Nechcete, aby se vám tým na dálku položil? Naše jednoduché stmelovací tipy zaberou

Dřív byla práce na dálku benefit, dnes je z ní hlavní proud. A to i ve firmách, které s home officem dosud šetřily jako se šafránem. Hlavní výzvou je udržet při něm nejen pracovní výkonnost, ale i týmy pohromadě. Jenže jak je stmelit?

Bodne online teambuilding i pivko

Jaké společné online aktivity pro tmelení kolektivu, posílení týmového ducha nebo „jen“ odfrknutí zvolíte, je na domluvě a preferencích týmu. Škála je široká – od společného cvičení skrze Zoom přes týmové soutěže až po společný drink. Zatímco v ostravské společnosti Advisio si společně dávají virtuální kafe nebo oběd a chatují, jak se jim na home officu žije, v pražské firmě Artin uspořádali online teambuilding v podobě vědomostní soutěže, aby své lidi na dálku víc spojili.

Stmelit tým je teď výzvou i pro Alenu Barnovou, marketingovou a projektovou manažerku konference Ženy v byznysu a projektu pro startupy a investory Busyman.cz. „Důležité je respektovat se navzájem a nezapomínat i na dálku lidi ocenit a povzbudit. Uspořádejte například online šibenici se slovy z oboru nebo status meeting začněte tím, že každý řekne, co se mu povedlo a na čem pracuje. Dejte si online pivko,“ přidává vyzkoušené tipy.

Vědět, jak se tým má, je stejně důležité jako znát čísla

Podle Ladislavy Fialové, CEO a senior konzultantky ve společnosti ALTRO Management Consultants, která se zabývá službami v oblasti lidských zdrojů, se práce s lidmi na dálku neobejde bez otevřené a upřímné komunikace a vzájemné důvěry. „Nezajímejte se jen o dodání výsledků práce a o čísla, ale zajímejte se i o kolegy blíže – o to, co je trápí, s čím mají starosti, jestli nepotřebují s něčím pomoci,“ doporučuje klíčový přístup.

Konkrétně radí nastavit si kromě pracovních meetingů i pravidelné společné virtuální snídaně či obědy, při kterých je možné sdílet věci z osobního života a mimopracovní zážitky a inspirace. „Když kolegové uslyší, že většina se potýká s obdobnými starostmi a problémy, domácí ponorka i negativní emoce se jim pak překonávají snadněji,“ vysvětluje.

Počítáte s možností práce na dálku i po krizi? Přidejte tento benefit do svých inzerátů. Počty uchazečů u nás rostou a na práci z domu slyší.

Lídři vystrčí nos z komfortní zóny

Za důležité Ladislava považuje lidi uklidnit, nastínit možné scénáře vývoje a jasná pravidla, podle kterých se ve firmě bude rozhodovat. „Je potřeba dát lidem vizi, ukázat jim cestu a zapojit je do procesu rozhodování. Dát jim důvěru, prostor i pocit důležitosti,“ říká.

Pro lídry platí, že musí být vůči týmu autentičtí, sdílet své trable a nebát se vystoupit z komfortní zóny. „Právě to mnohdy posílí potřebnou sounáležitost a udrží týmového ducha na jedné lodi,“ dodává s tím, že je třeba zachovat pokud možno optimistický přístup a nadhled. Sdílet pozitivní zprávy a úspěchy má podle ní nyní ještě větší váhu, než kdy jindy. „Nezapomeňte, že každá situace má řešení a problém může být ve finále i příležitost, která nás posune dál,“ dodává.

Tři rady profíka

Novozélandský psycholog Steve Kearney, který se tématem well-beingu zabývá, radí tyto základní postupy:

1. Pozor na ticho po pěšině

Udržujte kontakt s lidmi v týmu a komunikujte – klidně krátce, ale často. Potřeba komunikovat a interagovat s ostatními je součást DNA, jinak lidé strádají. Sdílejte kontinuálně informace – i ty, které nejsou z vašeho pohledu ultradůležité, ale udržují lidi v obraze.

2. Upřímnost nade vše

Mluvte s lidmi otevřeně o tom, jak se jim daří, a to jak při one-to-one konverzacích, tak v týmu. Motivujte je, aby si udržovali pracovní rytmus a dobře si dávkovali volno a spánek. A také aby sdíleli tipy a dávali si cíle, aby se i při práci na dálku cítili lépe.

3. Zkuste průzkum

Zajímejte se o to, jak jsou lidé v práci na dálku angažovaní, co je baví a co ne a jak s tím naložit. I tak můžete předejít budoucím potížím s demotivací, stresem nebo vyhořením.

 
Sdílejte
Nejsou vaše inzeráty diskriminační?
0