Terapeuti ve firmě neřeší jen rozruch kolem pandemie, deprese či vyhoření. Se Simonou Zábržovou, majitelkou a ředitelkou Soulmio, jsme se bavili o důležitosti prevence v oblasti psychického zdraví. Poslechněte si praktické tipy, jak můžete jako personalisté začít zlepšovat rozpoložení sebe i svých lidí.

#21 HRnek do uší: Zásadní věc, která lidem chybí v práci

Možná budete překvapení, ale lidem nejvíc nechybí ani lepší káva, ani víc bonusů. Průzkumy ukazují, že potřebují, aby šéf ocenil jejich práci podle kvality, a ne podle počtu splněných úkolů. Taky jim nevyhovuje hluk, který běžně panuje v otevřených kancelářích. A na psychiku jim nedělá dobře, když jim šéf zasílá e-maily po pracovní době. Přesvědčte se sami a hezky si to poslechněte od Aničky v novém dílu.

#30 Dalibor Holý: Češi svou práci prodávají lacino. Není divu, že nejsou lidi

Dalibor Holý vede na Českém statistickém úřadu odbor statistiky práce a rovných příležitostí. Jen málokdo má takový přehled o situaci na pracovním trhu a o tom, jaké je postavení různých pracovních skupin nebo co zaměstnavatelé i zaměstnanci řeší. Tomáš Ervín Dombrovský se vyptal na aktuální situaci i na dlouhodobé trendy. Tak příjemný poslech.

#20 HRnek do uší: Kvůli stresu vám můžou utéct zaměstnanci

Tento díl je hotový antistres. Je totiž celý věnovaný tomu, jak mezi zaměstnanci, kandidáty i u sebe samých stres zmírnit. Dozvíte se, čím zabránit zbytečným odchodům přetížených zaměstnanců nebo na co se kandidátů neptat u pohovoru, případně jak se ptát lépe. A nakonec dostanete i bonusové rady, jak z desetiminutové relaxace udělat návyk, který vám může pomoci v náročném období.

#29 Luu Ly Fabián Nguyen: Když chcete nabrat IT odborníka, je nejdůležitější mít smysluplný projekt

O náboru v IT se hodně mluví, ale málokdo ho opravdu umí. Luu Ly Fabián Nguyen spoluzaložila firmu 3Queens, která se na tuhle královskou HR disciplínu specializuje a je v ní fakticky dobrá. V naHRávkách LMC jsme si povídali o tom, co firmám pomáhá najít dobré IT specialisty a co potřebujete, když tenhle nábor chcete dělat dlouhodobě úspěšně. Jo a dozvíte se taky, jaké oslovení nemají lidé z IT rádi…

#19 HRnek do uší: Přesčasy ročně zabijí tři čtvrtě milionu lidí, tak pozor na hodiny navíc

Je to tak, člověk se opravdu může upracovat k smrti. Jako jednotlivci si můžete pečlivěji hlídat hranice mezi osobním a pracovním životem. A co dělat jako personalisté, to už si pusťte v HRnku. Mimo jiné se dozvíte, jak smysluplně ověřit reference kandidátů, o které máte zájem, nebo jak ve firmě pohnout kupředu s employer brandingem.

#28 Lucka Musilová: Na nový způsob práce jsme si museli zvykat. Dává nám ale neuvěřitelnou svobodu

Do vánočního speciálu jsme si letos pozvali Lucku Musilovou, marketingovou manažerku LMC. Ve firmě působí už přes 4 roky a má na starost nejen tento podcast, ale i celý ekosystém médií pro personalisty. V dílu se dozvíte, co všechno do rodiny LMC médií patří, co se letos povedlo, ale i jaké změny ve firmě plánujeme v novém roce. Tak hezké poslouchání.

