Kde hledat inspiraci a jak se vzdělávat v HR

V souvislosti s firemním vzděláváním se především mluví o tom, jak ho správně nastavit pro zaměstnance. Jaké formy školení pro ně zvolit a jak je motivovat. Často se ale zapomíná na vzdělávání samotných personalistů. A to chceme změnit. Připravili jsme vám ucelený přehled nejrůznějších možností, jak se ve svém oboru můžete zdokonalovat. Pak už bude jen na vás, jaká forma je vám příjemnější nebo jestli je budete kombinovat. Tak učení zdar.

HR vzdělávání

Obsah článku Tipy, kde hledat inspiraci a jak se vzdělávat v HR:

Knihy, které by neměly uniknout nikomu, kdo pracuje s lidmi

Personalistika je především o praxi a učení se z vlastních úspěchů a chyb. Pro inspiraci jsme pro vás ale vytipovali hned několik knížek, které si zaslouží vaši pozornost. Hodí se, když chcete mít přehled o různých přístupech ve vedení lidí, o firemní kultuře nebo o samotném náboru. Ve vaší knihovničce se navíc jistě budou vyjímat.

Nová éra řízení lidských zdrojů – ze servisu partnerem

Autoři: Ulrich Dave, Younger Jon, Brockbank Wayne a Ulrich Mike

O tom, jak vytvořit z HR plnohodnotné byznys partnery firmy

Na základě studie Human Resource Competency Study (HRCS) se z knihy naučíte 6 dovedností, jak řídit lidské zdroje. Zjistíte, jak ostatní personalisty rozvíjet, aby fungovali jako byznys partneři a vaše oddělení tak přinášelo firmě tu nejvyšší hodnotu.

Jak hledat zaměstnance v 21. století

Autor: Jan Tegze

O moderních technikách náboru

V první části knihy zjistíte metody a postupy pro hledání lidí a získávání jejich kontaktů. Jde zejména o postupy při vyhledávání lidí na internetu a sociálních sítích, které jsou v dnešní době nejúčinnější. V druhé části se dozvíte, jak vyniknout v náborovém marketingu, jak efektivně využít inzeráty a jak pracovat s pasivními kandidáty.

Jak být šťastný od 9 do 5

Autor: Kjerulf Alexander

Jak být v práci šťastnější

Být v práci spokojený by neměl být luxus, ale spíš samozřejmost. V knize najdete inspirativní příběhy z praxe, jak se stát kreativnějšími a zlepšit tak pracovní život, prostředí a tím obohatit i své kolegy a celou firmu. Protože jen šťastní zaměstnanci, manažeři, zákazníci a dodavatelé tvoří ten nejlepší tým.

7 skrytých důvodů, proč zaměstnanci odcházejí z firem

Autor: Leigh Branham

Jak rozpoznat signály nespokojených zaměstnanců a jednat, dokud není pozdě

Naučte se odhalit rané signály, které zaměstnanci často dávají ještě před tím, než se definitivně rozhodnou odejít jinam. Čtivou formou nastudujete nejčastější faktory, které tlačí vaše lidi k jiným dveřím. Mimo jiné se dozvíte, jak se stát lákavým a vyhledávaným zaměstnavatelem. Knihu ocení nejen personalisté, ale také všichni manažeři.

Lídři jedí poslední

Autor: Simon Sinek

O budování silných týmů, které tvoří úspěšnou firmu

Oblíbená publikace zejména mezi manažery. Zajímavé postřehy z ní ale může těžit i každý, kdo pracuje v HR. Naučíte se, jak tvořit stabilní, silný a sebejistý tým, kde se všichni zúčastnění cítí v bezpečí a můžou se realizovat. Díky autorovi přijdete na to, jak v týmu podpořit pozitivní atmosféru, kde má každý jedinec své místo.

Jak z dobré firmy udělat skvělou

Autor: Jim Collins

O firmách, které se z průměrných staly úspěšnými

Autor se v bestselleru věnuje tomu, proč některé firmy zůstávají dlouhodobě na stejném místě a jiné neustále rostou a jejich úspěch stoupá. Dozvíte se, jaký typ vedení je vhodný k tomu, aby firma rostla, jaká firemní kultura by měla ve společnosti ideálně vládnout a podporovat v nich podnikatelského ducha.

