Ověřuje bezpečnost, hlídá transformaci. Jak Arnold pomáhá plynařům v GasNetu?

Pro každou společnost je důležité znát názor svých zaměstnanců a ověřovat si, zda mají pro svou práci dostatek informací. K tomu mohou pomáhat průzkumy. Když v GasNetu, tuzemském lídrovi v distribuci plynu, potřebovali zjistit, zda všichni rozumí oblasti bezpečnosti, náš chatbot Arnold jim to pomohl zvládnout. Jak ve firmě postupovali a k čemu všemu jim Arnold pomohl?

Jak funguje Arnold v GasNetu

„Projekt, který prověřuje znalost bezpečnostních předpisů, u nás běží už čtyři měsíce,“ vysvětluje ESG & Security manažerka Kateřina Morrisová. „Jsme provozovatelem největší plynárenské distribuční soustavy v České republice. Spravujeme 65 tisíc kilometrů plynovodů, proto je u nás bezpečnost na prvním místě. Po nedávné transformaci a odpojení od skupiny innogy ve firmě vznikly nové předpisy BOZP, které je třeba dostávat pod kůži nás všech,“ dodává Kateřina.

„Je pro nás důležité, abychom dokázali nehodám předcházet. Proto nás zajímalo, zda jsou nově nastavovaná pravidla bezpečnosti srozumitelná a zda o nich všichni ve společnosti vědí,“ pokračuje. „Arnold nám zpočátku pomohl zodpovědět jednoduché otázky typu mluvili jste o tom v týmu, víte o tom, že…,“ dodává Helena Steinerová, která v GasNetu zodpovídá za vzdělávání a rozvoj.

Abychom správně zamířili

Téma bezpečnosti je vždy náročné a obvykle se o něm mluví až ve chvíli, kdy nastane nějaký malér. Arnold si proto s lidmi povídá v intervalech dvou týdnů. Po úvodní konverzaci a představení se v první řadě ověřovaly znalosti zaměstnanců. „Témata konverzace jsme si připravovali sami a reagovali na aktuální situaci,“ objasňuje Kateřina Morrisová.

Tým zodpovědný za celý projekt si je nejdříve schválil s vedením, aby dané okruhy poté tým Arnolda přetavil v samotné konverzace. Ty se po společném vyladění rozeslaly na jednotlivé zaměstnance a po sesbírání výsledků vznikly reporty – jak pro vedení společnosti, tak pro manažery jednotlivých týmů. Ve firmě o velikosti GasNetu, která zaměstnává okolo 2400 lidí, bylo třeba jít do určité míry detailu a zjišťovat, v jakých organizačních jednotkách k pochopení došlo správně a kde nikoliv.

„Zjistili jsme, kde je kultura jednotlivých týmů nastavena dobře a kde naopak musíme více vysvětlovat,“ říká Helena Steinerová. „Nemusíme díky těmto zjištěním dělat plošná školení, ale můžeme se zaměřit na konkrétní témata,“ pokračuje.

Líbí se mi Arnoldova komunikace, že tak lidsky a elegantně konverzuje. Otevírá tím mysl respondentům. – Helena Steinerová

Arnold komunikuje se všemi zaměstnanci a už první dva průzkumy měly velkou odezvu – konverzaci dokončilo více než 80 procent lidí. „Bylo to pro nás velmi dobré ověření toho, zda jsme nové BOZP zavedli správně. Dostali jsme obrovské množství informací a nebyly to jen pocity z rozhovorů s manažery, ale konkrétní feedback,“ popisuje Helena. „Naše firma působí téměř ve všech regionech ČR a členové boardu mohou být od situace někdy trochu odtržení. Byl to pro nás tak trochu lakmusový papírek,“ dodává.

Arnold z lidí vytáhl upřímné názory

„I v předchozích průzkumech nebo anketách, ať už koncernových, nebo lokálních, bylo vždy nějaké textové pole, kde respondenti mohli odpovídat. Ale málokdo je využíval. Arnold má sílu v tom, že to z těch lidí vytáhne. Je nastaven ke konverzaci a k interakci, a i když všichni vědí, že je to automat, tak na lidi působí laskavěji,“ chválí si Helena jeho hlavní výhody.

„Navíc je pro nás hodně zajímavé, že tohle je kontinuální, můžeme otázky opakovat, rozvíjet a navazovat na ně,“ dodává. Díky tomu, že lidé více komunikují své názory, podněty, pocity a zkušenosti, se i kultura v GasNetu může dál posouvat dopředu. Reporty pro jednotlivé týmy tak odhalily, kde je třeba jednotlivé věci více komunikovat. A na to mohli jednotliví manažeři reagovat, vysvětlovat, nebo naopak přinášet zpětnou vazbu vedení.

