Naučte vaše leadery zvládat změny. Když to zvládnou oni, získáte si pro novinky celou firmu
Změny jsou nezbytnou podmínkou růstu každé společnosti. Reagovat na novou situaci a také s novinkami ve firmě přicházet a zavádět je, to je užitečnou vlastností každého leadera. A věřte, že zvládání a využívání změn se může naučit každý z nich. Zjistěte, jak jsou na tom, pomocí několika jednoduchých otázek a prověřte s nimi, že chystané novinky mají šanci na úspěch.

Už Darwin hlásal, že přežijí ne ty nejsilnější druhy, ale takové, které se nejlépe dokážou přizpůsobit změnám. To však nestačí, lidé ve firmě, a týmoví leadeři především, musí být schopni změnu i vyvolat v situacích, které si to žádají. Jak jim ale změny dostat pod kůži?
Někdy změny přijdou do života samy, nezvány. Vnější vlivy zasáhnou i do chodu firmy a pak je na ně třeba reagovat. Typickým příkladem je pandemie koronaviru. Podle Filipa Kahouna, který své zkušenosti vrcholového manažera předává v kurzech leadershipu, zde platí heslo: Musíme měnit, abychom přežili.
Dobrému leaderovi nestačí změnu ustát a být jen krotitelem nahodilých proměn. Umět si se změnami poradit je pouze základ a nutnost. Když ale chcete, aby firmu posouvali k dalšímu růstu, je potřeba, aby se změnami sami i přicházeli. Může přitom jít o nejrůznější inovace, třeba o nápady na nové produkty, reorganizaci týmu, vylepšení zákaznických služeb, ale také osobní rozvoj. Jde tedy o situace, kdy chcete věci měnit, abyste rostli.
- Už od mala mě baví objevovat nové věci, je to pro mě dobrodružství.
- Jsem snílek a v každém okamžiku mám spoustu plánů, na které se těším.
- To, co si vytyčím, také obvykle uskutečním, a to i navzdory nepřízni osudu.
- Baví mě učit se nové postupy a nahrazovat jimi ty staré.
- Vždy mě zajímaly ty nejžhavější novinky.
Pokud se v těchto výrocích poznávají, jsou pro změny jako dělaní. Pokud ne, nevadí, vše se dá naučit. Odborníci radí dělat častěji to, čeho se nejvíc bojíme. Když tedy změny přijdou, motivujte vaše týmové leadery, ať se jim nevyhýbají. Přičemž abyste je dostali na svou stranu, je ideální s nimi konzultovat dopředu, co se chystá, a vyslechnout si včas jejich názor.
Tip odborníka! Filip Kahoun doporučuje s jakýmikoliv změnami začít od drobností a postupně přidávat významnější kroky, experimentovat. Změny vyžadují schopnost překonávat sebe sama, dočasné omezení svého pohodlí, ale odměna za to stojí.
Stejně jako mnohý leader, ani členové týmu nemusí být od přírody vybaveni na snadné vstřebávání novinek. Známe ale několik zásad, které usnadní proces řízených změn na pracovišti. Než se tedy do změn budete pouštět, projděte si s manažery, že chystané novinky splňují následující parametry, abyste je ve firmě snáz prosadili. Nebo jim tento checklist dejte jako vodítko:
- Máte vizi, čeho a jak chcete danou změnou dosáhnout.
- Máte dobrý změnový plán včetně jasně stanovených priorit, kterých nesmí být moc. Zohledněte schopnosti týmu a nepřepalte rychlost zavádění, ne každý vám stačí.
- Najděte si spojence. Tovární nastavení lidského mozku říká změnám ne! Již od začátku budete potřebovat parťáky, kteří danou myšlenku podpoří a postaví se za ni. Dostaňte proto opinion leadery na svou stranu.
- Ověřte si správnost svého záměru. Vlastní nápady máme nekriticky rádi, nechte ale zasvěcené kolegy objektivně posoudit plánované změny.
- Změny signalizujte předem. Máte tak větší šance na úspěch, než když ostatní zaskočíte.
- Mějte pro změnu praktické argumenty a najděte lidem příklady, v čem jim změna pomůže. Poctivě také ukažte, co to bude stát, a nelakujte nic narůžovo.
- Naslouchejte zpětné vazbě. A nejenom to, aktivně se zajímejte o pocity, které změna vyvolává. Problémy řešte, ale neotáčejte kormidlem kvůli každému nářku.
- Buďte trpěliví. Výsledky změn často trvají déle, než si přejeme a očekáváme. Nenechte se proto odradit a vytrvejte. Demonstrujte úspěchy, dílčí pokroky a hledejte společně „rychlá vítězství“.
- Inspirujte vlastním příkladem. Zápal pro danou změnu je nejlepším základem k tomu, aby se vám podařilo přesvědčit i ostatní.
Pokud tímto rychlým testem změny, které by se měly zavádět, neprojdou, zkuste je s manažery ještě jednou probrat. Vylaďte společně problematické body a raději buďte na jakékoliv novinky, které chcete ve firmě zavádět, dopředu připraveni. A stejné otázky a principy dodržujte i ve chvíli, kdy jako HR přinášíte novinky pro zaměstnance, ať už jde třeba o nové benefity, zavádění nových systémů, nebo jen organizační změny.
Doporučené

Šéf na mě křičí a nemám čas na soukromý život. Jaké jsou nejčastější stížnosti zaměstnanců a jak je řešit?

Jiný kraj, jiné pracovní podmínky. Na co se připravit, když chcete zaměstnávat v zahraničí?

7 tipů pro hladší rekvalifikace, do kterých se ve firmě můžete pustit na vlastní pěst

Aby ženy nebraly méně než muži. 6 pravidel pro vaši firmu
