PDF ke stažení: Různé způsoby ukončení pracovního poměru a tipy, jak v jednotlivých případech postupovat

Z hlediska práva existuje hned několik forem, jak k rozloučení se zaměstnancem může dojít, a každá má svá specifika. Abyste se v tom neztratili, připravili jsme vám praktický návod, který si navíc můžete stáhnout v PDF a kdykoli si tyto základní body připomenout.

Ukončení pracovního poměru

Všichni zaměstnanci i HR začátečníci by měli vědět, že ukončit pracovní poměr může zaměstnanec i zaměstnavatel. Podle typu ukončení pracovního poměru se ale bude lišit postup, který obě strany ze zákona musí dodržet. Nejběžnější formy ukončení jsou následující:

  • zrušení pracovního poměru ve zkušební době,
  • dohoda o rozvázání pracovního poměru,
  • výpověď z pracovního poměru.

Ve výsledku až tak nezáleží na tom, kdo a z jakého důvodu pracovní poměr ukončil. Rozloučení by mělo proběhnout především lidsky. Samozřejmostí by měla být i upřímnost, slušnost, respekt a ze strany HR především kvalitní offboarding s výstupním pohovorem.

Výstupní pohovor – vždy, když někdo tým opouští

Výstupní pohovor sice není populární, ale měla by na něj přijít řada vždy při ukončení pracovního poměru. Pomůže firmě získat hodnotnou zpětnou vazbu a zaměstnanci dává možnost odejít v klidu a bez negativních emocí. Navíc tak máte ideální příležitost, kdy můžete člověku jménem zaměstnavatele poděkovat za odvedenou práci.

Ve chvíli, kdy naplánujete výstupní pohovor, doporučujeme zaměstnanci poslat i výstupní dotazník. Celá schůzka pohovoru pak bude mít díky otázkám z dotazníku jasnou strukturu. K odpovědím zaměstnance se takhle navíc můžete kdykoliv vrátit.

Došlo k nečekaným změnám ve struktuře týmu? Nenechte kolegy na holičkách a sežeňte jim kvalitní posilu. Nebojte se, ať už hledáte kandidáta na jakoukoliv pozici, je z čeho vybírat.

Jak na různé formy výpovědí

Stáhnout (pdf, 82.7 KB)

 
Sdílejte