Petra Nulíčková z Alza.cz: Online pohovory teď uchazeči spíš vítají. Jak je dělat a na co si dát pozor?

Za současné situace se do online světa přesouvá vše, co je možné. Lze na dálku ale dělat pohovory s uchazeči o zaměstnání? Určitě ano. O nové lidi tak nemusíte přicházet ani během opatření proti koronaviru. V Alza.cz mají s pracovními interview na dálku bohaté zkušenosti, a tak jsme si o nich popovídali s recruiterkou Petrou Nulíčkovou.

Online pohovory

Jaké nástroje pro online pohovory využíváte?

MS Teams, Whereby, ale na nižší pozice bych se nebála využít video chat přes WhatsApp. Skoro před každým online pohovorem zadáváme úkol na doma nebo online testy. K tomu využíváme portál iTrivio.

Zkuste vést online pohovory přes Whereby. Vytvořili jsme pro vás návod, se kterým to bez problémů zvládnete. Stačí si ho stáhnout tady.

V čem se tyhle pohovory liší od těch klasických? Na co si dát pozor?

Je důležité se na online hovor daleko lépe připravit – najít si klidné místo, dobré připojení k internetu a počítat s tím, že vás nebo druhou stranu může zradit technika. Důležité je mluvit pomaleji než na pohovorech, a to kvůli online přenosu. Na co si dávám pozor, je příprava otázek. Strukturu rozhovoru si vždy nachystám dopředu. Místo role play, které používáme běžně jako součást výběrového řízení, mám behaviorální otázky a využívám metodu STAR. Na pohovorech si ráda pomáhám flipchartem a kreslím strukturu týmů a oddělení, to v online callu jde hůře. Mám ji tedy pro kandidáta připravenou v XMind nebo PDF a odesílám mu ji během rozhovoru nebo po něm. Pokud online pohovor dělám s manažerem a nejsme na jednom místě, domluvím se s ním na struktuře a otázkách.

Jak je to v tomto případě s GDPR? Můžete si pohovor například nahrávat? Je třeba řešit souhlasy?

Pohovory si nenahráváme, ale zapisujeme si z nich důležité informace pro jednotlivé sledované kompetence. Co se týče GDPR, máme podepsané souhlasy nebo písemné potvrzení.

Pohovor za vás neuděláme, ale v Teamio.cz vám dokážeme celý nábor perfektně zorganizovat. I když je na dálku.

Volíte u online pohovorů jiné otázky?

Ano, určité části pohovorů nahrazujeme. Místo některých otázek dáváme online testy, které vyhodnotíme, a doptáváme se pak online. Jako součást pohovoru máme i analytickou část, kde počítáme a řešíme logické úlohy, tu nahrazuji online testem nebo behaviorálními otázkami.

Jak případně nahrazujete nevýhody osobního kontaktu (nevíte, jak kandidát podává ruku, nemáte takový přehled o řeči těla jako při osobním rozhovoru)?

Snažím se dát dostatek informací dopředu. Poslat link na video chat, dress code, informovat, zda online budu jen já nebo někdo jiný a co čekat. Pro mnoho lidí může být online pohovor nekomfortní už jen kvůli tomu, že se s ním nikdy nesetkali. Mají strach, že budou působit hloupě, nepůjde jim technika nebo budou na videu vypadat hůř než naživo. Je pro mě těžké sledovat neverbální komunikaci, ale věřím, že druhé kolo už naživo bude.

Jak se k tomu staví uchazeči? Preferují osobní kontakt nebo tuhle variantu vítají?

V aktuální situaci tuto alternativu spíše vítají, nicméně tuto informaci mám možná zkreslenou tím, jaká oddělení a pozice nabírám, tedy sales a marketing. Vnímám, že jsou nadšeni, že vůbec takovou možnost nabízíme a jsme flexibilní. Díky tomu přemýšlím, že nějaké pohovory do budoucna převedeme do online světa. Zároveň už s týmem pracujeme na tom, abychom dokázali udělat online některá první kola, při nichž k nám kandidát musel jít psát testy. Věřím, že to pro mnoho z nich bude pohodlnější a ušetří jim to čas.

Vidíte v aktuální situaci i nějaké výhody?

Jsem ráda, že díky celoroční možnosti pracovat z domova, jsme s týmem připraveni delší dobu fungovat zcela bez problémů a pro naše oddělení a kandidáty poskytovat skoro stejný support. Pro mnohé personalisty může být nevýhodou to, že jejich kandidáti nejsou zvyklí využívat online způsoby komunikace, a tím se jim komplikuje nábor a komunikace s týmy.

Doporučujete počkat i na osobní setkání a to online považovat jen za předvýběr kandidátů?

Přiznám se, že jsem nikdy nenabrala někoho jen na základě online pohovoru. Znám však firmy, kde je to běžná praxe a nijak to jejich fungování HR nevadí. Zatím beru online pohovory a testy jako předvýběr a skvělou příležitost, jak se nezastavit. Nábor není jen o nás na HR, snad důležitější je rozhovor s manažerem nebo týmem.

Jak vidíte, nábor nemusí zaostávat ani během restriktivních opatření. Zkuste nevýhody současné situace otočit ve svůj i uchazečův prospěch. Držíme palce, abyste narazili na co nejméně limitů!

 
Sdílejte