Odhaduje úspěšnost inzerátů, nachází talenty mezi nepřihlášenými. S čím vším pomáhá umělá inteligence?

Covid uspíšil některé trendy, ke kterým by možná došlo i tak, jen později. Patří mezi ně práce na dálku a s tím související větší podíl technologií. Magickou formulí je sousloví „digital recruiting“, kdy digitální technologie usnadňují vyhledávání a nábor zaměstnanců. Představujeme ty nejzajímavější.

Umělá inteligence AI v HR

Podle americké konzultační společnosti Mercer používá ve světě 88 % společností k HR účelům nějakou formu umělé inteligence. Nejčastěji jde o chatboty, tedy software, který do určité míry automatizuje písemnou komunikaci a používá se také pro získávání a zpracování velkých objemů dat z veřejně dostupných zdrojů, jako jsou sociální sítě. Chatboti globální HR skupiny Phenom prý vyřídí za rok 20 milionů interakcí s kandidáty – a to je hodně ušetřeného času.

Chatbot zvládne konverzaci v několika jazycích

Našeho konverzačního robota Arnolda už pravděpodobně znáte. Desítkám českých firem již pomáhá mapovat kompletní cestu zaměstnance a umožňuje vytvoření konverzace zcela vlastní. Jeho hlavní účel je zjednodušení a zefektivnění zaměstnaneckých průzkumů, ale nejde o zdaleka jediný produkt z kategorie chatovacích robotů.

Na kus řeči s chatbotem? Arnold má připraveno více než 35 krátkých konverzací, další mu můžete zadat. Během 5 minut od vašich zaměstnanců zjistí vše, co chcete vědět.

Aktuálním příkladem může být tréninkový konverzační bot Aila vyvinutý startupovou společností WeBoard. Bot s virtuální vizáží mladé ženy slouží k tréninku měkkých dovedností v přirozeném dialogu se zaměstnancem, ale klidně by mohl obstarávat i nábor či prodej. Mimochodem profil Aily najdete i na LinkedInu. Přestože jí jsou teprve dva roky, vydává se zde za influencerku.

Při klábosení s chatbotem můžete někdy i zapomenout, že se bavíte se strojem. Nebo je tam opravdu něco víc? Letos v létě společnost Google propustila zkušeného programátora Blakea Lemoina poté, co prohlásil, že jím vyvíjený chatbot má osobnost a inteligenci na úrovni sedmiletého dítěte a měl by mít svého právního zástupce.

Umělá inteligence zpracuje miliony dat a současně je analyzuje

Pomyslným vrcholem digitálních technologií je umělá inteligence neboli AI (Artificial Intelligence), stále více využívaná v technologicky vyspělých zemích. Na určité úrovni je přítomná v mnoha dnešních HR technologiích. Spíše než coby o produktu je o ní třeba přemýšlet jako o filozofii, na které jsou určité nástroje vybudovány.

AI nejen dokáže zpracovat obří dávky dat, ale umí se i během tohoto procesu učit a nabízet další kroky. Pomocí prediktivní analytiky a deep learningu zvládne v milionech informací rozpoznat vzorce, které by člověk mohl přehlédnout. Díky tomu třeba odhadne, kde jsou nejlepší zdroje zaměstnanců, kteří na dané pozici vydrží delší dobu, apod.

K čemu všemu to může být z pohledu HR dobré?

  • CareerBuilder, jedna z největších služeb nabízejících pracovní příležitosti i HR software na světě, například používá AI, jež analyzuje data z více než dvou milionů inzerátů a 140 milionů životopisů, které se v jejich databázi nashromáždily za 25 let existence. Vyhlašovatelům pracovních pozic umožňuje několikanásobně zvýšit produktivitu práce a také umí odhadnout úspěšnost ještě nezveřejněného inzerátu. Náklady klientů na jednoho kandidáta se tím prý snížily o 50 %.
  • Nástroj Talent Discovery Platform při zadávání inzerátu náborářům sám navrhuje způsoby, jak zvýšit jeho efektivitu. Navíc ukáže mapu podobných pozic v dané oblasti včetně jejich průměrných platových ohodnocení, asi jako když hledáte přes Booking.com v nějakém městě hotel. Recruiteři mají také možnost prohlédnout si aktuální poptávky po vyhlašované pozici ještě dříve, než inzerát zveřejní. Což umožní jeho znění lépe přizpůsobit poptávce. Již během vytváření inzerátu vám aplikace v reálném čase ukazuje, nakolik je nabídka přitažlivá.
  • AI vás dokonce upozorní, pokud inzerát nenapíšete dostatečně genderově neutrální, což je zvláště pro globální firmy citlivé téma. Platforma firmy HireVue jde dokonce tak daleko, že videopohovory převádí do textu, aby náborář nebyl při prvním kontaktu ovlivněn barvou pleti či pohlavím klienta.

