Nejsou to podivíni, ale často ti nejotevřenější lidé ve firmách. Jací jsou doopravdy IT specialisté?

IT odborníci patří v současnosti mezi nejžádanější pracovníky. Dostávají mnoho nabídek na skvěle placená místa, a přesto většinu z nich odmítají. Kdo jsou ve skutečnosti a jak se k nim mohou HRisté lépe dostat?

Typy osobností IT specialistů

Vhodných kandidátů z oblasti IT je na pracovním trhu žalostně málo, někteří na nabídky náborářů vůbec nereagují a jiní mají přemrštěné požadavky vzhledem ke svým dovednostem. Nábor nových techies je extrémně náročný a v nerovnovážné situaci se každá chyba vymstí. Máme pro vás zajímavé vhledy do duše ajťáků, které vám přiblíží, co chtějí a jak na ně zapůsobit.

Převládají nekonvenční osobnosti

Timo Gnambs je psycholog, který zkoumal osobnostní rysy lidí z různých IT profesí a zjistil, že jejich hlavním znakem je otevřenost. I když mezi nimi najdeme mnoho introvertů, tak jsou mimořádně kreativní a – navzdory přežívajícím stereotypům – nejsou nijak zvlášť nervní nebo nepříjemní. Často jsou mezi nimi velmi inteligentní osoby a rádi přijímají nové výzvy. Právě velká míra otevřenosti může pomoci HRistům s oslovováním kandidátů, protože lidé s touto vlastností jdou vstříc novým zážitkům, snadno mění zaměstnání a jsou ochotni podstoupit velké životní změny.

Big Five profil ajťáků

Big Five značí pět základních rozměrů osobnosti. Jak jsou na tom podle studie lidé v IT?

Otevřenost – ano, hodně

Svědomitost – ano

Přívětivost – ano

Extraverze – spíš ne

Neuroticismus – spíš ne

Britská společnost PCL spolu s magazínem Computer Weekly vytvořily průzkum, který se zaměřil na pracovní návyky vývojářů ve velkých firmách. Podle jejich studie jsou IT specialisté logičtí, inovativní a dokáží se dobře adaptovat na nové způsoby práce. Jsou lehce nekonvenční, mají mnoho nápadů a dokáží velmi dobře zpracovávat informace. Zaměstnavatelé by vývojářům měli nabídnout především velkou míru volnosti, pokud chtějí pro IT získat co nejvíc lidí.

V průzkumu se také ukázalo, že vývojáři mají větší problémy v komunikaci se zákazníky než ostatní zaměstnanci. To může v praxi představovat problém, protože většina vysokých IT postů dnes vyžaduje excelentní komunikační schopnosti. Stále však existuje řada pozic pro vývojáře, kteří rádi řeší technické problémy a nechtějí ztrácet čas a energii komunikací s lidmi. Při náboru je dobré brát i na toto zřetel.

Peníze nejsou to hlavní, na co vývojáři slyší

Podle průzkumu největšího IT portálu v ČR Techloop je relevantnost nabídky nejdůležitějším faktorem pro 9 z 10 vývojářů. Pro 82 % vývojářů je zásadní projekt nebo funkce, kterou budou ve firmě zaujímat. Jen 41 % z nich vnímá jako velmi důležité finanční ohodnocení, ale považují za standard, že je v nabídce uvedeno. Očekávají, že budou v novém zaměstnání využívat toho, v čem jsou dobří, a chtějí, aby jim práce dávala smysl. Mají zájem na tom, stát se rovnocenným partnerem ve vztahu ke svému zaměstnavateli, a udržují si vysoké nároky – především na svobodu a flexibilitu práce.

Průměrné platy juniorních vývojářů v ČR

63 000 Kč průměr ČR

o 10–15 tisíc vyšší, Praha

o 10 tisíc nižší, Severní Morava

Zdroj: Techloop

Podle průzkumu Techloopu a agentury Direct People by firmy měly více využívat sítě kontaktů stávajících zaměstnanců v tzv. referral náboru, protože někteří kandidáti dávají přednost nabídkám od svých kolegů. Náboři by také měli vyjít víc vstříc kandidátům ze zahraničí a nebát se zaměstnávat nové lidi na 100% home office.

Co mít na paměti při náboru?

Jedno je jisté, lidí na IT pozice je nedostatek a zájem o ně je velký. Podle dat Techloopu v ČR aktuálně chybí 20 až 30 tisíc IT pracovníků. Na 1 aktivního kandidáta připadá až 10 nabídek práce. Jak ajťáky zaujmout?

  1. Ukažte se v nejlepším světle. Vývojáře zajímá, co váš projekt přináší uživatelům nebo jaké technické výzvy mohou očekávat. Správné pochopení vývojářovy role v projektu je klíčem k úspěchu. Vysvětlete jim, proč by se měli o projekt zajímat, jak jejich role zapadne do celé společnosti a jaký bude mít globální dopad.
  2. Sdělte kandidátům, s jakými technologiemi budou pracovat, a nezapomeňte zmínit, jakou vývojovou metodu ve vaší společnosti používáte. Vaše nábory by neměly obsahovat obecné požadavky. Popište kandidátům, jaký vliv má vaše firma, podělte se o krátkodobé i dlouhodobé cíle a vize, kam až chcete v budoucnu růst.
  3. Buďte konkrétní o výši platu. Bez uvedené mzdy máte jen malou šanci, že na vaši pozici někdo zareaguje.
  4. Popište firemní kulturu. V dnešní době je popis týmu extrémně důležitý. Nebojte se zmínit jméno CTO nebo hlavního inženýra. Jsou budoucí kolegové často v kanceláři, nebo pracují na home office? Jakým způsobem probíhá posuzování zdrojových kódů? Přibližte kandidátům předem hodnoty firmy a její DNA.

Lidé z IT rádi komunikují s lidmi z IT. Bez ohledu na typ pozice oceňují, že Techloop se zaměřuje výhradně na tuto oblast a mluví jejich jazykem. Hledejte IT profesionály tam, kde jim rozumí.

 
Sdílejte