Kvůli pandemii už kandidáti na IT pozice nejsou tak vybíraví

Je těžké si představit specifičtější odvětví HR než recruitment IT odborníků. Jednou z mála opravdových specialistek v tomto oboru je Luu Ly Fabián Nguyen. Zakladatelka headhunterské firmy s poetickým názvem Three Queens.

Na twitterovém profilu píšete, že jste IT recruitment angel. Co to přesně znamená?

Jak bych to vysvětlila, abych nezněla namyšleně? Takhle – mně připadalo nudné se nazývat IT Recruiter. Taky jsem od kamarádů z IT věděla, že v jejich oboru je prostředí HR dost zanedbané. Že namísto smysluplných nabídek jim chodí spousta spamu a nesmyslů. Tak jsem si říkala, že budu ten anděl, co to všechno změní k lepšímu.

Něco jako anděl zachránce?

Tak nějak.

Můj osobní tip byl, že s ajťáky musíte mít svatou trpělivost.

Aha. Tak hrozné to není.

Předpokládám ale, že specialista na IT to nemá jednoduché. Už jen proto, že se o každého kandidáta zaměstnavatelé doslova přetahují. Proč jste se do toho pouštěla?

Já jsem už během studia začala pracovat pro recruitment agenturu. Když jsem měla možnost přejít do jiné, která se zabývala čistě IT náborem, využila jsem toho. Hrozně mě to bavilo, protože to byla mezinárodní firma, spoustu věcí jsem se naučila, jezdila jsem na konference, WebExpa a podobně. Postupem času to nadšení opadalo. Třeba na WebExpu se udělá nejvíc práce až po celodenních přednáškách na večírcích. Po víkendu stráveném takovým „networkingem“ jsem si potřebovala aspoň chvíli odpočinout. Napsala jsem do firmy, že si v pondělí vezmu home office. A ono se ukázalo, že něco takového je problém. Tak jsem se rozhodla založit si svou vlastní firmu se svými pravidly.

Je pro vás důležité být s IT komunitou sladěná i v jiných ohledech? Musíte se sama vyznat v IT, v terminologii, programovacích jazycích?

Určitě. Těžko přesvědčíte programátora, že pro něj máte ideální pozici, když si pletete backend a frontend a C# vývojáři nabízíte PHP pozici. Sedět a přikyvovat vám moc dlouho nevydrží.

Hledáte posilu do svého IT týmu? U nás najdete. Jen za tři měsíce (únor–duben 2020) nám odpovědělo na nabídky pozice v IT 12 644 unikátních uživatelů.

Vyžadují to šmahem všichni?

Ne úplně všichni. V oboru dělají různí lidé. Pro někoho je rozhodující výše platu, jinému jde o to, aby se podíval do zahraničí, další zase chce pracovat na nových technologiích. V každém případě ale pomůže, když jim dokážete, že se v jejich oboru vyznáte a víte, co jim vlastně nabízíte.

Když je každý kandidát jiný a každá firma také funguje trochu jinak, jak párujete ideálního kandidáta s konkrétní pozicí?

S každou firmou, pro kterou hledáme lidi, se musíme seznámit. Zjistit, jak funguje IT oddělení, co pro firmu dělá, s jakými technologiemi a nástroji pracuje, jaké mu firma vytváří prostředí. Až když víme přesně, koho hledáme, oslovíme s nabídkou kandidáty.

Kde je hledáte?

Doslova všude. Na meetupech, konferencích, v databázích. Hodně lidí kontaktujeme na základě osobního doporučení nebo se nám ozývají sami, protože už máme v IT komunitě vybudované jméno. Zdroje kontaktů se časem mění. Třeba z LinkedInu dnes někteří IT odborníci odchází, protože jim chodí záplava často úplně irelevantních nabídek.

Neříkám, že bych chtěl IT komunitu vnímat jako Roye a Mosse z Ajťáků, ale přece jen se asi v rámci běžné firemní kultury nějak vymykají. Ovlivňují tím i zbytek firemního prostředí? Zvlášť dnes, když důležitost IT oddělení v každé firmě roste?

Záleží na roli, kterou IT ve firmě hraje. Prostředí velké banky se jim přizpůsobovat asi nebude, i když ne každá banka je stejná. Ve firmě, která stojí na IT technologiích, ale budete muset počítat s tím, že nemůžete pracovní místa postavit jako jeden obrovský open space. Nemůže tam fungovat nějaká striktní atmosféra, kdy se každý zaměstnanec neustále hlídá. Oznamovat kandidátovi na volné místo programátora, že v práci bude mít píchačky, se mi nikdy moc nechce. Vím, jak se na to budou tvářit.

