Na co přilákat techniky? Podchyťte si je už při studiu a ukažte jim, že máte kvalitní produkt

Jestli v HR existují pracovníci, po kterých je větší sháňka než po IT expertech, pak jsou to kvalifikovaní technici. Proč jich je tak málo, kde je hledat a jak si je udržet? Zeptali jsme se Hany Williams Musilové z firmy LIKO-S, která má dlouholeté zkušenosti s náborem strojařů a stavařů.

Nábor techniků

Nedostatek techniků se většinou vysvětluje tím, že mladí lidé nemají o technické obory zájem a raději jdou studovat na gymnázia. Což není úplně pravda. V roce 2019 maturovalo na středních odborných školách 28 434 studentů, kdežto gymnazistů bylo jen 20 434. Poněkud jasnější perspektivu získáme pohledem o pár let nazpátek. V roce 2011 gymnázia opouštělo zhruba stejné množství absolventů (23 862), kdežto maturantů ze SOŠek bylo výrazně víc – 40 461. Studentů technických oborů tedy neubývá kvůli zvýšenému zájmu o humanitní obory, protože gymnazistů je dlouhodobě přibližně stejně. Jejich nedostatek způsobuje fakt, že naše demografická křivka nestíhá dorovnávat nárůst poptávky průmyslové výroby po zaměstnancích. Úbytek lidí na trhu ale není jediný problém, se kterým se HR musí při náboru potýkat.

S náborem kvalifikovaných techniků máme opravdu dlouhodobě obtíže,“ říká na rovinu Hana Williams Musilová ze slavkovské firmy LIKO-S. Ve firmě, která ve svých divizích zaměstnává týmy strojařů a stavařů, má na starosti nábor zhruba šest let a podle její zkušenosti se situace horší nejenom v počtu uchazečů na trhu, ale také v jejich kvalifikaci. Největší problémy prý má s jazykovým vybavením techniků. Pro firmu, která velkou část své produkce směřuje na export, je přitom znalost jazyků zásadní až u poloviny zaměstnanců.

Potřebujete nabrat techniky? Vhodné kandidáty najdete na našich portálech Jobs.cz, Práce.cz, Atmoskop.cz nebo v aplikaci Práce za rohem. Nezapomeňte do inzerátu uvést také to, na jakých projektech budou pracovat a kam se můžou posouvat.

I stavaři se chtějí kariérně vyvíjet

Na pozice techniků přípravářů hledá HR oddělení LIKO-S kandidáty převážně v řadách absolventů středních odborných škol, se kterými má zároveň navázanou dlouhodobou spolupráci v oblasti odborné praxe. Na vyšší a odborné pozice vyžadující předchozí praxi a kvalifikaci hledají pracovníky pomocí inzerátových kampaní. Co by firma měla kandidátům nabídnout? Stejně jako v IT je i u techniků dobré platové ohodnocení v podstatě standardem. Aby si uchazeč vybral v záplavě inzerátů ten váš, je potřeba přidat další lákadla.

Podle zkušeností Hany Williams Musilové představuje největší konkurenční výhodu kvalitní produkt, kterým se mohou technici prezentovat a který jim dává smysl. Zvlášť ve stavařině je prý cítit, že lidé půjdou radši pracovat do firmy, kde jejich práce nespočívá jen v kladení cihel, ale kde se mohou podílet na zajímavých projektech. Další věcí, na kterou technici „slyší“, je jasně daný systém vnitrofiremního postupu. „Řada našich kolegů nastupovala jako technici, ale během let se vypracovali na projekt manažery, obchodní manažery nebo přestupují do vývojového týmu, kde zúročují své zkušenosti z praxe,“ popisuje Hana Williams Musilová.

