Nový manažer ve firmě? Zaměřte se na těchto 5 věcí, abyste rozvíjeli jeho i celou firmu

Kvalita manažera rozhoduje o kvalitě celého týmu. Ale než z nezkušeného juniora vyroste ostřílený matador, bude od vás potřebovat podporu a dostatek času. I tomu se v rámci mentoringu věnují holky z Femme Palette. Prozradily nám body, na které se zaměřit, aby váš nový manažer jen vzkvétal – a díky němu i vaše firma.

Nový manažer ve firmě

1. Kvalitní komunikace je základ

Ještě než pozici manažera obsadíte, je důležité, aby o tom včas věděli všichni, kterých se změna dotkne. Podpořte nadřízené, spolupracovníky a případně další zainteresované osoby v tom, aby se nebáli podělit o své postřehy a připomínky k tomu, jak si představují naplnění nové role. Předejdete tak případným konfliktům či střetu zájmů, ale i drbárně v kuchyňce. Manažerovi zase zdůrazněte, že kdykoli bude potřebovat, může se na vás obrátit.

2. Připravte si rozvojový plán

Měl by být dostatečně motivující, ale ne nesplnitelný, aby zaměstnanec neměl pocit, že se manažerem nikdy stát nemůže. Využít můžete například oblíbený shadowing (stínování manažerů), který je typický tím, že junioři pozorují při práci seniorní kolegy a učí se od nich. Rozvojový plán může obsahovat i nácvik modelových situací či sdílení zkušeností. Například ve Femme Palette se začínající manažerky mohou přihlásit do leadership programu, kde ženy pomáhají ženám. Čelit výzvám pomáhají „first-time manažerkám“ už zkušenější šéfky, koučové pak učí účastnice programu o tématech jako motivace, empatie, work-life balance nebo jak vést tým.

3. Zaměřte se na soft skills

Dali jste příležitost k růstu člověku, který svou práci zvládá naprosto excelentně a zatím neměl s ničím problém? To z něj ještě manažera nedělá. Manažer junior by měl začít pracovat především na soft skills – například na asertivní komunikaci, prezentačních dovednostech, základech vedení týmu, práci s motivací, se zpětnou vazbou. Na tom by měl samozřejmě pracovat sám. Usnadníte mu to ale tím, že mu poskytnete tip na kvalitní zdroje. Praktickou formou jsou videokurzy, na které se manažer může vrhnout, kdykoli bude mít čas, ale také mu můžete doporučit nejrůznější webináře a programy. Se základy mu můžou pomoct i seniorní kolegové přímo od vás z firmy – záleží na možnostech, které máte.

Nevíte, kde se zlepšováním soft skills začít? Časově dostupnou a efektivní volbou mohou být videokurzy na Seduo.cz – máme jich tam desítky pro osobní rozvoj, leadership, produktivitu a další.

4. Najděte mentora

Senioři pomůžou najít vlastní manažerský styl, identifikovat silné a slabé stránky, motivují mladší kolegy ke kontinuálnímu vzdělávání a rovnou taky doporučí zdroje, ze kterých junioři mohou čerpat. Vztah mentora a mentorovaného je postavený na důvěře a 100% mlčenlivosti. Pokud tedy máte možnost, doporučte juniorovi interní mentory nebo jim navrhněte zapojení do externího mentoring programu.

Mentoring je skvělou spojkou s komunitou dalších profesionálů, kteří se nacházejí v podobné situaci. Manažeři tak cítí podporu a vědí, že v náročné situaci nejsou sami.

Klára Holíková (Gajová)

5. Nastavení procesů a umění time managementu

V čem HR nemá konkurenci? V práci s lidmi a nastavování fungujících procesů napříč celou firmou. Podělte se o tyhle dovednosti s manažerem začátečníkem. Dost pravděpodobně bude mít ze začátku problém sladit svou práci s péčí o své lidi – s plánováním pravidelných schůzek, s nastavováním cílů a jejich pravidelným vyhodnocováním. Poraďte mu, co pomohlo vám s organizací práce a času.

Můžete ho upozornit i na rizika micromanagementu. Naučte ho dívat se na některé věci z nadhledu, aby neběhal ze schůzky na schůzku a krátce po povýšení jste s ním nemuseli řešit vyhoření.

Když jako HR do nováčka investujete, získáváte tak silného spojence do budoucna. Manažer s vámi bude úzce spolupracovat při náboru, nástupním procesu nováčků a ideálně i později. Proto váš vztah začněte budovat co nejdřív a založte ho hned od začátku na důvěře a loajalitě.

Klára Holíková (Gajová), Lucie Neumanová Zakladatelky Femme Palette
Lucie a Klára jsou duo stojící za platformou Femme Palette, která pomáhá ženám v kariérním rozvoji. Obě mají mezinárodní zkušenosti z prostředí startupů. Lucie pracuje jako UX designer pro startup v San Franciscu a Klára má zkušenosti jako byznysová konzultantka ve startupech i korporacích. Ve volném čase Lucii dělá radost její pes Spike a Kláře její rocková kapela K2.
 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0