#18 HRnek do uší: Jak se vyhnout poobědovému kómatu

Aby vás po každém obědě nedohnala nekonečná únava, kterou nezmírní ani litr kafe, poslechněte si právě tenhle díl. Dozvíte se taky, proč zaměstnanci občas i dobře myšlený e-mail od šéfa pochopí negativně. A pozor, prozradíme, proč záleží na tom, kde jste pracovali kolem 18–20 let. Jestli jste se moc stresovali, může vám hrozit i kardiovaskulární onemocnění. Bez legrace, zaposlouchejte se.

#27 Pavla Němcová: Kytary.cz ladí své zaměstnance do pohody

Ve firmě Kytary.cz pracujete nejen s hudebními nástroji, ale i s umělci. HR manažerka Pavla Němcová je zvyklá, že už při náboru kandidáti zjišťují, jak je to s flexibilitou a jestli se toleruje, když zaměstnanec občas někde koncertuje. Pavla se spolu s 4členným HR týmem stará o 200 lidí plus brigádníky a s oblibou říká, že její tým je ladičkou pro celou společnost. Vyslechněte si, jak u nich probíhá nábor, co změnila pandemie a jakými benefity a tradicemi firma vyniká.

#17 HRnek do uší: Proč vykřičníky ani omluvy nepatří do e-mailu

Tyhle rady můžete přenést rovnou do praxe. Dozvíte se, co ze svých e-mailů vypustit, abyste nepůsobili jako ustrašení ratlíci, a co do nich naopak vměstnat. Můžete se těšit i na doporučení, jak pracovat s lidmi, abyste projekty dotáhli vždy do úspěšného konce. A nakonec přihodíme tip, co si večer před spaním pustit na Netflixu. Hezký poslech.

#16 HRnek do uší: Slova, která v inzerátech na kandidáty působí odpudivě

Připravte se na nášup náborových tipů. V prvé řadě se dozvíte, jaká slova byste měli z inzerátů vyškrtat. Není jich totiž málo, objevují se často a na kandidáty působí negativně. Představíme vám i originální otázku, se kterou zabodujete. A zjistíte, kde si můžete stáhnout sadu ověřených pohovorových otázek, které používají profíci z oboru.

#26 Jana Jáčová: Když hledáte lidi, můžete fňukat, že to jde ztuha, nebo zkusit něco nového – třeba TikTok

Jestli si účetnictví spojujete s nudou, nepropadněte předsudkům! Jana z UOL Účetnictví je totiž takový jednorožec v oboru. Je velmi aktivní nejen na LinkedInu, ale i TikToku a nebojí se kontroverzních témat. Ve své firmě má propracovaný systém transparentního odměňování, osobně se účastní náboru a dává příležitost absolventům najít vysněnou pozici. Její firma se navíc pyšní oceněním Férový zaměstnavatel roku 2020 i 2021. Tenhle rozhovor si rozhodně nenechte ujít.

#15 HRnek do uší: Nejvýkonnější týmy vynikají tím, že od šéfů dostávají 6× častěji pochvalu

Pochvala od šéfa chybí až 30 % zaměstnanců. Tak si poslechněte, jak na to, aby byli spokojenější. Anička vám taky pošeptá důvod, proč byste měli do svého programu zařadit úplné ticho. Potěšíte tím buňky svého mozku. A na závěr dostanete návod, jak v práci strhnout masku a být víc sami sebou. Uleví vám to od stresu a přetížení.

#25 Katka Mňuková a Petr Zedník: Naše data prozrazují, že lidé na inzeráty reagují nejčastěji od pondělí do středy

V naHRávkách jsme tentokrát přivítali hned dva produktové manažery LMC. Katku, která má už 4. rokem na starost pracovní portál Jobs.cz, a Petra, který v LMC začínal na produktu Prace.cz. Později se ale přesunul k Práci za rohem, kde je tým sestavený z lidí snad ze všech koutů Česka. Poslechněte si, jakým výzvám u obou produktů čelí a které zlepšováky pro koncové uživatele i personalisty připravili.

