Kanceláře, prostory pro kreativní spolupráci a co dál? Přečtěte si o nové vizi fungování LMC

Covid přinesl dramatické změny na celém pracovním trhu. I my v LMC jsme proto začali loni na podzim řešit, jak budeme do budoucna fungovat. A jelikož na to žádný osvědčený návod neexistuje, vydali jsme se vlastní cestou. Kam tedy jako firma směřujeme?

LMC remote práce

„Naše vize se jmenuje Work from Anywhere. A to anywhere znamená kdekoliv, včetně kanceláří, které zůstávají, ale budou fungovat víc jako hub než jako místo pro výkon práce,“ uvádí základní myšlenku náš šéf Milan Jasný. „Kdo ale kancelář bude potřebovat, protože třeba nemá jinde vhodné podmínky, bude ji samozřejmě moci využívat.“

„Když nastavíme naše fungování flexibilně, každý si v něm může najít svou vlastní cestu.“

Milan Jasný

Kde zaměstnanec pracuje, už totiž dnes není tak důležité jako to, aby byl do dění ve firmě pořád zapojený. Může klidně sedět doma, v kanceláři, ale i kdekoliv jinde. „Často se home office ztotožňuje s prací z domova, ale ta může probíhat v hotelu na dovolené nebo lze dovolenou s prací nakombinovat,“ vyvrací asi největší stereotyp Milan.

Proč to vůbec řešíme?

U nás v LMC jsme naštěstí přechod domů na jaře 2020 zvládli úspěšně. Vděčíme za to hlavně dobré firemní kultuře a mezilidským vztahům. Pokud o ně ale nebudeme dál pečovat, v dlouhodobém hledisku je ztratíme. A nebude to jediná věc, která nám bude chybět.

„S home officem něco ztrácíme. O co přesně přicházíme, ale s jistotou nevíme,“ popisuje Milan Jasný vrtkavou povahu toho, co za poslední rok mohlo chybět vlastně ze všeho nejvíc. „Remote je skvělý na věci s jasným zadáním. Trochu problém už je ale kreativní spolupráce.“ A obzvlášť to platí pro týmovou spolupráci ve firmě, která na nápadech do velké míry stojí.

Organicky totiž vzniká spousta projektů, produktů, inovací, drobných zlepšováků. Prostě někoho něco napadne, poví to kolegovi a do byznysu vplouvají nové myšlenky. Zajímavé věci zaměstnance napadají i doma, nicméně když tam jsou sami, musí vyvinout už poměrně velké úsilí, když je chtějí sdílet. Zato na chodbě nebo v kuchyňce by z nich vypadly skoro samy.

Nějaké naše produkty už asi používáte. Ale kdybyste si chtěli osvěžit, co všechno vlastně LMC dělá, pojďte si to s námi připomenout. :)

Chceme vybudovat síť hubů a hotspotů

Aby kreativita ve firmě mohla nadále vzkvétat, chtěli bychom v horizontu několika let dát dohromady síť hubů a hotspotů, kde se lidé budou moci samovolně potkávat a které budou jako stvořené pro kreativní spolupráci. Tím hubem bude naše kancelář, hotspotem se pak může stát třeba kavárna nebo jakékoliv jiné místo. „Když skrz nějakou technologii lidé uvidí, kde ostatní pracují, a budou mít cestu okolo, zastaví se za nimi,“ vysvětluje Milan. „Bude to tak pro všechny efektivnější než si posílat maily. A třeba kolegové ještě budou rádi, že mě uvidí.“

„Už před pandemií jsem třeba občas chodil pracovat do kavárny. Člověk si tam dá kafe, aby ho tam nechali, a za pár hodin udělá prezentaci, kterou by jinak dělal dva dny.“

Milan Jasný

Když tohle všechno bude fungovat, budeme z toho jako firma jenom těžit. Lidé dostanou větší svobodu, nebudou tolik vázáni na místo výkonu práce, a třeba i lépe dokážou skloubit pracovní a osobní život. Kdyby náhodou někdy přišly další krize (prosíme už ne!), dokážeme na ně pružně reagovat. A mimo jiné bychom si tím výhledově mohli i otevřít dveře k mezinárodnímu talent poolu.

