Opáčko: 5 témat, která v létě často řešíte, a my víme, jak na ně

Letním tématem číslo jedna jsou samozřejmě dovolené. Zaměstnanci mizí do teplých krajin a jejich práce se ujímají brigádníci. Aby toho nebylo málo, o prázdninách se chce kdekdo oženit či vdát. Už tohle všechno je úkol hodný zkušeného personalisty, který by ovšem také rád zabalil kufr a hodil pracovní povinnosti alespoň na čas za hlavu.

Letní témata v HR

Vybrali jsme pro vás informace, které pomohou alespoň ty hlavní nástrahy léta zvládnout.

1. Hlavolam jménem dovolená

Nakombinovat dny volna takzvaně na zotavenou tak, aby byli všichni spokojeni a firma bez problémů fungovala i během nepřítomnosti kolegů, připomíná počítačovou klasiku Tetris. I když si dnes můžeme pomoci některým z mnoha plánovačů, je dobré mít základní pravidla dovolených v malíku.

  • Podle legislativy určuje zaměstnavatel, kdy může pracovník čerpat dovolenou. V praxi to funguje spíš tak, že si člověk zvolí termín dovolené a tu mu následně nadřízený schválí, nebo zamítne.
  • Alespoň jedna část dovolené musí být 2 týdny v kuse, jestliže se firma se zaměstnancem nedohodne jinak.
  • Zaměstnavatel musí písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem dobu, kdy má čerpat dovolenou (pokud se nedohodnou na kratší oznamovací době).

Když si nebudete jistí, kdy a na jak dlouhou dovolenou mají vaši kolegové nárok, jak se provádí výpočet dovolené třeba při zkráceném úvazku a jak je to s převáděním nevyčerpaných dní, stačí kdykoli nakouknout do našeho PDF rádce s podrobnými pravidly dovolených. Nebo si ho stáhněte a lípněte na nástěnku.

2. Volno na svatbu: kdo na něj má nárok?

Se svatbami se každé léto roztrhne pytel a žádosti o volno svatebčanů řeší personalisté každou chvíli. Pokud se někomu vdává prateta, je to sice hezké, ale vy s tím nic nenaděláte. Když ovšem váš kolega plánuje vlastní svatbu, má nárok na 2 dny volna, z nichž jeden je určený přímo na svatební obřad. V případě, že svatba bude o víkendu, volno navíc bude fakticky znamenat pouze jeden den. Náhrada mzdy nebo platu pak náleží ženichovi či nevěstě vždy jen za jeden den. V případě registrovaného partnerství zákon na placené ani neplacené volno nemyslí, některé firmy v Česku samy od sebe stejnopohlavním párům dávají stejné podmínky jako při běžné svatbě.

Volno se vztahuje i na situace, kdy váš kolega jde na svatbu svých rodičů nebo dětí. V takovém případě má nárok na jeden den placeného volna na veselku dětí a neplaceného volna, když jde o svatbu rodičů.

Zákon nijak nepamatuje na nárok na pracovní volno pro svědky, ti si musí vzít případně dovolenou nebo požádat o neplacené volno.

Připravili jsme přehled dalších situací, kdy má zaměstnanec nárok na volno, ať už placené, či neplacené. Je to například při narození dítěte, stěhování a dalších událostech.

3. Aby brigády byly pomoc

Základem klidně prožitého léta za pomoci brigádníků je jejich dobrý výběr. Aktuální situace firmám nahrává, zájem o přivýdělky je mezi lidmi rekordní. Pro spolupráci zvolte především vhodnou formu kontraktu. V případě brigád nemusíte s lidmi sjednávat pracovní smlouvy, ale můžete uzavřít dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

Ještě než k vám brigádníci nastoupí, vyberte člověka, který je bude mít na starost. Ideálním řešením je zkušený zaměstnanec, který pomůže brigádníkům se zaškolením a bude jim po ruce. Brigáda je pro mladé lidi často první kontakt s pracovním prostředím a potřebují větší dohled i ujištění, že si vedou dobře. Předání práce je základ, ale nezapomeňte ani na praktické věci – vysvětlit, jak u vás funguje kuchyňka, recepce, zaznamenávání docházky nebo kde nováčci najdou WC.

Myslete také na bezpečnost práce, je jedno, zda pro vás člověk pracuje na základě pracovní smlouvy, nebo dohody o provedení práce či pracovní činnosti, zajistit jeho ochranu je vždycky váš úkol.

Abyste v období brigád nezešedivěli, připravili jsme vám k ruce seznam všeho, na co byste neměli zapomenout.

4. Kdo mě zastoupí?

Jakmile se coby personalisté rozhodnete odcestovat a nemáte zrovna perfektně se vykrývající HR tým, nastává tak trochu kolize nejen s každodenní agendou, ale i s domluvenými pohovory. Co můžete udělat, aby výběrka běžela hladce i bez vás?

Pokud to jde, plánujte dostatečně dopředu, a co jde odložit, nechte k řešení po dovolené. Dohodněte se osobně s kolegou, který vás bude zastupovat. Užitečné je sepsat vše formou seznamu úkolů. Ten se bude po návratu hodit i vám. Nechte si také pomoci od ATS Teamio. Možná se budete divit, k čemu všemu vám může být užitečné. Můžete například předat vlastnictví pozic ve výběrových řízeních kolegům nebo s nimi sdílet kalendáře s pohovory. A pokud se bez vás v práci opravdu neobejdou, doporučujeme využít novou mobilní aplikaci Teamio.

Letní trik pro všechny nepostradatelné HRisty: mobilní appka Teamio vám bude přímo do kapsy dávat notifikace o nových kandidátech, umožní identifikovat volajícího nebo si projít CV kandidáta v telefonu. Spoustu náborových kroků tak odbavíte odkudkoliv a doslova na pár kliků.

5. Návrat z dovolené do práce

Ačkoli na to teď nechceme myslet, jednou ten den přijde. Volno skončí a nastoupí každodenní realita. Jak vplout hladce do procesu a jak návrat z dovolené usnadnit kolegům ve firmě?

  • Příjemný návrat – vždy zabere, když se lidé vrací do prostředí, kde je jim dobře. Pomůže i zájem o to, co prožili a jak se měli.
  • Čas na aklimatizaci – člověk po dovolené nebude fungovat na 100 %. Většina z nás potřebuje určitý čas na nastartování a mírnější rytmus v prvních hodinách až dnech.
  • Uvedení do situace – proberte, co se v době zaměstnancovy nepřítomnosti událo. Neuškodí rekapitulace, co se od daného člověka v nejbližší době čeká včetně časových priorit.
  • Plánování – dobře naplánujte, co se bude dít ve dnech po návratu, jaké úkoly má kolega řešit v konkrétních krocích. Není dobré plnit lidem kalendář schůzkami a složitými úkoly hned po dovolené.
  • E-maily (chvíli) počkají – trik radí nastavit si automatickou odpověď v nepřítomnosti na pozdější datum a být v práci pro vnější svět den dva „na zapřenou“. Člověk tak získá určitý čas a neupadne hned po návratu do stresu z toho, že nestíhá. Pomůže také nastavit filtrování zpráv podle důležitosti a vyřídit přednostně ty, které spěchají.

Máme pro vás několik dalších triků, které do dovolených předejdou rozložení pracovní morálky a povzbudí elán do práce.

Může se zdát, jako by celé léto a dovolené byly za trest a lepší by bylo žádné nemít. Není to tak, odpočinek je potřeba a ve výsledku se vyplatí všem. Tak hezké léto a dovolené bez starostí!

 
Sdílejte