#14 HRnek do uší: Sledujte, co mají kolegové na oběd. Ovlivňuje to i vás

Jestli chcete mít v práci po obědě kupu energie a vyhnout se klasické únavě, choďte jíst s těmi, kdo si dávají spíš salát než smažák. Anička Schuma v podcastu prozradí proč. Přidá i praktické tipy, kdy byste měli dát přednost interním kandidátům před posilou zvenčí nebo kolik kol náboru je ještě v pořádku. Když totiž zájemce o práci moc napínáte, utečou vám jinam.

#24 Radek Procházka: Mladší kandidáti hodnotí kvalitu firmy hlavně podle toho, jak vypadá

Radek řídí firmu Prochazka & Partners a od roku 2017 organizuje soutěž Kancelář roku, která oceňuje atraktivní a funkční kanceláře v Česku. V novém dílu podcastu vám poví, jakou roli hrají kanceláře v náboru a péči o zaměstnance, které typy kanceláří teď mají lidi radši nebo co by firmám při přestavbě kanceláří doporučil.

#13 HRnek do uší: Nesuďte zaměstnance podle toho, že na Teamsech zrovna svítí červeně

Poslechněte si průzkum o Češích a práci z domova, pár tipů na efektivnější práci z domova, ale i další novinky, které se skrývají v našem novém HRnku. Anička Schuma vám vysvětlí, proč zelená tečka u zaměstnance ve Slacku nebo v Teamsech ještě nemusí znamenat, že daný člověk zrovna usilovně pracuje. A nebo proč si občas dopřát více času na e-mailovou odpověď.

#23 Dana Vyskočilová z Wunderman Thompson: Při náboru je pro mě nejdůležitější oboustranná otevřenost

Kariérní cesta Dany je od začátku velmi pestrá. Má technické vzdělání a začínala jako testerka. Postupem času se ale dostala k HR, ve kterém zůstala až do dneška. Už třetím rokem pracuje jako lovkyně talentů v jedné z nejznámějších digitálních agentur Wunderman Thompson. Podílí se i na projektu WPP Campus, který propojuje společný nábor a sdílení kandidátů u sesterských agentur. Poslechněte si její tipy, jak získat zajímavé lidi nebo jak pracovat v mezinárodním prostředí.

#12 HRnek do uší: Chcete zlepšit komunikaci ve firmě? Zrušte schůzky

Poslechněte si novou dávku HR rad od Aničky. Dnes se dozvíte, jak prezentovat firemní výsledky a efektivně zjišťovat spokojenost zaměstnanců. Řekneme si pár klíčových rad pro poskytování negativní zpětné vazby, která váš tým nerozloží. A navrch přiložíme návod, jak postupovat, když si lidé ve firmě nerozumí.

#22 Jana Jirušková ze Skanska: Na 100% transparentnost mezd zatím není česká společnost připravená

Ve společnosti Skanska působí na pozici manažerky odměňování a benefitů a v této oblasti se pohybuje jako ryba ve vodě. Dozvíte se, jaké nástroje Jana využívá pro reporting, jak řeší nacenění úplně nových pozic nebo proč jsou podle ní srozumitelná pravidla pro stanovení odměn důležitější než konkrétní částky.

#11 HRnek do uší: Naučte se ovládat TikTok, dokud je čas

TikTok už dávno není jen zábava pro třináctky. Anička vám prozradí, že nově skrz něj kandidáti můžou připravit i životopis. Možná je na čase začít se s ním učit. Kdyby vám to pořád přišlo trochu mimo mísu, poslechněte si v HRnku nápovědu, jak jednat s prokrastinátory a jak co nejlíp chválit. To se totiž hodí v každé firmě.

#21 Milan Fridrich ze Seznam.cz: Trénujeme mnohá umění. Třeba jak propojit pracovní a osobní život nebo jak se hýbat v kanceláři

V oddělení jich je 6, říkají si trenéři a mají na starost vzdělávání přibližně dvou tisíc zaměstnanců. Milan Fridrich ze společnosti Seznam.cz pracuje v týmu trenérů už 13 let. Poslechněte si, v čem všem je u nich možné se posouvat a učit. Dozvíte se, jaké kurzy jsou aktuálně nejoblíbenější, ale také jak ve firmě probíhá školení nováčků nebo jak hodnotí a měří, zda jsou kurzy pro zaměstnance skutečně přínosné.