Filmy a seriály přínosné pro personalisty

Je nám jasné, že ne každý personalista musí být knihomol. Proto jsme hledali i tipy pro milovníky filmů. Sestavili jsme výběr toho nejzajímavějšího HR pokoukání. Na vybranou máte i několik seriálů. Tak šup, můžete začít připravovat popcorn.

Korporace

Corporate, 2017, 70 % na ČSFD.cz

O personální ředitelce a její loajalitě k firmě

Pusťte si drama plné napínavých zvratů. Za působení silné lídryně, personální ředitelky, dojde ve firmě k sebevraždě. Všichni nadřízení se obrátí proti hlavní hrdince a chtějí na ni incident hodit. Personalistka se ale nenechá, avšak balancuje mezi profesionálním přístupem a loajalitou ke společnosti.

Maléry pana Šikuly

Office Space, 1999, 67 % na ČSFD.cz

Příhody programátora, který není spokojený ve své práci

I když je film už trochu starší, věříme, že se u něj pobavíte. Nahlédnete do typických kanceláří z dřívějších let a budete mít možnost vcítit se do programátora, který je frustrovaný ze své práce. Jednoho dne se naštve a začne všechno v práci odbavovat podle sebe. Ve firmě to vzbudí pozitivní ohlas a programátora povýší. Jenže jeho prvním úkolem je vyhodit své jediné kamarády. Jeho originální přístup k práci i problémům, které ho provází, prostě musíte vidět.

Nelidské zdroje

Inhuman Resources, 2020, 73 % na ČSFD.cz

Hledání vysněné práce po padesátce

Pusťte si seriál, který vás naplno vtáhne do děje. Hlavní hrdina Alain má 57. Jeho cesta začíná ve chvíli, kdy se ocitá bez práce a naláká ho pracovní nabídka pro korporátní společnost. O místo má skutečný zájem, takže se snaží, aby uspěl. Nábor se ale zvrtne a hlavní hrdina si uvědomí, že se stal obětí tvrdé korporátní hry. Ačkoliv se vám podobná věc možná v praxi nestane, seriál vám pomůže si uvědomit, že zaměstnávání lidí nad 50 je velké téma samo o sobě.

Sociální síť

The Social Network, 2010, 81 % na ČSFD.cz

Životní příběh geniálního programátora

Příběh mladého studenta Marka Zuckerberga nejspíš znáte. Jeho kariérní cesta může být inspirativní pro všechny lídry, ale i personalisty. Zaměřte se na to, jak programátor vybírá do svého týmu lidi, se kterými chce pracovat, a také s jakým odhodláním jde za svým cílem. Věříme, že si z filmu odnesete hned několik hodnotných myšlenek, nejen filmový zážitek.

Haló, tady Indie

Outsourced, 2010–2011, 76 % na ČSFD.cz

O manažerských výzvách a dovednostech

Představte si, že byste přišli do práce a dozvěděli se, že váš tým, celé call centrum, převeleli do Indie. Hlavní hrdina TV seriálu, manažer tohoto týmu, se rozhodne, že aby mohl i nadále naplno vykonávat svou funkci, přesune se do Indie za kolegy. U seriálu se jistě zasmějete. Zároveň si ale odnesete užitečné myšlenky, jak vést a motivovat tým.

Jestli už máte dokoukáno, další filmy i seriály najdete v článku. A pokud se vám některý titul opravdu líbil, sdílejte doporučení i se svými kolegy.

Blogy a newslettery, které budete chtít číst

Je důležité se inspirovat nejen tady u nás, v prostředí české personalistiky. Rozšiřte si obzory tím, že budete sledovat i některé zahraniční zdroje. V článku najdete detailně popsané ty nejzajímavější, včetně toho, čemu přesně se věnují. Stručný výběr vám přidáváme pro jistotu i sem:

 • Recruiting Brainfood od Hunga Leeho – tipy na relevantní nástroje, články i podcasty. Jeho newsletter ocení HR lídři.
 • SHRM blog & HR Daily Newsletter – jejich newsletter chodí každý den a zahrnuje důležité informace z oboru.
 • SmartBrief Daily – oblíbený blog a newsletter, do e-mailové schránky chodí denně.
 • Compass – magazín (nejen) s HR tématy a denní newsletter.
 • Human Resource Executive – newsletter můžete dostávat denně či týdně. Oba se zaměřují na vedení HR, nové technologie a talent management.