Naše budoucnost je o lidech

„Vždy jsme se snažili hledět dopředu. Ať už to byla firemní kultura, která u nás hrála roli, ještě než se o ní začalo mluvit. Nebo home office, na který máme směrnice už více než 15 let. I v budoucím fungování proto chceme mít náskok a jít vlastní cestou,“ popisuje Milan. A byť výsledky ještě nejsou tolik vidět, kráčíme po téhle cestě už téměř tři čtvrtě roku.

Vše začalo vloni na podzim sérií několika dobrovolných workshopů. Tam jsme pozvali všechny zaměstnance a bavili jsme se s nimi, jak by LMC mělo v budoucnu vypadat. „Naše kultura je postavená na hodnotách svobody, lidskosti a radosti. A nastavit naše fungování direktivně by s těmi hodnotami bylo v rozporu,“ vysvětluje Milan, proč jsme od začátku dali lidem prostor.

První debaty ještě byly relativně nesourodé, každý řešil trochu něco jiného, ale už to samotné nějaký živočišný organismus pomohlo nastartovat a zafungovalo to do jisté míry jako firemní rituál. V nejisté situaci, kdy lidé měli své vlastní trable, jsme je přiznali i my jako celá firma. A už to, že jsme to řekli, nám pomohlo zažehnout řešení.

„Osobní setkávání by mělo fungovat jako booster byznysu, nesmí to být blocker.“

Milan Jasný

Identifikovali jsme tak několik základních oblastí, na kterých aktuálně intenzivně pracujeme. Jde nám hlavně o základní principy a procesy našeho fungování, o firemní kulturu, preboarding a onboarding nebo o lepší vizualizaci celé struktury LMC. „Chceme vytvořit i něco jako LMC Handbook, takovou příručku pro zaměstnance, díky které bude každý vědět, co dělat, ať už se mu rozbije telefon, nebo u nás začíná jako nováček,“ říká Milan.

Každá oblast má pracovní skupinu, složenou z lidí, kteří do ní vidí nejvíc, a jsou v nich lidé od teamleaderů, přes obchodníky a markeťáky až po board. A přestože první hmatatelné výsledky, které se propíšou do našeho denního chodu, očekáváme nejdříve na podzim, ty zásadní pak v horizontu několika let, dává nám celá akce velký smysl. Naše budoucnost je totiž aktuálně jeden z našich největších projektů a tak k němu i přistupujeme.

Chcete s námi tvořit budoucnost světa práce? Podívejte se na naši nabídku volných pozic, jestli se tam náhodou nenajde i něco pro vás.

Na co jsme při hledání nové vize už přišli?

  1. Home office se obvykle ztotožňuje s prací z domova, přitom pro budoucnost není tak důležité, odkud lidé budou pracovat. Může to být klidně i z hotelu, z vlaku, z kavárny, ale i z kanceláře.
  2. Při remote režimu přicházíme především o nápady, které vznikají ve firmě organicky už jen tím, že se lidé potkávají a baví se spolu.
  3. Bavit se s lidmi o budoucnosti pomáhá nastartovat jejich motivaci, protože vědí, že s nimi počítáte a že mají možnost věci ovlivnit.
  4. Pro nový režim fungování je důležité zrevidovat a sepsat firemní procesy, náborové i ty z běžného fungování, aby všichni ve firmě byli perfektně sladění. Pomoci může i vizualizace firemní struktury.
  5. Interní vedení workshopů o budoucnosti firmy je běh na dlouhou trať. My počítáme, že skutečná transformace firmy bude trvat několik let.
 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0