McDonald’s chtěl vědět, jak udržet zaměstnance ve zkušebce. Najal si Arnolda

Pod značkou McDonald’s pracuje v České republice více než 8 000 zaměstnanců. To už je pro personalisty pořádná porce práce. Aby vše odsýpalo jak příprava Big Macu, zapojili do adaptace nováčků našeho Arnolda. Podívejte se, jak jim to šlape.

V McDonald’s vyzkoušeli Arnolda

McDonalda asi netřeba představovat. A přece o něm něco nevíte – jeho HR Supervisor Miroslav Svozílek říká, že známý řetězec rychlého občerstvení je mimo jiné také částečně technologická firma. Díky zapojení technologií a automatizací tu totiž v pohodě zvládají jak provoz restaurací, tak rozsáhlou personální agendu. Již nějaký čas používají i nástroj na firemní průzkumy – Arnolda, který jim pomáhá hlavně s onboardingem.

„Hledali jsme řešení, jež nám umožní maximální automatizaci a vhodnou formu komunikace, která bude lidi bavit. Arnold zvládá obojí.“

Miroslav Svozílek

HR Supervisor, McDonald’s Czech Republic

McDonald’s má v ČR aktuálně 22 franšízantů, kteří provozují 117 restaurací. Poskytuje jim pomoc v mnoha oblastech, personální záležitosti nevyjímaje. Nábory si sice franšízanti řeší sami, ale centrála je podporuje například náborovými kampaněmi a poskytuje jim servis či konzultace.

Hledání nových kolegů běží prakticky nepřetržitě, liší se jen intenzitou v závislosti na sezóně. Nejvíce náborů je před létem, od dubna do června, a také na podzim, od září až do prosince. Záleží i na velikosti pobočky a na tom, kolik restaurací franšízant provozuje. Někteří jich mají třeba pět, deset i více a pak je množství lidí, které je potřeba oslovit a „nalodit“, skutečně vysoké.

McDonald’s v ČR v číslech

 • 22 franšízantů
 • 117 restaurací
 • 65–⁠69 zaměstnanců na restauraci (průměrně v závislosti na sezóně, nejvíce zaměstnanců je během prázdnin, kdy zde pracují studenti na letní brigádě)
 • 400 náborů měsíčně (roční průměr, většinou jde o brigádníky nebo zkrácené úvazky)

Zdroj: McDonald’s Czech Republic, říjen 2023

Zásadní požadavek: automatizované řešení

Při velkém objemu náborů a sezónních pracovníků je neocenitelnou pomocí automatizace. V McDonaldu používají na nábor moderní ATS Teamio, kam má každý franšízant přístup pro svoji organizaci, a nedávno implementovali také konverzačního chatbota Arnolda.

Hledali nástroj, který pomůže doladit důležitou fázi adaptace nováčků a nebude franšízanty zatěžovat nadbytečnou administrativou. To se podařilo – Arnold je v tuto chvíli napojený na interní personální systém McDonaldu MyMcD a automaticky se do něj nahrávají data potřebná pro spuštění onboardingu a také odchodů (jméno, příjmení, ID restaurace, e-mail/telefon, první/poslední den v práci). Navíc umí propojit akci nástupu v Teamiu tak, aby spustila onboardingové průzkumy.

 • McDonald’s Arnolda nejprve půl roku testoval v 11 vybraných restauracích a na centrále.
 • Dalších 5 měsíců věnoval přípravě implementace na interní systém MyMcD spolu s LMC.
 • Od května 2023 Arnold funguje jako součást preboardingu a onboardingu McDonaldu.
 • Používá ho také na výstupní pohovory.

Arnold pomáhá McDonaldu s adaptací nováčků

Komunikace s novými zaměstnanci je velmi důležitá a pomáhá zabránit zbytečným odchodům. V McDonaldu navíc ve většině případů jde o velmi mladé zaměstnance bez předchozích pracovních zkušeností. Arnold se tu osvědčuje jako pomocník pro současnou generaci, s níž komunikuje prostřednictvím SMS.

„Jde o doplněk, nikoli náhradu osobního kontaktu. Novému zaměstnanci se věnují kolegové na provozovně, má svého ‚trenéra‘, který ho seznámí s celou restaurací, jejím zázemím a fungováním a postupně ho zapojuje do práce. Současně nasazujeme Arnolda,“ popisuje Miroslav Svozílek.

Arnold má pro nové zaměstnance McDonaldu připraveno 5 různých témat konverzací na celou zkušební dobu:

 • 2. den v práci: seznámení a školicí den
 • 10. den v práci: první dny v restauraci
 • 21. den v práci: adaptace do nové role
 • 35. den v práci: začlenění do týmu
 • 74. den v práci: vyhodnocení prvních tří měsíců

Práce s reporty a daty nese ovoce

Personalisté vidí souhrnné reporty ze všech konverzací, supervizoři za své restaurace a manažeři za restaurace, které řídí. Manažer dostane při vyplnění každého průzkumu notifikaci k detailu odpovědi, aby mohl pracovat s výsledky. Protože průzkumem to nekončí – je nezbytné na sebrané podněty rychle reagovat, výsledky průběžně vyhodnocovat a dlouhodobě je sledovat. Díky tomu je například možné analyzovat konkrétní pobočku, pokud má vyšší fluktuaci, a identifikovat příčiny odchodů.

Na podrobné vyhodnocení je v McDonaldu ještě brzy, ale již během prvních měsíců tu Arnold přináší konkrétní výsledky. Díky konverzacím se například podařilo zaznamenat klíčící problém v jednom z týmů a vyřešit ho, aniž by přerostl až do odchodu důležitého pracovníka.

„Arnold nám pomáhá otevírat další témata, o kterých by nám nováčci jinak neřekli. Také firmě zajistí relevantní data od nových zaměstnanců, se kterými můžeme pracovat i do budoucna. To nám dosud chybělo,“ shrnuje Miroslav Svozílek.

Jak v McDonaldu pracují s výsledky:

 • Výsledky z Arnolda slouží jako podklad pro měsíční interview.
 • Jestliže se objeví horší spokojenost, doptávají se dále a situaci řeší.
 • Když se objeví odpověď vyžadující pozornost, pomáhají s řešením.
 • Data si vyhodnocuje manažer restaurace. Na úrovni celé franšízy pak supervisor, franšízant a náborář.
 • Data z Arnolda se porovnávají s fluktuací restaurace. Na úrovni centrály vyhodnocují nejčastější důvody odchodu, co se zaměstnancům líbí nebo co by chtěli zlepšit.
 • Některá data z Arnolda reportují na centrálu do USA.

Zmapujte adaptační proces nováčků od prvního dne až po ukončení zkušební doby. Ověřte si, zda jim v prvních týdnech v práci nic nechybí. Zjistěte, jak si rozumí s týmem i nadřízeným a zda se jim daří plnit cíle, které mají během adaptace zvládnout. Vyplňte krátký formulář a vyzkoušejte si na sobě nebo svém týmu Arnolda zdarma.

 
Sdílejte