Dáváte přednost českému obsahu? Zkuste náš HRnek.

Děkujeme, už brzy vám novinky přistanou v e-mailu.

Videa a podcasty, ze kterých můžete čerpat pro svou HR praxi

U videí se ale nemusí jen prokrastinovat. Jestli vám tenhle formát vyhovuje, využijte ho pro své vzdělávání. I když chápeme, že roztomilým videům se štěňátky a koťátky se samozřejmě jen tak konkurovat nedá, rádi vám doporučíme, co sledovat místo nich.

Tipy na HR videa

Podcasty pro personalisty

 • naHRávky – teď už na HR problémy, nábor, firemní vzdělávání a péči o zaměstnance nejste sami, pusťte si rozhovory se specialisty z oboru.
 • HRnek do uší – horké novinky z personalistiky i nejrůznější praktické rady, které můžete zkusit i ve svém týmu.
 • #suHR podcast – inspirace ze světa recruitmentu a talent managementu přímo do sluchátek.
 • HR Works – desetiminutovky nabité praktickými tipy.
 • The Future of Work With Jacob Morgan – poslechněte si, jak bude vypadat budoucnost práce.
 • Punk rock HR – pusťte si kariérní poradkyni Laurie Ruettimann. Se svými hosty v dílech probírá důležitá i palčivá HR témata.
 • Recruiting Future – Mat Adler v epizodách představí nové HR technologie a nastíní budoucnost náboru.

HR školení a praktické videokurzy

Jestli vám jsou předchozí rady pořád málo a hledáte konkrétně zaměřené kurzy, dostali jste se na správnou kapitolu. Vybrali jsme pro vás online i offline vzdělávací programy, které můžou využít jak HR začátečníci, tak zkušení matadoři. Máte opravdu z čeho vybírat.

 • Videokurzy na Seduo – máte rozhodně z čeho vybírat. Můžete se při studiu zaměřit třeba na employer branding, firemní vzdělávání, nábor a oceníte i videokurz věnovaný GDPR.
 • Chci do HR – příjemné a obohacující posezení pro úplné začátečníky, případně mírně pokročilé, kteří se zajímají o personalistiku. Pokud byste o kurz měli zájem, je potřeba ho poptat u lektorky.
 • #suHR Akademie – první ročník je už v běhu, nicméně se dá očekávat, že se koncept bude opakovat. Brněnský tým #suHR vzdělává v oboru už přes 1000 personalistů. A kdybyste na další běh propracované Akademie nechtěli (nebo nemohli) čekat, můžete využít třeba mentoring.

Skvělé a především praktické videokurzy, šité na míru vám i celému vašemu týmu, najdete na Seduo.cz. Vybírat můžete podle dílčích kategorií nebo třeba podle oblíbených lektorů.

 • EduCity – 9 tréninkových seminářů a kurzů, které oceníte, pokud se zaměřujete na HR management. Jednotlivé části vás navedou, jak pracovat nejen s kandidáty, ale i s vlastním týmem, a jak fungovat s vedením firmy.
 • HR Profesionál – kurz pořádá HR Forum a další ročník bude startovat na jaře 2022. Svým konceptem se malinko podobá #suHR Akademii, protože v ucelených blocích projedete velké množství HR témat. Pokud si chcete neustále rozšiřovat obzory a posouvat se kupředu, může to být to pravé ořechové.
 • HR Kurzy – vstupenka do světa personalistiky. Kurz vám pomůže, pokud v oboru teprve začínáte nebo vás obor láká a nevíte, jak se v něm zorientovat. Po přihlášení absolvujete kurz a následně autorizovanou zkoušku. Těšit se můžete i na praktické ukázky, případové studie či dílčí testy k procvičení.
 • TOP Vision – HR oddělení má mnohem větší potenciál než jen roli administrátora a správce personální agendy. Jestli souhlasíte, ale nevíte si rady, jak svou pozici ve firmě posunout, zkuste kurz zaměřený na personalistiku v praxi.
 • Udemy – jestli pro vás není překážkou anglický jazyk, rozhodně nakoukněte na Udemy. Najdete tam za poměrně nízké ceny velký výběr online seminářů. Každý z nich je navíc hodnocený, takže se při výběru můžete orientovat podle hvězdiček udělených ostatními uživateli.

