Manuál na horší časy: 13 tipů, jak si udržet zaměstnance, i když jim nemůžete přidat

Nejčastějším důvodem, proč lidé v současnosti mění práci, jsou peníze. Nechcete, aby vám kolegové odcházeli ve velkém? I když jim zrovna nemůžete nabídnout lepší výplatu, můžete si je hýčkat i dalšími způsoby.

Péče o zaměstnance

Statistiky mluví jasně: 18 % lidí v Česku plánuje změnit místo, zejména kvůli financím. V ideálním světě by za vámi kolega přišel, požádal o větší výplatu a vy byste mu vyhověli. Co ale dělat, když to okolnosti neumožňují? Buďte otevření. A zamyslete se, jaké další výhody můžete pracovníkům poskytnout. Zaměstnanci nesetrvávají ve své práci primárně kvůli rozmanitosti benefitů či pohodlné židli. „Důležité jsou pro ně hlavně vztahy s lidmi, se kterými spolupracují,“ vysvětluje Kristýna Cetkovská, externí psycholožka Soulmio, která se zaměřuje na pracovní prostředí. Máme pro vás 13 tipů, kterými se můžete inspirovat.

1. Vysvětlete platovou politiku firmy

Pomůže, když lidé chápou kontext odměňování ve vaší společnosti. Skutečnost, že otevřeně mluvíte o financích a dáváte jim nahlédnout „do karet“, zbaví zaměstnance jedné z frustrací. Můžete se v debatě třeba opřít o to, jaký je standard na dané pozici ve vašem regionu, a vysvětlit, jak na základě toho určujete mzdy u vás. Když taková data nemáte, snadno je zjistíte na webu Platy.cz.

2. Umožněte lepší work-life balance

Jestliže to pracovní pozice zaměstnanců umožňuje, dopřejte jim větší svobodu nad plánováním osobního a pracovního života. Pružná pracovní doba, home office nebo více dovolené jsou atraktivní. Například týden volna navíc by uvítalo 42 % lidí a 40 % ocení možnost práce z domova, ukázal průzkum LMC JobsIndex mezi zaměstnanci.

3. Mluvte o možnosti progresu

I když nemůžete lidem zvýšit mzdu okamžitě, nevylučuje to změnu v budoucnu. Diskutujte o plánech firmy, možném posunu v rámci organizace, který může vést k vyššímu finančnímu ohodnocení v příštích měsících či letech. Průběžně se k těmto výhledům vracejte a umožněte lidem progres, jakmile to bude možné.

4. Investujte do pracovního růstu

Nabídněte lidem vzdělávací kurzy, konference nebo možnost mentorství od zkušených kolegů, ke kterým vzhlížejí. Díky tomu podpoříte profesní růst zaměstnanců.

5. Nabídněte alternativní finanční benefity

Jsou na tom vaši zaměstnanci špatně a bez finanční pomoci by z firmy odešli? Uvažujte nad jednorázovými finančními benefity, některé z nich si můžete odečíst z daní. Lidé kromě vyšších benefitů a lepšího vybavení stojí také o poukázky, bezúročnou půjčku od zaměstnavatele nebo zálohy na mzdu.

6. Podporujte týmovou atmosféru

Vytvoření skvělého týmu a pohodové kultury může zaměstnance motivovat zůstat. Co třeba společné obědy nebo cvičení jógy na pracovišti? Atmosféru na pracovišti můžete snadno průběžně mapovat pomocí zaměstnaneckých průzkumů. S těmi vám může pomoci třeba náš konverzační robot Arnold.

„Každý manažer by měl pravidelně pátrat po tom, jak se daří členům jeho týmu, co potřebují a zda je jejich pracovní agenda naplňuje.”

Kristýna Cetkovská

psycholožka

7. Nezapomeňte na zpětnou vazbu a uznání

Nemějte strach pochválit zaměstnance za to, co se jim povede. Malá gesta a pozitivní zpětná vazba mohou mít velký dopad na jejich morálku. K fungující zpětné vazbě stačí dodržovat 4 základní pravidla.

8. Nabídněte větší zapojení do rozhodování

Lidé, kteří cítí, že mají vliv na rozhodování a směřování firmy, jsou často loajálnější a spokojenější. Znamená to sledovat a aktivně zjišťovat postoje a názory zaměstnanců, diskutovat o nich a vybrané náměty uvádět do praxe. Dejte lidem důvěru, rozdělujte kompetence a dejte možnost zapojit se do rozhodování, například formou firemních průzkumů. Nezapomínejte na zpětnou vazbu, aby bylo zřejmé, že kolegům nasloucháte.

9. Myslete na zdraví lidí

Dbejte na prevenci, zdraví zaměstnanci se vám vyplatí. Můžete zřídit místnost na odpočinek, nabídnout ovoce v kuchyňce, zavést sick days nebo třeba dát lidem dostatek volna na preventivní prohlídky.

10. Zaveďte volno na vlastní projekty

Umožněte zaměstnancům, aby se jeden den v měsíci věnovali vlastním nápadům nebo projektům spojeným s firmou. Může jít třeba o charitativní či neziskové aktivity, údržbu společných prostor nebo sázení stromků v blízkém parku, ale také o činnosti související s profesí, na které se jindy nedostane. To již záleží na nastavení vaší společnosti.

11. Otevřete dveře k managementu

Zavedení pravidelných setkání s vedením, kde mohou zaměstnanci sdělit své nápady, obavy nebo otázky, zvýší pocit, že na jejich názoru vedení záleží.

12. Přemýšlejte nad nastavením práce vašich lidí

Podívejte se na to, zda za sníženou motivací nestojí špatně poskládaná pracovní agenda či nejasné role zaměstnanců. Vědí, kde jsou její hranice a naplňuje je jejich pracovní zaměření?

13. Pracujte se silnými stránkami zaměstnanců

Každý máme činnost nebo oblast, ve které se nám daří. Je pro nás uspokojující, když ji můžeme využívat, či se v ní dokonce posouvat. Ptejte se svých lidí, v čem vidí své silné stránky, a podpořte je v nich. Třeba tím, že jim dáte prostor je pravidelně využívat a zazářit.

 
Sdílejte