#10 HRnek do uší: Jak se vymanit z toxického pracovního prostředí

Umět poznat nevlídné pracovní prostředí není vůbec na škodu. Poslechněte si Aniččiny osvědčené tipy. Zbystřete, když se v práci drby šíří rychlostí blesku, kolegové se u vás neohřejí a o osobním životě nikdo nemluví. Taky uslyšíte pár rad, jak postupovat, když zjistíte, že už v toxickém prostředí jste. Tak hezký poslech.

#20 Pavla Kluzáková z Člověka v tísni: Ani práce v nezisku není jen o nadšení. Bez procesů by to nešlo

Práce v nezisku je v mnoha ohledech jiná než ta v komerční sféře. Pavla Kluzáková má zkušenosti s oběma a momentálně vede centrální HR v Člověku v tísni. Zeptali jsme se jí proto, nakolik se nábor do neziskových organizací liší a jaké kvality musí kandidáti splňovat, ať už nastupují do týmu jako administrativní podpora, nebo se připojují k náročným zahraničním misím.

#9 HRnek do uší: Dejte ženám příležitost zazářit v IT

Poslechněte si náborové tipy, jak na IT pozice dostat víc žen nebo jak po pohovoru vhodně oslovit kandidáta, o kterého stojíte. Možná vás to překvapí, ale stačí drobné gesto. V novém HRnku taky zjistíte, že prokrastinace nemusí být špatná, a máme pro vás dokonce inspiraci, co ve volnějších chvílích sledovat.

#19 Tereza Kučerová z Ambiente: Hosté se do gastra pomalu vrací. Na personál jsou náročnější než dřív

Tereza pracuje v Ambiente, známé gastronomické značce, která zastřešuje aktuálně 25 provozů. Jednotlivé provozovny fungují nezávisle a mají vždy svého vedoucího. Možná i proto je tady úloha HR velmi specifická a spojuje více rolí než třeba jinde. Poslechněte si, jak svou pozici Terka vnímá, jak se v Ambiente v této nelehké době daří nábor a co jako firma plánují do budoucna.

#8 HRnek do uší: Nepřepisujte e-maily a zkontrolujte si firemní přístupová hesla

Tentokrát Anička Schuma v HRnku vaří. Nelekejte se, jde o vyladěné recepty pro HR. Dozvíte se 5 snadných tipů, jak zvýšit produktivitu a taky proč byste neměli přehnaně kontrolovat své odpovědi na důležité e-maily. Prověříte svá interní hesla a jako bonus dostanete návod, jak přežít období brigád. Tak hezký poslech.

#18 Dominika Stašková, Tesco & Lukáš Stříbrný, Česká pošta: Abyste získali šikovné brigádníky, musíte být opravdu rychlí

Tentokrát se můžete těšit hned na dva hosty ze dvou firem. Dominika pracuje v řetězci Tesco a Lukáš u České pošty. Oba ve své firmě vedou náborová oddělení a naše moderátorka Míša Raková je vyzpovídala na téma letních brigád. Poslechněte si, kde brigádníky lovit, čím je oslnit nebo jak na rychlé a účelné zaškolení.

#7 HRnek do uší: Za devatero horami byl jeden duševně zdravý zaměstnanec...

Pojďte si poslechnout krátkou pohádku. Bude o well-beingu zaměstnanců a o tom, proč by firmy měly přihlížet k novému režimu práce. Lidi si totiž zvykli na větší volnost a na tenhle trend navazuje i generace Z, která začíná hledat práci. Poslechněte si to až do konce.

