Pet-friendly kancelář: Benefit, který usnadní návrat do kanceláří a zlepší pracovní vztahy

Pandemie a dlouhodobý home office přivedly velké množství rodin k nápadu pořídit si domácího mazlíčka, nejčastěji pejska. Jenže majitelé, kteří se nyní postupně vrací do kanceláří, naráží na problém, že pandemičtí pejsci nejsou zvyklí na odloučení a doma to dávají dost negativně najevo. Proto roste popularita zaměstnavatelů, kde jsou mazlíčci vítáni. Připravili jsme vám základní pravidla, co by měla taková pet-friendly kancelář splňovat.

Dog-friendly office

Z britského průzkumu vyplynulo, že téměř polovina majitelů (42 %) počítala s tím, že po skončení pandemie budou vodit svého čtyřnohého parťáka do kanceláře. Lidé si zvykli na společnost mazlíčků a na to, že můžou chlupáče pohladit, kdykoliv se potřebují odreagovat. Dá se tedy předpokládat, že zaměstnavatelé, kterým zvířata v práci nevadí, získají mezi kandidáty na oblibě. Pokud s pet-friendly kancelářemi zatím nemáte moc zkušeností, tohle jsou pravidla, kterých byste se měli držet.

Zvířata uvolňují stres a podporují v práci rodinnou a uvolněnou atmosféru. Ale aby pet-friendly kanceláře fungovaly, musí být kolegové vzájemně ohleduplní.

1. O plánech přivést mazlíčky do práce s lidmi otevřeně mluvte

Každý zaměstnanec chrápajícího psa pod stolem nebo ožužlanou botu neocení. Pokud doposud mazlíčci k vám do práce nesměli, není to změna, kterou se vyplatí zavést ze dne na den. Využijte zaměstnaneckých průzkumů a vyptejte se, jak právě u vás zaměstnanci na takový nápad reagují. Nezapomeňte se informovat na případné alergie. Mezi kolegy běžně budou i takoví, kteří mají na srst psů či jiných mazlíčků silnou alergickou reakci, což musíte při (ne)zavedení pet-friendly officu zohlednit.

2. Nejdřív zaveďte zkušební režim

Pokud průzkum ukáže, že mazlíčci v práci většinu lidí potěší, nebo jim to je alespoň jedno, není nic jednoduššího než udělat test. Vyberte den, kdy si zaměstnanci budou moci mazlíčka do práce přivést. Velmi rychle se ukáže, jestli jsou kolegové schopní se mezi sebou domluvit a jestli to bude uštěkaný den plný loužiček a stresu, nebo to vaše kanceláře a hlavně zaměstnanci zvládnou bez újmy.

Majitelé mazlíků si možnosti brát je do práce opravdu váží. Projevují to třeba i pozitivním hodnocením na Atmoskopu, což zužitkujete zase při náboru.

3. Majitelé by měli mít pejsky pod dohledem a kontrolou

Páníčci musí ohlídat, že zvířata nebudou ničit firemní majetek a ohrožovat či obtěžovat další zaměstnance. Jakkoliv se to může zdát samozřejmé, majitelům to určitě zdůrazněte. Ne každý člověk je zodpovědný a ne všichni mazlíci jsou zvyklí poslouchat, což by mohlo vést k problémům. Je potřeba počítat i s tím, že někteří mazlíčci, kteří jsou doma vzorní, můžou být v novém prostředí nervózní a chovat se jinak. I s tímhle ale může pomoct testovací období, kdy se vy i majitel můžete rozhodnout, jak se situací naložit.

V zahraničí je přes 45 % firem pet-friendly. U nás je to jen něco přes 10 %.

4. Pozor na více zvířat na jednom místě

V týmu by se měli umět lidé dohodnout, kdo mazlíčka přivede. Rybičky a pes v jedné kanceláři nejspíš nebudou problém. Kdyby si ale další kolega chtěl přivést kocoura, asi to nebude dělat dobrotu. I kdybyste se rozhodli pouze pro „dog-friendly office“, kam budou mít přístup jen psi, objeví se rozdíly ve vzájemné snášenlivosti. Někteří chlupáči mohou být dominantnější než ostatní. To už ale můžete řešit individuálně po domluvě.

Vytvořte si speciální sdílený kalendář pro všechny majitele. Když v testovacím režimu vysledujete, že se někteří mazlíci nemusí, jednoduchá tabulka usnadní domlouvání všech páníčků. Málokdo totiž vodí zvířata do práce každý den.

5. Nastavte hranice, ale citlivě

Důležitá pravidla, která se týkají zvířat v kancelářích, doporučujeme písemně sepsat a komunikovat mezi zaměstnance. Počítejte i s praktickými záležitostmi. Například s tím, že pejskaři půjdou v průběhu dne své miláčky pravděpodobně několikrát vyvenčit. Neměli by za to od svých nadřízených dostávat výtky. Stále je ale potřeba používat selský rozum, aby se z venčení nestala výmluva k lenošení a neplnění svěřených úkolů.

 
Sdílejte