K tomu, co si lidé doopravdy myslí, se těžko dostává. Arnold nám pomohl proniknout k upřímným, někdy až konfliktním názorům, k nimž bychom se přes e-mail nebo na společných sezeních nikdy nedostali. – Kateřina Morrisová

Arnold v GasNetu pomáhal i s opatřeními proti koronaviru. „Díky průzkumu jsme zjistili, že musíme lidem umět lépe vysvětlit, proč zavádíme některá opatření v boji proti pandemii, která byla jiná než na jaře,“ konstatuje vedoucí projektu Kateřina Morrisová. „Cíleně jsme pak také vysvětlovali, proč je důležité sdělovat aktuální zdravotní stav nadřízeným.“

Nejméně bolestná cesta zaměstnaneckých průzkumů

Jedna věc je, jak průzkumy vyhovují samotnému HR oddělení, ale druhá věc je, co na to samotní zaměstnanci. Ne všichni chatbota vnímali s nadšením. Krom počáteční nevole některých lidí vůči novým technologiím přišel některým zaměstnancům styl konverzace trochu dětinský. Navíc servírovat tato témata lidem v provozu, kteří obvykle mají dost jiné starosti než zaměstnanecké průzkumy, je vždy docela oříšek.

Některým například vadilo, že jim Arnold tyká. Nakonec si Arnoldovy krátké, rychlé a srozumitelné konverzace většinu lidí získaly. A to i díky tomu, že konverzace s ním je rychlá. „Lidé nám říkají, že jestli průzkumy dělat musíme, tak tohle je ta méně bolestná cesta,“ objasňuje Helena.

Arnold v GasNetu otevřel konverzaci na téma bezpečnost a s firmou zůstane i po celý rok 2021. Pro následující období se zaměří i na softovější témata. Chtějí s ním zjišťovat, jak se lidem ve firmě žije, jak jsou na tom z hlediska fyzického a duševního zdraví nebo co by v této oblasti od zaměstnavatele očekávali. Zaměří se ale i na performance management, motivovanost, spokojenost nebo témata CSR. „Chceme, aby firmu tvořili zaměstnanci s námi, a chceme je víc vtáhnout do hry. Arnold 2021 bude u nás takovým „HR Business Parťákem – spojkou mezi našimi lidmi, HR a vedením,“ vysvětluje Petr Pěčka, specialista z týmu Recruitment and Development, který bude za HR v příštím roce o Arnolda pečovat.

Helena, Kateřina a Petr se s námi na závěr podělili o pár tipů, na co je dobré se při práci s Arnoldem zaměřit a co neopomenout:

1. Arnold je skvělý nástroj, pokud vedení firem zajímají názory a náměty od zaměstnanců. Krom faktických věcí vám přinese i komentáře a rezonující témata. Mějte ale dopředu připravenou strategii, jak s nimi budete dále pracovat.

2. Nastavte si jazyk konverzace, který je vaší firmě vlastní. Základ je ale znít přirozeně a úměrně pracovnímu prostředí. S textací samotnou už vám pak mohou pomoci odborníci z LMC.

3. Udělejte si plán a rozmyslete si dopředu frekvenci a témata – jak s nimi budete pracovat, jak je budete vyhodnocovat, čeho tím chcete dosáhnout a komu tím chcete pomoci.

4. Nebojte se téma rozvést ve více konverzacích. V jednom průzkumu ho můžete naťuknout a v dalším jít více do detailu nebo se doptat, jaké řešení by v dané oblasti lidé očekávali.

5. Myslete i na související administrativu. Pokud se vám bude měnit organizační struktura (odchody, příchody, změny vedení), musíte tomu seznam adresátů pravidelně přizpůsobovat, což může ve větších firmách zabrat i pár hodin.

6. Je užitečné Arnolda využít i na různé kvízy či soutěže. Jeho síla je hlavně v tom, že dokáže řešit aktuální témata a navazovat na dění ve firmě. Může vám celkově pomoci s posílením firemní kultury.

Pokud byste si chtěli vyzkoušet zkušební verzi Arnolda u vás ve firmě, napište si o ni na e-mail: michal.musil@arnold-robot.eu. Pro více informací k Arnoldovi pak mrkněte na jeho web.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0