Nový začátek, nové prostředí. Nakopněte své lidi modernějším kanclem

Změnila situace kolem pandemie vaše uvažování o kancelářích, ve kterých tráví vaši lidé nejvíc času? Chcete je motivovat a poskytnout jim po náročném návratu ke „strojům“ praktičtější, hezčí a zdravější prostředí? Zeptali jsme se profíků pořádajících soutěž Kancelář roku na pár tipů. Nebojte, na některé nepotřebujete miliony ani partu zkušených architektů.

Výherci Kanceláře roku

Čtvrtý ročník soutěže Kancelář roku a jeho letošní vítězové v 10 kategoriích potvrdili, že designové kanceláře už nejsou jen doménou IT firem z Prahy. „Vývoj v návrzích kanceláří prošel během posledních pěti let neuvěřitelným posunem. Jsem rád, že soutěžní projekty inspirují ostatní, a to nejen v oblasti architektury, členění pracovního prostoru a organizace práce, ale i benefitů, které po proběhnutí současné krize budou určitě opět aktuální,“ svěřil se nám zakladatel soutěže Radek Procházka ze společnosti Prochazka & Partners.

Takže jak podle profíků vypadají trendy, po kterých můžete sáhnout taky?

Vede klid a osobitý nábytek

Po prvotním nadšení z open space v 90. letech a jeho následném zatracování je dnes standardem rozumný mix obojího, kdy mají zaměstnanci v otevřených kancelářích k dispozici také řadu uzavřených prostor, aby se mohli nerušeně „zašít“. V některých případech jdou zaměstnavatelé ještě dál a zřizují tzv. mikrokanceláře – malé osobní prostory pro intenzivní nerušenou práci. Mívají vybavení, se kterým se dá variabilně pracovat, ale určitě nejsou pro každého.

Pokud chcete osobitou image a máte větší rozpočet, sáhněte po nábytku na míru místo kousků z hotových kolekcí. A odborníci radí – k vytvoření unikátního dojmu kanceláře poslouží i akustické prvky (závěsné paravány nebo stropní a stěnové akustické obklady).

Přiznejte kabely

Dřív se vzduchotechnika nebo technické rozvody schovávaly do podhledů, ale doba se mění a jde industriálu naproti – dnes už jsou potrubí a kabeláž záměrně přiznány. A s tím souvisí i využívání materiálů. Dřevo, sklo a ocel určitě budou evergreenem vybavení každé kanceláře. 

Vezměte to od podlahy

Aby vám to v práci dobře šlapalo, můžete si zkrášlit i podlahy. V oblasti podlahových krytin se začíná experimentovat a v nejednom kanclu narazíte i na kaučuk. A pozadu nejsou ani stěny – betonovou stěrkou v různých barevných odstínech a strukturách nic nezkazíte.

Zaměstnanci dokážou ocenit, když jim poskytnete skvělé pracovní prostředí. Stačí se podívat na hodnocení jednotlivých firem očima jejich lidí.

Metry rostou

Během poslední dekády navíc roste počet m² na zaměstnance – předtím bylo standardem kolem 10 m² na jednoho člověka, dnes se pohybujeme mezi 12 až 15 m². Architekti proto do svých návrhů kancelářských prostor promítají i následující trendy:

HOT DESKING 

Pokud máte řadu pracovníků v terénu nebo pracují z domova a v kanclu se moc nezdrží, můžete zkusit opačný trend mít víc pracovníků než pracovních míst. Sice pak nemají své osobní věci na jednom místě a při odchodu si je zamykají, ale výhodou pro vás je, že jim stačí menší plocha pro pracovní místa. Takže ušetříte a budete mít víc prostoru třeba pro komunitní zónu.

ACTIVITY BASED WORKPLACE 

Řešení, kdy necháte plochu stejnou podle počtu zaměstnanců, ale architekt vytváří různé pracovní zóny v rámci kancelářského prostoru, a vychází tak vstříc potřebám zaměstnance pro danou aktivitu – například práce u počítače v sedě či ve stoje, setkávání s kolegy atd. 

Prostor jako benefit

Letošní nová kategorie „Regionální kancelář roku“ v soutěži ukazuje, že kvalitní design a promyšlené prvky s řadou benefitů pro zaměstnance nejsou jen doménou Prahy nebo Brna, ale všech regionů. Vítěz kategorie Schwan Cosmetics CR z Českého Krumlova je toho důkazem. Najdete tu prostory pro volnočasové aktivity, a dokonce firemní školku.

Zatímco fitness či sauna už není natolik neobvyklá, vítěz kategorie „Employee friendly“ (společnost JetBrains) přidal i relaxační a spánkovou zónu pro stále populárnější power nap, jehož zastánci tvrdí, že krátký šlofík je nakopne do další práce. 

Coworking

Co jde ale napříč všemi vítěznými návrhy, je vytváření pocitu domova a komunity. Tento fenomén se rozšířil díky coworkingovým kancelářím, v nichž firmy místo zasedaček tvoří komunitní prostory připomínající spíše obývací pokoj nebo kavárnu. A stále oblíbenější je při tvorbě vysněných kanceláří i zapojení samotných zaměstnanců do návrhů.

Zelené kanceláře

Odpovědný přístup k životnímu prostředí navíc způsobil, že nejen firmy, ale i pracovníci se zajímají o různé „zelené“ certifikace (například BREEAM či LEED). První budovy v ČR tak mají i certifikaci WELL (například Visionary od SKANSKA), která hodnotí efekt kancelářských prostor přímo na zaměstnance ve smyslu jejich kvality života – měří se tak kvalita vzduchu, vody, světla, akustiky.

Jak vidíte, je toho hodně, z čeho můžete vybírat. Spousta toho jde zvládnout i svépomocí a nemusíte mít zrovna obří rozpočet. Zkuste se inspirovat a vytvořte svým lidem prostředí, které je bude stimulovat a motivovat. Budou z toho těžit všechny strany.

Připomeňte si naše tipy na vychytávky, které během pár minut můžou změnit to, jak vaši lidé pracují.

Foto: Archiv soutěže

 
Sdílejte