Pípa, bublinky, masové kuličky a další. Na jaká znamení kandidáti slyší při změně práce?

Ke změně práce může člověka dovést cokoliv. Třeba skvělá firemní kultura. Ale někdy i takový vrabec na střeše, na které standardně sedají holubi. Chtěli jsme se o síle symbolů a znamení dozvědět víc. Zeptali jsme se proto několika zkušených náborářů na nečekané zážitky, které kandidáty pomohly přesvědčit.

Znamení ke změně práce

Láska k bublinkám

Petra Nulíčková má s náborem velké zkušenosti, ale v hlavě jí utkvěl jeden speciální případ. „Jeden bývalý kolega miluje vodu s bublinkami. Když zjistil, že máme tolik sodobarů, úplně bublal radostí a podle mě to byl jeden z faktorů při rozhodování o přijetí pracovní nabídky,“ vzpomíná HR manažerka Pale Fire Capital. Jí zas k její aktuální pozici dalo dobré znamení to, že za ní jeden z partnerů společnosti přijel až domů přes půlku Prahy, aby vše potřebné probrali mezi čtyřma očima.

Na délce (ne)záleží

My v LMC firmám obvykle doporučujeme, ať jsou inzeráty především k věci, ovšem u vývojářů v DX Heroes zabodovali i s něčím opačným. „Podařilo se nám uspět a získat lidi i ocenění s inzerátem, který byl dlouhý jako týden před výplatou,“ vypráví Bára Slouková, office support společnosti. Vyfiltrovat ty správné vývojáře dokázal text, kde byl vyjmenovaný každý člen týmu, každý jeho medialonek a i koníčky zaměstnanců typu airsoft, astronomie nebo záliba v kočkách. Některé správné vývojáře prostě informace baví. Když to firma ví, je to pro ně znamení, že tam mají hledat práci.

Zveřejněte inzerát a vyzkoušejte na vlastní kůži, jaká znamení táhnou kandidáty k vám.

Znamení na talíři

Kdo nikdy nebyl v obchodu s nábytkem a nedal si tam masové kuličky, nechť hodí kamenem. A jsou si toho vědomi i v IKEA Česká republika. „V inzerátech a kampaních, které mají za úkol přilákat nové kolegy do týmu, využíváme naše produkty i zaměstnance. Není nic divného, když uchazeče zaujme to, že ve firemní kantýně bude mít každý den možnost dát si pořádnou porci švédských masových kuliček či lososa,“ říká Ladislav Onderka, vedoucí náboru a onboardingu.

Kávu si osladím...

… a uchazečů je víc. Jako skvělé znamení funguje match vašeho produktu a kandidáta. „Často nám lidé na pohovorech zmiňují, že milují kávu,“ říká HR specialistka společnosti Tchibo Česká republika Lucie Holodniok. Tohle znamení je tedy sice na první dobrou, ale i to se počítá.

Pípa v kuchyňce

Láska prý prochází žaludkem, a pokud se bavíme o firmě, tak i kuchyňkou. Ve vyhledávači módy GLAMI tohle rozhodně platí, jejich nové kanceláře jsou totiž víc než příjemný bonus pro kandidáty. „Někoho osloví ovoce, jiného pípa na pivo, kterou máme v kuchyňské lince,“ vzpomíná head of P&O Barbora Hegyiová. Kandidáty, které chytila na tohle znamení, už ani nepočítá.

Znamení jsou všude kolem nás, jen je musíte vnímat nebo se s nimi správně trefit. Proto s nimi jděte naproti i uchazečům.

Znamení, že firma bude vzkvétat

Květnatou zkušenost má kreativní ředitel Boomerang Communication Jindřich Novák. Už u pohovoru si totiž jeho budoucí kolegyně všimla zajímavé věci, a to že terasa sídla firmy je orientovaná na jižní stranu a že by se na ní dobře dařilo zelenině. „Přijali jsme ji především kvůli jejím zkušenostem, ale hned jak se udělalo hezky, začala nám na terase vyrůstat menší zahrádka a rajčata tam máme dodnes.“ Takže i slunce může být znamení!

Změnit zaběhlý pořádek

Částečné pracovní úvazky u nás stále nejsou úplně standardem, proto jakmile je kandidáti vidí, je to pro ně často znamení, že firma dokáže vyjít vstříc jejich životní situaci. A pocítili to i ve Vodafone, když všechny pozice začali inzerovat na částečný úvazek. „Podařilo se nám díky tomu obsadit pozici v právním oddělení. Získali jsme špičkovou odbornici, která by jinak nenastoupila,“ vzpomíná odborník na vnější vztahy Ondřej Luštinec. I snaha vystoupit ze zaběhaných HR škatulek pro jednotlivé joby tak může být pro kandidáta znamením.

PS: Všechny firmy samozřejmě kromě těchto znamení uváděly i dobrou firemní kulturu, své zaměstnance a mnoho dalších bodů. Znamení ke změně práce ale může být cokoliv, a je proto dobré si na ně dávat pozor.

Dočetli jste až sem? Znamení…

Rozhodli jsme se rozhýbat pracovní trh a vypustili jsme do světa novou kampaň Jobs.cz. Běží od 29. 8. a bude pokračovat až do konce roku. V televizi, na billboardech, v metru i na internetu ji uvidí většina pracujících lidí. Vybrali jsme vtipné, zajímavé i banální okamžiky a říkáme, že každý z nich může být znamením, proč právě teď změnit zaměstnání.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0