Nábor modrých i bílých límečků za hranicemi? Zeptali jsme se, jak na něj, včetně relokací

Dovézt zahraniční zaměstnance do Česka a včlenit je do firmy není žádná legrace. Několik firem tu však má s náborem v zahraničí bohaté zkušenosti. Přečtěte si, co funguje ve společnostech Foxconn ČR, Škoda Auto nebo u relokačních poradců ReloCzech, a inspirujte se.

Nábor ze zahraničí a relokace

Když pomáhají vládní programy

Ve společnosti Foxconn ČR se v zemích mimo EU nejvíce věnují náboru lidí z Ukrajiny. Jak vysvětluje Michal Batelka, ředitel HR, pro vyhledávání nejčastěji využívají pracovní portály přímo na Ukrajině, kampaně na sociálních sítích a interní program Doporuč známého. Vládou garantované programy podle Michala situaci pro zaměstnavatele výrazně zlepšují, například zkracují proces získání pracovního povolení. Firmám, které se do zahraničního náboru pouští, doporučuje spojit se s garanty státních programů, kteří dokáží pomoci a provést celým procesem krok za krokem. Radí sledovat oficiální webové stránky, zvláště Ministerstva vnitra ČR nebo Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, a načerpat know-how u ostatních zaměstnavatelů, kteří mají s náborem mimo EU zkušenosti.

„Věnujeme se i představení ČR. Obecně hovoříme o české měně, cenách potravin a služeb, konkrétně pak se zaměřením na místo, kde by po příjezdu zájemci bydleli a pracovali.“

Michal Batelka

Foxconn Česká republika

Při náboru je podle Michala důležité představit společnost, její zaměření, pracovní příležitosti a podmínky zaměstnání v Česku, včetně konkrétní pozice. Za důležité považuje i detailní vysvětlení celého vízového procesu. „Všechny uchazeče seznámíme s jednotlivými kroky ve vízovém procesu, zejména s těmi, kde je nutná jejich součinnost,“ dodává. Klíčové přitom je udržovat komunikaci s kandidáty už v domovské zemi. „Zájem, chuť a jistota práce ve Foxconnu byly klíčové pro udržení všech zájemců v náborovém procesu, který v období pandemie nebyl jednoduchý zejména z časového pohledu. Jsem rád, že i v období pandemie se nám podařilo několik pracovníků z Ukrajiny přivítat v našich řadách,“ upozorňuje Michal.

Silná značka je zárukou stability

Ve Škodě Auto je silná a známá značka motivací, která do firmy zahraniční pracovníky láká. Roli podle Kamily Biddle, tiskové mluvčí se zaměřením na výrobu, životní prostředí a personalistiku, hraje i celková atraktivita proměňujícího se automobilového průmyslu. „Pracovníky ze zahraničí zajímá také stabilní prostředí, bezpečnost a vize společnosti,“ říká. Transparentnost informací a pochopení vzájemných potřeb, ukázka týmu a pracoviště, časový plán náboru a správný onboarding jsou podle ní základní body, které se vyplatí při náboru a relokaci lidí ze zahraničí dobře podchytit.

U nevýrobních profesí se ve Škodovce osvědčila aktivní komunikace na sociálních sítích a účast na zahraničních akcích a přednáškách (s přerušením kvůli covidu). „Co se týče samotné relokace, základem úspěchu je pečlivé naplánování, kdy je potřeba vzít v úvahu například náklady za služby a život v ČR, daně, relokaci celé rodiny a pomoc v prvních měsících,“ vypočítává Kamila.

Dříve než začnete hledat zaměstnance v zahraničí, poohlédněte se ve vašem bezprostředním okolí. Aplikace Práce za rohem dokáže oslovit až 546 tisíc lidí.

6 praktických tipů od relokačních poradců

1. Dobře se připravte

Alice Soukupová z ReloCzech spolupracuje s firmami v oblasti personálního a relokačního poradenství a péče o cizince a jako první věc radí, ať se na celý proces předem přichystáte, ať už se rozhodnete zvládnout ho interně nebo na něm budete spolupracovat s externím partnerem. Pokud se něco zadrhne v náboru nebo v souvisejícím legislativním procesu, může to znamenat i měsíce zpoždění.

2. Pečlivě si vypracujte časovou osu

Osu musí znát jak HR, tak kandidát. Je v ní zaznamenáno, co a kdy je potřeba udělat, podle ní se celý proces, který trvá i několik měsíců, řídí. V době covidu je nutno počítat i se zdržením, s karanténami, uzavřením ambasád a podobně.

3. Přistupujte k lidem férově

K zahraničním pracovníkům přistupujte se slušností, dodržujte legislativu (například i výši minimální průměrné mzdy, která musí být v souladu s klasifikací CZ-ISCO) a domluvené termíny, s kandidátem souvisle komunikujte, protože tak na dálku poznává, že je firma seriózní. „Pokud přijme pracovní nabídku, proces teprve začíná. Kandidáti vnímají jako benefit, když jim s relokací někdo pomůže. Lidem pomáhá, když vědí, že o ně bude postaráno, že jim někdo pomůže, když budou chtít prodloužit povolení k pobytu či zaměstnání nebo zaměstnaneckou či modrou kartu nebo si přivézt rodinu,“ vysvětluje Alice.

4. Nepodceňte integraci

Férový přístup k pracovníkům znamená i to, že je potřeba jim pomoci, aby zapadli do kolektivu, přeložit jim pracovní postupy či školení, pokud hrozí jazyková bariéra a podobně. To vše je nutné si připravit předem a také budoucí kolegy seznámit s tím, co se bude s příchodem člověka ze zahraničí dít.

5. Nastavte benefity, včetně relokačních balíčků

Kandidáty zajímá i nabídka benefitů mimo mzdu, ať už je to ubytování, které je u modrých límečků běžné, nebo relokační balíček. Ten u bílých límečků může obsahovat například cestu, stěhování, příspěvek na bydlení... Obecně jde hlavně o to, aby se zaměstnanci po příjezdu mohli hned soustředit na práci a nemuseli řešit spoustu praktických věcí.

6. Ohniskům covidu se raději vyhněte

I v době covidu je Česko pro cizince atraktivní, v případě dělnických profesí lidé oceňují zdejší životní standard, bezpečnost, geografickou polohu a zvláště dnes vysokou kvalitu zdravotnictví. Zaměstnavatelům Alice však doporučuje sledovat aktuality příslušných ambasád a vyhýbat se nyní v náboru zemím, kde je situace nejhorší.

Spoustu lidí unavuje dojíždění za prací, proto hledají nabídky blízko domovu. Představte se jim proto v aplikaci Práce za rohem.

 
Sdílejte