#17 Jana Rulíčková: Mám kolem sebe řadu schopných žen, které rozumí technice

Adient je firma z Kvasin, která vyrábí autosedadla. Ačkoliv jde o ryze technický podnik, Adient není jen pro kluky. Jana Rulíčková, která v této společnosti vede HR, to říká velmi jasně. V podcastu se navíc rozpovídala o tom, jak zvládali pandemii, o originálním přístupu k náboru i péči o zaměstnance.

#6 HRnek do uší: Během práce nezapomeňte odpočívat

V HRnku vám Anička Schuma tentokrát prozradí, proč vlastně dodržovat pětiminutovky odpočinku. Navíc vám poví víc k postpandemické firemní kultuře, důležitosti soft skills a taky ví, komu hrozí manželství se zaměstnáním. Tak se zaposlouchejte.

#16 Marek Mičienka: Dělá mi radost, když je z kurzu nadšený nejen uživatel, ale i lektor

Marek pracuje v LMC jako content manager vzdělávacího portálu Seduo.cz. Na starosti má videokurzy od začátku až do konce. Řeší, co, kdy a s kým točit. A u přípravy videokurzů funguje jako metodik a někdy i jako psycholog. Nakoukněte do kuchařky pro Seduo.cz a poslechněte si, jak se obsah pro oblíbený vzdělávací portál vymýšlí.

#5 HRnek do uší: Schůzkujte venku a uklízejte v kanclu, vyplatí se to

Poslechněte si, proč byste si měli od své práce držet odstup, i když ji milujete. A proč vyběhnout na schůzku ven. V HRnku taky zjistíte, kdy je čas obléknout šaty, boty na podpatku nebo slušivou košili. No a nakonec se můžete přiučit, jak v kanceláři vykouzlit jedinečnou atmosféru, kterou vám bude i konkurence závidět.

#15 Petra Nulíčková z Alza.cz: Mám ráda administrativu a nebojím se ušpinit si ruce

Petra patří mezi nejznámější postavy českého HR. Pracuje už pátým rokem ve společnosti Alza.cz, aktuálně na pozici HR byznys partnerky pro pět oddělení. Náš moderátor Tomáš Ervín Dombrovský se jí vyptal na cestu Alzou, na úroveň českého HR marketingu i na to, jaké jsou podle ní aktuální trendy na pracovním trhu.

#4 HRnek do uší: Vycházíte se svým šéfem?

V novém HRnku se dozvíte, proč ve spoustě společností trpí firemní kultura, aniž to kdokoli z HR oddělení tušil. Poradíme, jak se z toho vymanit a taky jak si zpříjemnit domácí kancelář. Inspirujeme vás nejnovějšími benefity nebo prozradíme, kolik kandidátů lže v životopisech a o čem nejčastěji.

#14 Tomáš Křesťan a Olga Leharová ze Zásilkovny: Jak zvládnout nábor v raketově rostoucí firmě

Pozvání do další epizody přijal Tomáš Křesťan, šéf HR oddělení společnosti Packeta Group. Doprovodila ho Olga Leharová, která má ve firmě na starosti HR pro Česko, tedy pro oblíbenou Zásilkovnu. Tomáš Ervín Dombrovský se obou vyptal, jak zvládají raketový růst společnosti, administrativu po náboru astronomického počtu zaměstnanců a jak se jim daří zároveň udržet pozitivní a rodinnou atmosféru, kterou je firma známá.

#3 HRnek do uší: Hádejte, jaká otázka u pohovoru nejvíc děsí Čechy

A máme tady další HR novinky. Udělejte si pohodlí a zaposlouchejte se. Prozradíme vám, k čemu je dobrá občasná prokrastinace, proč se mezi kolegy vytrácí vzájemná důvěra nebo jak se vyhnout online závisláctví. A v závěru se dozvíte, jaká pohovorová otázka je ta nejobávanější.

