Nový začátek, nové prostředí. Nakopněte své lidi modernějším kanclem
Změnila situace kolem pandemie vaše uvažování o kancelářích, ve kterých tráví vaši lidé nejvíc času? Chcete je motivovat a poskytnout jim po náročném návratu ke „strojům“ praktičtější, hezčí a zdravější prostředí? Zeptali jsme se profíků pořádajících soutěž Kancelář roku na pár tipů. Nebojte, na některé nepotřebujete miliony ani partu zkušených architektů.

Čtvrtý ročník soutěže Kancelář roku a jeho letošní vítězové v 10 kategoriích potvrdili, že designové kanceláře už nejsou jen doménou IT firem z Prahy. „Vývoj v návrzích kanceláří prošel během posledních pěti let neuvěřitelným posunem. Jsem rád, že soutěžní projekty inspirují ostatní, a to nejen v oblasti architektury, členění pracovního prostoru a organizace práce, ale i benefitů, které po proběhnutí současné krize budou určitě opět aktuální,“ svěřil se nám zakladatel soutěže Radek Procházka ze společnosti Prochazka & Partners.
Po prvotním nadšení z open space v 90. letech a jeho následném zatracování je dnes standardem rozumný mix obojího, kdy mají zaměstnanci v otevřených kancelářích k dispozici také řadu uzavřených prostor, aby se mohli nerušeně „zašít“. V některých případech jdou zaměstnavatelé ještě dál a zřizují tzv. mikrokanceláře – malé osobní prostory pro intenzivní nerušenou práci. Mívají vybavení, se kterým se dá variabilně pracovat, ale určitě nejsou pro každého.
Zaměstnanci dokážou ocenit, když jim poskytnete skvělé pracovní prostředí. Stačí se podívat na hodnocení jednotlivých firem očima jejich lidí.
Pokud máte řadu pracovníků v terénu nebo pracují z domova a v kanclu se moc nezdrží, můžete zkusit opačný trend mít víc pracovníků než pracovních míst. Sice pak nemají své osobní věci na jednom místě a při odchodu si je zamykají, ale výhodou pro vás je, že jim stačí menší plocha pro pracovní místa. Takže ušetříte a budete mít víc prostoru třeba pro komunitní zónu.
Letošní nová kategorie „Regionální kancelář roku“ v soutěži ukazuje, že kvalitní design a promyšlené prvky s řadou benefitů pro zaměstnance nejsou jen doménou Prahy nebo Brna, ale všech regionů. Vítěz kategorie Schwan Cosmetics CR z Českého Krumlova je toho důkazem. Najdete tu prostory pro volnočasové aktivity, a dokonce firemní školku.


Co jde ale napříč všemi vítěznými návrhy, je vytváření pocitu domova a komunity. Tento fenomén se rozšířil díky coworkingovým kancelářím, v nichž firmy místo zasedaček tvoří komunitní prostory připomínající spíše obývací pokoj nebo kavárnu. A stále oblíbenější je při tvorbě vysněných kanceláří i zapojení samotných zaměstnanců do návrhů.
Odpovědný přístup k životnímu prostředí navíc způsobil, že nejen firmy, ale i pracovníci se zajímají o různé „zelené“ certifikace (například BREEAM či LEED). První budovy v ČR tak mají i certifikaci WELL (například Visionary od SKANSKA), která hodnotí efekt kancelářských prostor přímo na zaměstnance ve smyslu jejich kvality života – měří se tak kvalita vzduchu, vody, světla, akustiky.
Připomeňte si naše tipy na vychytávky, které během pár minut můžou změnit to, jak vaši lidé pracují.
Doporučené

Chybí vám v práci šťáva? Tipy, jak být produktivní, pro sovy, ranní ptáčata, poledňáky i šlofíčkáře

Uvítací balíček usnadní novým zaměstnancům nástup. Co by měl a neměl obsahovat?

Kvalifikovaní lidé stárnou a odcházejí do důchodu. Kdo bude dělat jejich práci?

7 tipů z psychohygieny, díky kterým budete celý rok v pohodě