Nepodceňujte kvalitní vzdělávání

Zajímavý produkt, navyšování kvalifikace a perspektiva dlouhodobé kariéry nepůsobí jen jako konkurenční výhoda u náboru. Je to i způsob, jak si zaměstnance udržet. V tomto ohledu zdůrazňuje Hana Williams Musilová význam kvalitního vzdělávacího programu, který se neomezuje pouze na oblasti nutné k výkonu současné pozice zaměstnance. Ve firmě LIKO-S například běží kromě odborných kurzů i dlouhodobé jazykové programy vedené rodilými mluvčími, manažerské akademie pro kohokoliv, kdo v rámci své pozice vede i sebemenší tým kolegů, a nabídka vzdělávacích kurzů, ze kterých si každý zaměstnanec může vybrat podle svého uvážení. V situaci, kdy bylo nutné omezit počet zaměstnanců na pracovišti, přešla část vzdělávání do online prostředí.

I lidé na technických pozicích ocení kvalitní vzdělávání. Možná si je tedy získáte i kvalitními online kurzy, ze kterých si zaměstnanci mohou vybírat. Na Seduo.cz máme desítky vzdělávacích programů – od jazyků přes manažerské dovednosti až po práci s digitálními nástroji.

Propojte se s technickými školami

Nelze doufat, že se na pracovním trhu v nejbližších letech objeví nová silná generace. Stejně tak je asi marné předpokládat, že začne významně růst zájem o technické vzdělání. Podle Hany Williams Musilové je proto zásadní spolupracovat se školami na tom, aby co nejvíce absolventů splňovalo náročné požadavky, které dnešní technické obory vyžadují. LIKO-S má například navázanou dlouhodobou spolupráci se všemi středními odbornými školami v regionu a pro práci se studenty má ve firmě vyčleněného specialistu. „Naši LIKO-School vede bývalý ředitel střední odborné školy s celoživotní zkušeností ve vzdělávání. Díky tomu se neomezujeme při práci se studenty jen na technickou praxi, ale děláme pro ně například i jazykové kurzy, zapojujeme je do každodenního firemního života a za práci u nás dostávají odměnu, která se odvíjí od jejich prospěchu ve škole,“ popisuje Hana Williams Musilová.

Reálná zkušenost s prací včetně platového ohodnocení už během odborného výcviku podle jejích zkušeností nefunguje jenom jako motivace ke studiu, ale i jako nástroj proti fluktuaci zaměstnanců. „Mezi absolventy, kteří během školy pracovali, a těmi, kteří zkušenost s reálnou prací pro firmu nemají, je obrovský rozdíl,“ zdůrazňuje. „Projevuje se v přístupu k práci, ve schopnosti sladit osobní a profesní život a také ve fluktuaci. Absolventi bez pracovní zkušenosti zpravidla mívají tendenci firmu po nějakém čase opustit a zkoušet, jestli je jinde ‚tráva zelenější‘,“ vysvětluje. „Ti, kteří během studia pracovali, už srovnání mají a jsou schopni dobré firemní prostředí ocenit. Myslím si, že větší spolupráce firem se školami přinese užitek nejen jim samotným, ale celému našemu oboru.“

Na závěr přikládáme 5 klíčových tipů, jak techniky nabrat a dlouhodobě si je udržet:

  1. Pro kvalifikované techniky je kromě solidního platu velkým benefitem zajímavá práce a kvalitní produkt.
  2. Dále oceňují jasně daný kariérní systém a možnost vnitrofiremního postupu na vyšší pozice.
  3. Oceňovaná je možnost vzdělávání – jak odborného, tak v doplňkových oblastech, jako jsou jazyky, manažerské dovednosti a soft skills.
  4. Absolventy začněte podchytávat už během studia. Navažte dlouhodobou spolupráci s odbornými školami ve vašem regionu a aktivně se podílejte na vzdělávání budoucích maturantů.
  5. Během odborné praxe seznamte studenty se všemi oblastmi činnosti vaší firmy, ukažte jim důležitost odborných i jazykových znalostí a za dobré výsledky je odměňujte.

I technické profese zajímá, jak bude vypadat jejich budoucí pracovní prostředí. Nechte proto vaše současné i bývalé zaměstnance ohodnotit vaši firmu na Atmoskop.cz, ať najdete takové kandidáty, kteří do vaší firemní kultury doopravdy zapadnou.

 
Sdílejte