Match jako na Tinderu a práce za pár kliků. Představujeme nové přístupy k náboru

Velká část mladých dnes má chytrý telefon, ale přibývá těch, kteří používají jen mobil, a klasický počítač už nikoliv. Není tedy divu, že se budoucím generacím přizpůsobuje i nábor. Doby, kdy se inzeráty kroužkovaly v novinách, jsou nenávratně pryč. Jejich místo možná zaujme svajpování nebo chatboti.

Nové přístupy k náboru

Je to teprve třináct let, co se na trhu objevil první iPhone, ale se smartphony jsme se dokázali až neuvěřitelně sžít. Podle statistik je dnes používá a má na nich přístup k internetu přes 70 % populace, mladí Češi ve věku 16–24 let pak k nim další přístroje typu laptop využívají stále méně. Aplikace proto už teď pro nábor mohou být zajímavým doplňkovým kanálem, obzvlášť pokud hledáte brigádníky, absolventy nebo další nováčky na pracovním trhu. Následující nástroje je umožňují najít teď, a byť v Česku je jich teprve pár, očekáváme, že budou stále sílit.

Najít si ten správný match

Nelíbí, svajp doleva. Líbí, svajp doprava. Mechanismus, který proslavila online seznamka Tinder, dnes využívá bezpočet aplikací a i v recruitmentu se takové najdou. Mezinárodně na vzestupu jsou služby typu JobSwipe, Switch, Monster a všechny fungují na podobném principu. Uchazeč si v nich založí profil, který je možné propojit i se sociálními sítěmi, vytvoří profesní životopis, zadá parametry hledané práce a pak už nechá chytré automaty projíždět databáze a párovat jeho preference s nabídkami. Odpověď na vhodný inzerát obstará jediný pohyb prstem. Pokud se profil líbí i recruiterovi, je to match. HR pracovníci navíc mají tu výhodu, že mohou uchazeče dobře filtrovat, byť obvykle až po pořízení plné verze.

Mladí ve věku 16 až 24 let jsou definitivně digital natives. Dle statistik ČSÚ za rok 2019 používalo chytrý telefon s připojením k internetu 97% z nich. Opačná situace je u seniorů, tři čtvrtiny z nich totiž preferují mobilní telefon bez operačního systému. Celkově pak v Česku na konci roku 2018 bylo 8,3 milionu telefonů s aktivní datovou službou.

Brigáda za jeden klik

Lidé hledající brigády, jednorázové zakázky a práci na dohodu preferují rychlé a pružné jednání. I proto v Americe vznikla appka s názvem Snagajob, která je hlavně o rychlosti. Disponuje obrovskou, neustále aktualizovanou databází nabídek, na které uchazeč odpovídá jednoduchým kliknutím. Algoritmus páruje uživatelské profily s kritérii nastavenými firmami. A aby to celé dobře fungovalo, je to propojené i se sociálními sítěmi nebo jsou k dispozici kvízy sloužící k lepší analýze uchazečovy osobnosti.

Něco navíc pro zlaté límečky

IT odborníci jsou notoricky vybíraví a fakt, že si jejich globální komunita tolik oblíbila aplikaci Dice, o jejich preferencích něco nasvědčuje. Na Dice inzerují IT pozice firmy, jako je Amazon, eBay, Cisco, Deloitte nebo Apple a další. Appka samozřejmě umí vyhledávat dle zadaných kritérií a dle uživatelova profesního profilu, krom toho ale má i celou sekci věnovanou novinkám z oboru, umožňuje uživatelům sdílet tipy a zkušenosti a pomáhá recruiterům v orientaci při náboru. Podobně populární a strukturované jsou i aplikace icrunchdata (zaměřuje se na datové analytiky) nebo TechCareers.

Zlaté límečky máme i na našich portálech. Už teď si práci vybírají i na Jobs.cz, kde tvoří zhruba 13 procent kandidátů odpovídajících na inzeráty. Trend navíc roste a získat si je můžete i správným nastavením filtrů v Teamio – ajťáci ocení třeba plnou možnost práce z domova nebo plat odpovídající jejich oboru.

Aby lidé dobře zapadli

Pro novou generaci kandidátů je čím dál tím důležitější firemní kultura. U nás k tomu máme k dispozici třeba Atmoskop.cz, který sbírá autentická hodnocení zaměstnavatelů od jejich současných i bývalých zaměstnanců. Ale v cestě za propojením kandidáta s ideální pracovní kulturou jdou někteří ještě dál. Třeba aplikace Good&Co Culture Fit. V ní po instalaci musí uživatel vyplnit cca tříminutový kvíz, který mapuje jeho osobní preference. Algoritmus mu pak začne zobrazovat nabídky primárně od inzerentů, kteří do něj stylem firemní kultury zapadají. Kvízy a otázky se pravidelně aktualizují a jejich opakovaným vyplňováním se výsledky vyhledávání zpřesňují. Zjednodušeně je to něco jako volební kalkulačka – jenom na práci.

Kandidáty vyfiltruje chatbot

Češi jsou zajímaví třeba i tím, že do práce nechtějí moc daleko jezdit. Pracovat blízko domova je prostě benefit k nezaplacení i s tím u nás vznikala aplikace Práce za rohem. V mobilu prostě všechno sviští jinak, i proto v aplikaci první kontakt s kandidátem trvá jen nějakých 11 hodin. A i tam pronikají nové technologie. S preselekcí kandidátů tak nově v aplikaci pomáhá chatbot – po vyplnění údajů v profilu a vyjádření zájmu o konkrétní místo se kandidátovi spustí konverzace s Flexibotem, který se místo personalisty ptá na klíčová témata k dané pracovní pozici. Chatbot tak pomáhá šetřit čas, náboráři se totiž díky němu nemusí probírat těmi kandidáty, kteří nároky na danou pozici nesplňují.

Méně času a více lidí, kteří se na danou pozici hodí! Přesně od toho jsou tady Flexidotazníky. Už při prvním kontaktu s kandidáty vám pomohou zjistit, zda odpovídají vašim kritériím. A pokud ne, umí je vyfiltrovat, abyste s nimi neztráceli čas a energii. K dispozici jsou pro portály Jobs.cz a Práce.cz, v Práci za rohem pak mají podobu chatbota.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0