#13 Miloš Myšička: Nejsme obchodníci, ale parťáci. Pomáháme personalistům, aby se ve firmách necítili jako administrativní podpora

Miloš Myšička je vedoucí Key Account manažerů a regionálních obchodníků společnosti LMC. On a celý jeho tým boří zažité představy o obchodnících, kteří prodají i to, co sami nemají. Poslechněte si, proč jim tak funguje vztah s klienty, jak řešili obchody během pandemie a kde pro svou práci hledají inspiraci.

#2 HRnek do uší: Proč by měli personalisté myslet nejvíc na sebe?

HRnek LMC už není jen newsletter. Horké novinky z oboru jsme vám připravili i k poslechu. Těšte se na vyjádření advokáta, zda a jak přispívat zaměstnancům na náklady při home office. Zjistíte taky, jak zatočit s únavou z online hovorů nebo proč myslet především na sebe.

#12 Vašek Staněk & Bára Čápková: Flexibilita a učení mají ve Vaskách hlavní slovo

Obuvnická firma Vasky ze Zlína je na českém trhu fenomén. Je to ryze výrobní firma, a zároveň pořád ještě startup. Takových u nás moc není. Za jejím vznikem stojí třiadvacetiletý Václav Staněk. Do naHRávek jsme si pozvali Vaška i jeho kolegyni Báru Čápkovou, která má ve Vaskách na starosti oblast HR.

#1 HRnek do uší: Prozradíme, které otázky u pohovoru kandidáty štvou nejvíc ze všech

HRnek LMC už možná znáte ze své e-mailové schránky. Teď si ho ale můžete i pustit. Dozvíte se, čím kandidáty u pohovoru zaručeně naštvete, ale taky čím můžete v online době své kolegy potěšit. Pohodlně se usaďte a dejte si horké novinky z HR.

#11 Braňo Frk: Mozek dospělých má sice „zastaralý procesor“, ale může těžit z životních zkušeností

Dalším hostem podcastu naHRávky je odborník na vzdělávání dospělých – Braňo Frk. Spolu s Tomášem Ervínem Dombrovským probrali mýty o vzdělávání dospělých, tipy, jak se učit online nebo jak ideálně nastavit firemní vzdělávání, aby bylo přínosem pro zaměstnance i zaměstnavatele. Příjemný poslech.

#10 Michal Šrajer: Nesnažte se offline kancelář překlopit 1 : 1 do online prostředí. Buďte kreativnější

Michal Šrajer se přes 10 let stará o to, aby byli lidé v práci šťastnější. Vystudoval matfyz, kde se pohyboval v ryze IT prostředí, pak se zaměřil na lidi a jejich spokojenost skrze spoluzaložení firmy Inmite a následně Happiness@Work. No a v dnešní době home officů se snaží propojit oba světy, aby fungovaly a aby lidé co nejméně trpěli ze vzájemného odloučení. Poslechněte si jeho zkušenosti a tipy, jak se s pandemií ve firmě poprat.

#9 Monika Štekrová: Děláme maximum, aby zákazníci produktům rozuměli a využívali je rádi

Monika Štekrová v LMC vede tým, který se zabývá zákaznickou zkušeností, úspěchem a spokojeností. Konkrétně se jejímu oboru říká customer success. V praxi se Monika a její tým snaží především o to, aby klienti jednotlivým produktům a službám rozuměli, dokázali je využívat na maximum a byli s nimi spokojení. V podcastu prozradila, podle čeho zjišťují, co je potřeba na produktech zlepšit, a jaké nástroje k tomu využívají.

#8 Markéta Tesařová: Na práci rukama nabíráme dochvilné kandidáty, kteří jsou ochotni se učit

Markéta má několikaleté zkušenosti z HR oddělení poradenské firmy KPMG. Z pražské kanceláře se ale před čtyřmi lety přesunula do Mělníka, do ryze výrobní společnosti Danzer Bohemia-Dýhárna, kde působí na pozici HR generalist. V nové epizodě naHRávek se rozpovídala o zkušenostech s náborem dělníků, ale také o tom, jak specifická je v jejich firmě interní komunikace. Užijte si poslech.