ATS se posouvají na novou úroveň

Také nástroje typu Applicant Tracking System (ATS) se vyvíjejí do univerzálnějších aplikací a v některých případech se zabývají i rozvojem zaměstnanců. Shromažďování údajů o rozvoji jejich dovedností a zkušeností může totiž mít další využití pro vnitřní mobilitu v rámci podniku. Podle studie vypracované společností IBM v roce 2018 je o výhodách mobility přesvědčeno 80 % HR pracovníků (od snížení času a nákladů po větší spokojenost zaměstnance), ale jen 30 % z nich je spokojených s tím, jak se jim na tomto poli daří. Umělá inteligence HR nástrojů může na základě rozpoznávání vzorců, chatů v přirozeném jazyce a sledování vztahu mezi dovednostmi zaměstnance a jeho pracovní pozicí vytvářet doporučení na vytvoření nových míst nebo přestup zaměstnance na jinou pozici.

Další chytrý tip: Sedíte u počítače a chcete zavolat uchazeči? 1 klik v Teamiu a váš mobil už vytáčí správné číslo! Stačí si stáhnout mobilní aplikaci Teamio. V novém Teamiu máte po ruce spoustu dalších vychytávek, nakoukněte.

AI vidí neviditelné

Do určité míry „vidí“ AI i do budoucnosti, nebo se o to alespoň snaží. Zájemcům o práci odhadne i možnosti kariérního a platového postupu na jednotlivých pozicích v nejbližších letech. Zní to jako věštění, ale obsáhlá data někdy poskytují nečekaně přesné výsledky. Není divu, že velká společnost jako CareerBuilder k vývoji těchto chytrých nástrojů zaměstnává dvě stovky datových inženýrů a v oboru drží dvacet patentů.

Umělá inteligence slouží personalistům i „druhé straně“. Brzy bude možné integrovat aplikace, které dokáží z pracovní nabídky odhadnout výši platu, i když není zmíněna. Na stopě jim je Sarah Bana ze stanfordské Digital Economy Lab. Vzala milion reálných pracovních nabídek a nakrmila jimi BERT, jeden z nejvýkonnějších systémů pro zpracování dat z přirozeného jazyka. S takovou vědomostí uměl program následně odhadnout výši platu neuvedenou v inzerátu s přesností na 87 %.

Dnes je na trhu zhruba stovka HR aplikací integrujících umělou inteligenci a všechny se předhánějí v prohlášeních, kolik času v náboru ušetří. Některé aplikace jsou specializovanější. Například Fuel50 řeší vnitřní mobilitu talentů. Eightfold AI zase umí vyhledávat talenty i mezi těmi, kteří se na nabízenou pozici nepřihlásili, ale byli by na ni vhodní (například z databáze minulých výběrových řízení, podle klíčových slov z životopisů). Tato společnost se zabývá vývojem aplikací, které nepracují jen s aktuální nabídkou talentů, dovedností a příležitostí, ale také odhaduje jejich budoucí možnosti s pomocí nástrojů jako Job Intelligence Engine a Eightfold Talent Management, díky němuž mohou zaměstnanci převzít zodpovědnost za rozvoj svých dovedností. Eightfold byl letos vyhlášený jako Top HR produkt na podzimní HR konferenci v Las Vegas. HiredScore se zase zaklíná souslovím „orchestrace talentů“ a snaží se párovat nejlepší zaměstnance na nejvhodnější pozice, přičemž se AI kromě množství dat také stará o eticky férové vyhledávání.

 
Sdílejte