PDF tahák: Sepsali jsme vám tipy, jak z letošních absolventů vybrat ty nejlepší

Nacházíte v kupě CV stále víc takových, kde kandidátům chybí roky praxe? Vypadá to, že i k vám dorazila vlna letošních absolventů. I když jde o úplně juniory často bez relevantních pracovních zkušeností, nepřehlížejte je. Poradíme, jak si z nich vybrat talenty, kteří vaši firmu obohatí.

Nábor absolventů

Pro představu, v roce 2020 v České republice absolvovalo celkem 63,8 tisíc studentů na vysokých a 77,1 tisíc studentů na středních školách. To je slušná banda potenciálních kandidátů. Dá se tedy očekávat, že na volná pracovní místa zaútočí poměrně velké množství juniorů i letos. Nechávejte je konkurenci. Prozradíme vám, co jsou ti letošní absolventi vlastně zač, a na konci článku si můžete stáhnout tahák, jak si s nimi při náboru poradit.

Kdo že se to k vám vlastně hlásí?

Říká se jim generace Z. Narodili se do světa plného obrazovek a technologií. S mobilem uměli pravděpodobně zacházet rychleji, než se naučili chodit na nočník. Děsivé? Pro někoho možná, ale pro personalisty je to skvělá zpráva! Mladá generace se totiž rychle učí, miluje novinky všeho druhu a cizí jazyky většině absolventů nebudou dělat problém. Snaží se pracovat efektivně a jsou zvyklí fungovat jako samostatné jednotky.

Takhle si pravděpodobně představují svou první práci:

  • Možnost vzdělávat se – jsou čerstvě po škole, jsou zvyklí se učit a od zaměstnavatele další školení očekávají. Nebojte se do nich investovat. Sestavte jim vzdělávací plán na míru, ptejte se, co je zajímá, a jestli máte možnost, pošlete je klidně i na pracovní cestu do ciziny. Budou vám vděční.
  • Práce jim musí dávat smysl – detailně popište projekt, na kterém budou pracovat, už při náboru. Pokud je zaujme, udělají maximum, aby u pohovoru uspěli a aby váš projekt posunuli kupředu. „Zetka“ potřebují práci rozumět a vědět, že postupují vpřed.
  • Vítají změnu, stereotyp není nic pro ně – rutina ke spoustě profesím patří, neměla by ale převažovat. Absolventi očekávají dynamické prostředí. Nevadí jim změny ani výzvy.
  • Potřebují pocit svobody – zvykli si, že jsou pány svého času. Budou kamarádit s uvolněnějšími pravidly, jako je například pružná pracovní doba nebo možnost práce odkudkoliv.
  • Očekávají zpětnou vazbu – především v začátcích budou potřebovat vedení a možná i častější feedback, než jste zvyklí u zkušenějších kolegů. Nebojte se jim říkat věci na rovinu. Problémy řešte hned a nešetřete ani chválou.

Mladí nechtějí plýtvat časem. Přilákejte šikovné absolventy ze sousedství, aby nemuseli trávit čas dojížděním.

Stáhněte si manuál, jak z absolventů vybírat efektivně.

Stáhnout
 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0