Není kvůli takovým zvláštnostem a svérázům vaše práce složitá? Jaké to je jít za klientem a oznámit „Mám pro vás ideálního kandidáta, ale do práce si bude nosit kytaru a zesilovač“?

Mně to nepřipadá nijak zvláštní, protože u nás ve firmě taková atmosféra panuje. Je nás teď pět, máme naprostou svobodu v tom, jak a kdy pracovat. Setkáváme se jen dvakrát týdně ve sdílených kancelářích v Impact Hubu. Jediné, co požaduji, jsou výsledky. A funguje to.

Neztěžují vám práci sami kandidáti? Nejsou trochu zpovykaní z toho, jak se o ně všichni perou?

Před pandemií to tak do jisté míry bylo. Stávalo se, že nám kandidát řekl, že na dvě kola pohovoru fakt chodit nebude, to ať si ta firma zkouší na někoho jiného. Anebo požadoval platový požadavek úplně mimo rozumné hranice. Hlavně u mladých absolventů je obecně prostředí obrovské poptávky nebezpečné, protože se bez jakýchkoliv zkušeností a praxe dostávají na místa, která jsou pro ně doslova zlatou klecí. Když po škole na první pozici dostanete plat sto tisíc, kam a jak se budete chtít posouvat dál?

Co na tom změnila pandemie? Přinesla nějaké vystřízlivění, narovnání trhu?

Pandemie pro nás znamenala propad objemu byznysu o 90 %, protože firmy omezily nábor a zaměstnanci nebyli kvůli nejistotě ochotni práci měnit. Na druhou stranu se ale situace také projevila v tom, že kandidáti nejsou už tak vybíraví a jsou ochotní dělat kompromisy v platových požadavcích. IT odborníci, kteří musí práci měnit, protože pracovali například v oblasti turismu, jsou ochotni přejít do jiných firem za stejných platových podmínek. Pokud se jedná o zajímavou práci, jsou dokonce ochotni jít – alespoň na nějaký čas – i níže.

Máte dojem, že to přinese do oboru nějaké trvalé změny?

Před koronavirem jsme byli v situaci, kdy firmy hodně tlačily na nábor, chtěly růst a zároveň čekaly, že přijde nějaká krize. Krize přišla velmi náhle a z neočekávaného důvodu a mám pocit, že se trh trochu uklidnil a vyčistil. Jestli se změny projeví trvale, na to si budeme muset počkat. Nemám totiž dojem, že by o IT obor poklesl zájem celkově. Pokles zaznamenaly specifické obory – hlavně ty napojené na turistický ruch, které se budou vracet do normálu jen pomalu. Na druhé straně se ale velmi daří třeba e-shopům a na ně napojeným firmám. Tím pádem roste poptávka po programátorech v PHP a Python, kdežto technologie, jako je Java nebo C#, zaznamenávají propad. Trh se tedy asi změní a restrukturalizuje, ale neočekávám, že IT obor přestal být perspektivní. Už jen proto, že spousta firem objevila a velmi rychle zavádí systémy vzdálené práce, které budou další odborníky potřebovat.

Jak se vyvíjí situace v IT dlouhodobě? Přibývá „ajťáků“?

Já si myslím, že ano, protože do IT přichází čím dál tím více mladých lidí a samotný obor se zjednodušuje a otvírá novým lidem. Jsou k dispozici webové technologie, frameworky, knihovny, jen samotný Google dnes práci ohromně usnadňuje. Existují „boot campy“, kde vás za poměrně krátkou dobu naučí základům programování. Je to sice dřina, musí se tomu věnovat doslova každý den, ale během tří až šesti měsíců se dostanete na pracovním trhu úplně jinam.

Nemáte někdy chuť se stát sama programátorkou?

Zatím ne, protože mě recruiting baví. Ale nezavrhuju to, až budu starší a společensky unavená, tak si za počítač třeba někdy sednu. (smích)

Nebo je ještě možnost zůstat v recruitmentu, ale přeorientovat se na jinou specializaci.

Hmm. To ne, to by mě nebavilo.

OK. Ještě mi prosím vás na závěr řekněte jednu věc. Zmínila jste, že je vás ve firmě pět, ale jmenujete se Three Queens...

To se nás ptá úplně každý. My jsme tři královny a dvě princezny. Zatím.

Foto: Václav Jedlička

 
Sdílejte
Vyhýbáte se přelétavým kandidátům?
0