Oblíbené HR akce a konference, na kterých byste neměli chybět

Přehled všech zajímavých událostí můžete pravidelně sledovat v našem HR kalendáři. Ty nejdůležitější akce a konference jsme vám ale pro jistotu vypsali níže. Opakují se totiž pravidelně každý rok a vždy na nich potkáte většinu českých HR profíků a procvičíte networking.

Happiness&Work

Oblíbená a už tak trochu tradiční konference, která se věnuje firemní kultuře, well-beingu zaměstnanců a celkově spokojenosti v práci a sladění osobního a pracovního života. Za jejím zrodem stojí mimo jiné Michal Šrajer, který se už přes deset let snaží, aby byli lidé v práci spokojenější. Poslední dva ročníky konference proběhly originálně v 3D virtuálním světě. To znamená, že účastníci zůstali v bezpečí své pracovny, ale o networking nepřišli. Nezapomeňte se na příští rok přihlásit taky.

People Management Forum

Každoročně pořádají jedny z největších a nejznámějších HR akcí vůbec. Letos pod jejich záštitou proběhly například konference jako HR Know How, Legislativní forum, Exchange Meetingy nebo HR Forum. A nesmíme zapomenout vypíchnout ani HREA Excellence Award Summit, tedy slavnostní ocenění nejlepších projektů a profesionálů v oblasti rozvoje lidských zdrojů.

EVOLVE! Summit

Další stálice mezi většími HR událostmi. Je pořádaná každoročně v Brně pro všechny HR profesionály (ale i nadšence) a pro recruitery. Akce se zatím vždy pořádala offline, takže si užijete příležitost poznat nové kolegy z oboru. A zatím na akci nikdy nechyběly ani praktické workshopy.

HR Days

Odborný veletrh pro personalisty, který každoročně provází bohatý program a přednášky zajímavých profesionálů. Na této akci nasbíráte spolehlivě spoustu nových kontaktů a vyslechnete si velké množství zkušeností od matadorů HR.

Konference Leadership

Tuto akci pořádá GrowJOB Institute a je založená na evidence-based přístupu a dlouholetých zkušenostech všech řečníků. Cílem akce je, aby si účastníci odnesli nástroje, které jim pomohou ke zvýšení kvality osobního i pracovního života. Ocení ji nejen personalisté, ale především manažeři a lídři, kteří chtějí posunout kupředu nejen sebe, ale především svůj tým.

Mental Wellness Days

Konference trochu z jiného soudku než ty ostatní. Zatím proběhly dva ročníky této akce a pořadatelé Soulmio se při její přípravě zaměřují na ​​péči o psychické zdraví a vnitřní pohodu zaměstnanců i zaměstnavatelů. Na konferenci se dozvíte nejrůznější tipy a techniky, jak předcházet vyhoření, přetížení a jak se naučit odpočívat. Z této konference budete těžit nejen vy, ale následně i zaměstnanci ve vaší firmě, pokud jim předáte alespoň některé myšlenky, které na události načerpáte.

Férový zaměstnavatel roku

Hodnotné ocenění, které uděluje Atmoskop ve spolupráci se soutěží Sodexo Zaměstnavatel roku. Na základě hodnocení současných i bývalých zaměstnanců na Atmoskopu se vybírají zaměstnavatelé s tou nejlepší firemní kulturou. Šanci mají maličké, střední i velké firmy, protože se ocenění uděluje ve 3 dílčích kategoriích. Příští rok můžete být Férovým zaměstnavatelem klidně i vy.

Recruitment Academy Awards

Hodnotné ocenění samotných recruiterů i firem, které se věnují HR marketingu. Slavnostního galavečeru se vždy účastní velké množství českých HR profíků a samotné ocenění se uděluje v 6 různých kategoriích.

Tipy už jste si prošli a chcete ještě víc? Prozkoumejte celou naši HR Akademii. Najdete tam užitečný obsah a praktické materiály, které vám pomůžou zejména ve chvíli, kdy v oboru teprve začínáte.

 
Sdílejte