Pandemie šetří peněženky firmám i jejich lidem. Jak s tím začít i u vás?

Stále probíhající pandemie koronaviru oprávněně vzbuzuje strach z finanční krize, zvýšených výdajů a dalších dopadů, které nevyznívají pro finanční stabilitu firem moc příznivě. Jsou ale i oblasti, kde nouzový režim firmám naopak pomohl uspořit. Které to jsou?

Pandemie šetří rozpočet

Jedním z nejcitelnějších důsledků zkušenosti s pandemií je to, jak firmy rychle přijaly dlouho odkládané plány na zavedení práce z domova. Režim spolupráce na dálku spolu nese samozřejmě hodně problémů, ale zároveň i řadu výhod. Mezi ty, které se promítají do firemní ekonomiky, patří úspory spojené s omezením provozu v kancelářích. Ačkoliv se samozřejmě liší podle lokality, nejde o vůbec malé částky...

Analytici agentury Global Workplace Analytics spočítali, že firma na každém zaměstnanci, který pracuje alespoň částečně z domova, ušetří ročně kolem 11 000 dolarů (to je skoro čtvrt milionu korun). Do téhle sumy se započítává nájem pracovní plochy, úspora energií, ale i takové drobnosti jako třeba náklady na dobroty ve firemních kuchyňkách. Měli bychom vlastně asi dodat, že jde o drobnosti zdánlivé, protože o žádné drobné rozhodně nejde.

Milion za kafe

Český Forbes letos v květnu uveřejnil výsledky své ankety, během níž oslovil přední české technologické firmy s otázkou, kolik během karantény ušetřily jenom na kávě. Ukázalo se, že třeba brněnský prodejce letenek Kiwi.com s tisícovkou zaměstnanců na home office jen za duben ušetřil přes 120 tisíc korun. Mall.cz odhadl úspory na 200 tisíc a v Avastu, kde popíjí prémiovou kávu z Doubleshotu, se úspory vyšplhaly skoro k milionu.

Šetřete na všech frontách, třeba čas a nervy u náboru. S Teamiem je nábor přehledný a efektivní. A když s ním navíc naučíte pracovat i manažery, ušetříte si hlavně spoustu času. A domluvíte se bez problému i z home office.

Takovýto vývoj firemních financí vypadá pro účtárnu jistě lákavě. Ozývají se ale už i hlasy, že firma fungující v režimu home office by neměla náklady přesouvat výhradně na zaměstnance a měla by jim výdaje na zařízení domácí kanceláře, vybavení a další náklady spojené s prací z domova kompenzovat. Ve světě se to tak již i děje a hlavně ve velkých technologických firmách jsou příspěvky na home office a jeho zařízení zcela běžné.

„Jsi doma? Pomůžeme ti“

Třeba online obchod Shopify poslal hned po začátku karantény každému zaměstnanci pracujícímu z domova tisíc dolarů na nákup nábytku, vybavení, internetového připojení a čehokoliv, co na své domácí pracovní místo potřeboval. Kalifornská IT firma Workday k příspěvku na vybavení domácí kanceláře zřídila speciální fond, ze kterého zaměstnancům financuje například hlídání dětí, ošetřovatele nemocných či starých členů domácnosti a další nezbytné služby.

Dá se tedy očekávat, že podobné příspěvky budou v blízké budoucnosti naprosto běžnou součástí firemních benefitů. O tom, jestli mezi nimi bude i příspěvek na kávu, se jistě povedou bouřlivé debaty.

7 věcí, na kterých můžete ušetřit i vy:
  1. Osvědčil se u vás home office? Zvažte, zda vám do budoucna nepostačí menší kanceláře s nižším nájmem.
  2. Jsou kolegové, kteří se na HO přesunuli na stálo nebo naprostou většinu času? Jejich vybavení mohou využít nováčci. Nemusíte tak pořizovat ihned nové.
  3. Naučte se fungovat v režimu sdílených pracovních míst, kdy jedno vybavené místo mohou sdílet například dva lidé. Jeden člověk třeba v pondělí a středu, druhý zaměstnanec v úterý a čtvrtek.
  4. Dokud se situace kolem koronaviru neuklidní, vynechejte ve firmě větší, často nákladné teambuildingy. Aby se vám tým na dálku nerozložil, můžete vyzkoušet společné akce v online prostředí, které nic nestojí.
  5. Zvažte investice do nákladných offline školení (jako organizátoři i jako ti, kteří na školení posílají své zaměstnance). Uskutečnění větších akcí je v posledních dnech nejisté a může být rizikové. Levnější variantou v tomto ohledu mohou být online kurzy.
  6. Udělejte revizi kancelářského vybavení. Pokud je vás teď běžně v kanceláři méně, pravděpodobně vám déle vydrží papír do tiskárny, ale také nejrůznější tužky, bloky a jiné vybavení. Nezapomeňte, že až budete chystat další objednávku, může být menší a levnější než ty z předchozích let.
  7. Stejné doporučení jako pro kancelářské vybavení platí pro občerstvení do kanceláří. Snižte objednávky dle počtu lidí, kteří aktuálně do práce chodí.
 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0