#7 Lucia Rott: Vývojáři jsou jen lidi. Nemluvme o nich jako o bytostech z jiné planety

Má zkušenosti z digitální společnosti U.plus, nyní pracuje jako HR business partnerka v internetovém obchodě Bonami a současně studuje psychoterapeutický výcvik na Institutu postmoderního vzdělávání Gaudia. Řeč je o Lucii Rott, která si umí poradit s náborem IT specialistů a do firmy se snaží přenášet znalosti z oblasti psychoterapie, která jí je blízká.

#6 Jaroslava Valová & Tomáš Vala: Ve firmě nechceme zaměstnance, ale spolupracovníky

Když Jaroslava Valová před 30 lety zakládala SIKO v malé obci Čimelice, bylo pro ni výzvou zaměstnávat sousedy, známé a kamarády. Někteří z nich ale ve firmě spokojeně pracují do dneška. K rozhovoru o lidech, firemní kultuře i hodnotách, které jsou platné snad pro všechny firmy, jsme s paní Jaroslavou přizvali také jejího syna – dnes generálního ředitele společnosti SIKO – Tomáše Valu. Příjemný poslech.

#5 Roman Sovka: S IT profíky jednám na rovinu. Na náborové triky jsou alergičtí

Zhruba před 10 lety Roman začínal v personální agentuře jako IT recruiter. Momentálně pracuje v dánské technologické firmě NNIT. Za dobu své kariéry nasbíral cenné zkušenosti s žádanými kandidáty – IT specialisty různého zaměření. A naše Míša Raková se na všechny jeho tipy (i tajné IT návnady) vyptala.

#4 Margaret Starka: diverzita a inkluze nemají ve firmě fungovat jako strašák

Red Bull, kde Margaret Starka pracovala 14 let, jí dal profesní křídla a také zkušenosti s marketingem, které ráda přenáší do práce s lidmi. Aktuálně se věnuje projektu BE-DNA a pomáhá firmám spoluvytvářet firemní kulturu s ohledem na rozmanitost. Do naHRávek ji vyzpovídal Tomáš Ervín Dombrovský.

Vánoční speciál s Míšou a Ervínem: Jaký byl rok 2020 a co nás čeká v tom dalším?

Co na sebe prozradili moderátoři podcastu naHRávky? Tentokrát neměli hosta, a tak se vyzpovídali navzájem. Ervín prozradil, jak přišel ke svému jménu a taky jak bude letos v LMC probíhat vánoční večírek. Míša práskla, jak je možné, že na konci roku končí v práci, a jak ve firmě letos řeší dárky klientům.

#3 Katka Váně & Jarda Franta z LMC: Employer branding je víc než pěkné kariérní stránky

Káťa a Jarda se v LMC věnují budování značky zaměstnavatele a HR marketingu. Pomáhají firmám zjistit, čím jsou jedinečné a jak na trhu práce mohou mezi konkurencí vyniknout. Poslechněte si jejich pohled na employer branding v nové epizodě podcastu naHRávky.

#2 Veronika Dubská: Na první vizitce jsem měla uvedeno, že jsem optimistka a networking agentka

Prošla si neziskovkami, zakládáním coworkingových prostorů v ČR i korporátem. A teď pomáhá firmám vytvářet prostředí, kam lidé chodí rádi. Navíc je mistryní v networkingu. Pro svůj široký záběr a lásku k tomu, co dělá, nemohla Veronika v LMC podcastu naHRávky chybět.

#1 Drahomíra Jiráková: Nikdy jsem neuvažovala o tom, odejít z McDonald's

Ve vedení největšího fastfoodového řetězce u nás byla 25 let. Vedla v McDonald's PR a několik let také HR oddělení. Za tu dobu nasbírala desítky příhod a zkušeností. Proto jsme ji pozvali do prvního dílu LMC podcastu naHRávky. Povídání s ní bylo okouzlující, zaposlouchejte se.