Opáčko: 5 témat, která v létě často řešíte, a my víme, jak na ně
Letním tématem číslo jedna jsou samozřejmě dovolené. Zaměstnanci mizí do teplých krajin a jejich práce se ujímají brigádníci. Aby toho nebylo málo, o prázdninách se chce kdekdo oženit či vdát. Už tohle všechno je úkol hodný zkušeného personalisty, který by ovšem také rád zabalil kufr a hodil pracovní povinnosti alespoň na čas za hlavu.

Vybrali jsme pro vás informace, které pomohou alespoň ty hlavní nástrahy léta zvládnout.
- Podle legislativy určuje zaměstnavatel, kdy může pracovník čerpat dovolenou. V praxi to funguje spíš tak, že si člověk zvolí termín dovolené a tu mu následně nadřízený schválí, nebo zamítne.
- Alespoň jedna část dovolené musí být 2 týdny v kuse, jestliže se firma se zaměstnancem nedohodne jinak.
- Zaměstnavatel musí písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem dobu, kdy má čerpat dovolenou (pokud se nedohodnou na kratší oznamovací době).
Když si nebudete jistí, kdy a na jak dlouhou dovolenou mají vaši kolegové nárok, jak se provádí výpočet dovolené třeba při zkráceném úvazku a jak je to s převáděním nevyčerpaných dní, stačí kdykoli nakouknout do našeho PDF rádce s podrobnými pravidly dovolených. Nebo si ho stáhněte a lípněte na nástěnku.
Se svatbami se každé léto roztrhne pytel a žádosti o volno svatebčanů řeší personalisté každou chvíli. Pokud se někomu vdává prateta, je to sice hezké, ale vy s tím nic nenaděláte. Když ovšem váš kolega plánuje vlastní svatbu, má nárok na 2 dny volna, z nichž jeden je určený přímo na svatební obřad. V případě, že svatba bude o víkendu, volno navíc bude fakticky znamenat pouze jeden den. Náhrada mzdy nebo platu pak náleží ženichovi či nevěstě vždy jen za jeden den. V případě registrovaného partnerství zákon na placené ani neplacené volno nemyslí, některé firmy v Česku samy od sebe stejnopohlavním párům dávají stejné podmínky jako při běžné svatbě.
Připravili jsme přehled dalších situací, kdy má zaměstnanec nárok na volno, ať už placené, či neplacené. Je to například při narození dítěte, stěhování a dalších událostech.
Základem klidně prožitého léta za pomoci brigádníků je jejich dobrý výběr. Aktuální situace firmám nahrává, zájem o přivýdělky je mezi lidmi rekordní. Pro spolupráci zvolte především vhodnou formu kontraktu. V případě brigád nemusíte s lidmi sjednávat pracovní smlouvy, ale můžete uzavřít dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.
Ještě než k vám brigádníci nastoupí, vyberte člověka, který je bude mít na starost. Ideálním řešením je zkušený zaměstnanec, který pomůže brigádníkům se zaškolením a bude jim po ruce. Brigáda je pro mladé lidi často první kontakt s pracovním prostředím a potřebují větší dohled i ujištění, že si vedou dobře. Předání práce je základ, ale nezapomeňte ani na praktické věci – vysvětlit, jak u vás funguje kuchyňka, recepce, zaznamenávání docházky nebo kde nováčci najdou WC.
Abyste v období brigád nezešedivěli, připravili jsme vám k ruce seznam všeho, na co byste neměli zapomenout.
Pokud to jde, plánujte dostatečně dopředu, a co jde odložit, nechte k řešení po dovolené. Dohodněte se osobně s kolegou, který vás bude zastupovat. Užitečné je sepsat vše formou seznamu úkolů. Ten se bude po návratu hodit i vám. Nechte si také pomoci od ATS Teamio. Možná se budete divit, k čemu všemu vám může být užitečné. Můžete například předat vlastnictví pozic ve výběrových řízeních kolegům nebo s nimi sdílet kalendáře s pohovory. A pokud se bez vás v práci opravdu neobejdou, doporučujeme využít novou mobilní aplikaci Teamio.
Podívejte se důkladněji na naše tipy, díky nimž vás kolegové snáze zastoupí a nábory pofrčí i o dovolené.
Letní trik pro všechny nepostradatelné HRisty: mobilní appka Teamio vám bude přímo do kapsy dávat notifikace o nových kandidátech, umožní identifikovat volajícího nebo si projít CV kandidáta v telefonu. Spoustu náborových kroků tak odbavíte odkudkoliv a doslova na pár kliků.
- Příjemný návrat – vždy zabere, když se lidé vrací do prostředí, kde je jim dobře. Pomůže i zájem o to, co prožili a jak se měli.
- Čas na aklimatizaci – člověk po dovolené nebude fungovat na 100 %. Většina z nás potřebuje určitý čas na nastartování a mírnější rytmus v prvních hodinách až dnech.
- Uvedení do situace – proberte, co se v době zaměstnancovy nepřítomnosti událo. Neuškodí rekapitulace, co se od daného člověka v nejbližší době čeká včetně časových priorit.
- Plánování – dobře naplánujte, co se bude dít ve dnech po návratu, jaké úkoly má kolega řešit v konkrétních krocích. Není dobré plnit lidem kalendář schůzkami a složitými úkoly hned po dovolené.
- E-maily (chvíli) počkají – trik radí nastavit si automatickou odpověď v nepřítomnosti na pozdější datum a být v práci pro vnější svět den dva „na zapřenou“. Člověk tak získá určitý čas a neupadne hned po návratu do stresu z toho, že nestíhá. Pomůže také nastavit filtrování zpráv podle důležitosti a vyřídit přednostně ty, které spěchají.
Máme pro vás několik dalších triků, které do dovolených předejdou rozložení pracovní morálky a povzbudí elán do práce.
Doporučené

18 % lidí v ČR plánuje změnu práce, většina kvůli financím. Nenechte si je utéct

Pojistěte si úspěšnou adaptaci nováčků. 31 % lidí opouští práci během prvního půlroku

58 % lidí očekává růst mezd. Kolik byste jim měli přidat?

Jak vám bude ve firmě prospěšný mentor? V krizi je neocenitelný
