Od Baltu až po Jadran. Workania nabrala další země a využívá ji už přes dva a půl tisíce firem

Náš portál pro příchozí z Ukrajiny jede dál a skrz drobná zlepšení zpřístupňuje práci stále více lidem po celé Evropě. Nově jsme zařadili nabídky z Pobaltí, Chorvatska i Finska a novým lidem jsme zas o něco blíž hned z několika důvodů.

Workania do celé Evropy

Po přidání dalších regionů je na portálu více než 7 tisíc relevantních nabídek, které se agregují z hned z 11 pracovních portálů. Firmy na Workanii své nabídky zařazují využitím jednoduchého filtru v Teamiu nebo v lokálním náborovém systému, kde pozici označí jako vhodnou pro Ukrajince. Aktuálně tak učinilo už víc než dva a půl tisíce firem a díky rozšiřování Workanie doufáme, že jich bude nadále přibývat.

Odkud aktuálně agregujeme pracovní nabídky vhodné pro Ukrajince?
  • Jobs.cz, Prace.cz, Atmoskop, Práce za rohem (Česko)
  • Profesia.sk (Slovensko)
  • Praca za rogiem (Polsko)
  • CV.ee (Estonko)
  • CV.lv (Litva)
  • CVonline.lt (Lotyšsko)
  • MojPosao (Chorvatsko)
  • Monster.fi (Finsko)

Automatické překlady

Už několik týdnů nám plynule běží překlady pracovních nabídek na lokálních portálech. Jakmile se lidé z Workanie prokliknou na Jobs.cz, Profesia.sk nebo jakýkoliv další z výše uvedených portálů, pracovní pozice se rovnou přeloží do ukrajinštiny. Díky tomu lidé dostanou přístup opravdu ke všem nabídkám.

ProUkrajinu.cz

S Workanií jsme navázali spolupráci se zpravodajským portálem proukrajinu.cz, který vznikl pod hlavičkou Blesk.cz. Ten přináší informace o dění v Čechách v ukrajinštině a stává se z něj relevantní zdroj pro uprchlíky v nové zemi. Nově si tam můžou najít i práci.

Jak lidé vnímají Ukrajince jako kolegy?

Podle dat z aktuální vlny reprezentativního průzkumu spokojenosti a motivace zaměstnanců (LMC JobsIndex, duben 2022) má 45 % pracujících v ČR mezi svými kolegy někoho z Ukrajiny – v pětině těchto případů se již jedná o lidi, kteří k nám přišli od února tohoto roku kvůli válce.

Z řad uprchlíků již od té doby našlo v ČR zaměstnání zhruba 70 tisíc lidí – prozatím většinou ve formě dočasné práce na DPP či DPČ. Dobrou zprávou přitom je, že zkušenost většiny místních zaměstnanců s novými posilami z řad lidí prchajících před válkou je převážnou měrou kladná. Kladnou zkušenost potvrzuje 54 % těch, kteří mezi kolegy již uprchlíky mají; dalších 26 % deklaruje smíšené hodnocení; jen 8 % má negativní zkušenost, zbytek nedokáže posoudit. A to navzdory některým obtížím při běžné každodenní spolupráci – například jde o dorozumění / nedostatečnou znalost češtiny (36 %), případně kvalifikaci a znalosti místních postupů (18 %) nebo o rozdílnost pracovních návyků (15 %).

A jak to se zaměstnáváním Ukrajinců vidí firmy?

Srovnatelná data z dubnové vlny průzkumu mezi zaměstnavateli (4. vlna Datařova průvodce po pandemii, respondenti z řad vedení 929 společností) ukazují, že 43 % firem a organizací působících v ČR hodlá nadále dávat lidem prchajícím před válkou pracovní příležitosti, byť se též do jisté míry potýkají s některými z výše uvedených bariér. Vysoká míra solidarity ruku v ruce s možností získat tolik potřebné posily v přístupu firem převažují.

Stánky a veletrhy

Akce na podporu stále pokračují, a protože zařazení do pracovního procesu je jedním z klíčů adaptování se v nové zemi, účastníme se jich i s Workanií. Pravidelně se tak objevujeme s letáky na pracovních veletrzích. Také jsme se zúčastnili velké koncertní akce na pražské Letné.

Přečtěte si příběh uprchlice Oleny Saharda, která si přes nás našla práci

„Celý život jsem strávila v Kyjevě a nikdy nezapomenu na den, kdy jsem si musela sbalit batoh a kvůli válce s Ruskem odjet do Evropy. Osud mě zavál na Slovensko, kde mi přátelé poskytli ubytování a pomáhali mi v prvních dnech. Nerada jen tak sedím a čekám, až za mnou dobrý život přijde sám, a tak jsem si začala hledat práci.

Několik přátel mě navedlo na portál profesia.sk. Vytvořila jsem si tam svůj profil, poslala ho do mnoha firem a našla si práci v jedné s názvem Marelli. Chtěla bych poznamenat, že i většina dalších zareagovala velmi rychle, což mě samotnou překvapilo.

Web byl jednoduchý na použití a všechno pro mě bylo jasné. Potěšilo mě, že je dostupný v různých jazycích a mohla jsem si tak vytvořit životopis v angličtině. Ukrajinština mi zase pomohla lépe stránce porozumět. Od té doby web doporučuji všem lidem z Ukrajiny, kteří hledají práci. Pokud budou doopravdy chtít, tak ji tam určitě najdou.“

Označujte nadále pozice štítkem Vhodné pro Ukrajince. Tisíce lidí tady na práci stále čekají a mohou být platnými zaměstnanci!

 
Sdílejte