Kam až porostou mzdy? Firmy plánují lidem přidávat, ale ne až do výšky současné inflace

Životní náklady zaměstnanců stoupají, stejně jako provozní náklady zaměstnavatelů. Z průzkumu mezi českými firmami vyplývá, že mzdy i dál hodlají zvyšovat. Při současném nedostatku lidí by na náborovém trhu jinak neobstály. Shrnujeme, co dalšího byste o zvyšování mezd měli vědět.

Více než polovina českých zaměstnavatelů (55 %) počítá s tím, že mzdy bude v nejbližší budoucnosti zvyšovat. To je o 19 procentních bodů více než v létě loňského roku. Alespoň to vyplynulo ze 4. vlny společného průzkumu mezi respondenty z řad vedení a HR z letošního května, který jsme připravovali ve spolupráci s agenturami G82 a Simply5. Důvodem zvyšování mezd je mimo jiné aktuální vysoká inflace a s ní spojené nároky zaměstnanců. O kolik by ale podle průzkumu měly jít nahoru?

  • Těsná většina (52 %) firem, které růst mezd plánují, uvádí zvýšení do 5 %. Před půl rokem s tak malým zvýšením počítalo ještě 69 % firem.
  • Se zvýšením o 5 až 10 % dnes počítá 42 procent firem. Ještě vloni takových bylo jen 27 %.
  • Více než o 11 % na mzdách pak plánuje přidávat 6 % zaměstnavatelů, tedy o dva procentní body více než v předchozí vlně průzkumu.

Výzkum jasně ukazuje, že firmy zvýšily svou představu o růstu mzdových nákladů. Přesto většina z nich neplánuje dorovnat svým zaměstnancům ztráty způsobené inflací, která letos s velkou pravděpodobností za celý rok výrazně přesáhne 10 %.

A jak to vidí zaměstnanci?

Pro změnu práce je finanční ohodnocení stále tou nejdůležitější motivací a o tom svědčí i data z aktuální vlny průzkumu LMC JobsIndex, která jsme shrnuli v poslední datové snídani. Kvůli lepšímu platu by o nové práci uvažovalo 79 % lidí, což je o 5 procentních bodů víc než před rokem. Stále ale platí, že rozdíl by musel být výrazný.

  • 19 % lidí by opustilo současnou práci jen kvůli mzdové nabídce vyšší o 40 a více procent.
  • 32 % zaměstnanců by chtělo alespoň o 30 % vyšší plat.
  • 30 % lidí by stačilo 20procentní navýšení.
  • Jen 9 % lidí by svou současnou práci opustilo pro plat vyšší o desetinu.

Zaměstnanci s nižšími příjmy pak jsou ochotnější odejít i při menším zvýšení. Za deseti procenty mzdy navíc by odešlo 13 % z nich. Alarmující nyní také je, že plných 46 % lidí uvádí, že se svou mzdou vycházejí jen s obtížemi. A situace se bude s rostoucí inflací pravděpodobně zhoršovat.

Lidé se obávají, jak trhem pohnou lidé z Ukrajiny

Přes obecně vstřícný přístup vůči příchozím z válkou zasažené Ukrajiny se 30 % českých zaměstnanců domnívá, že zaměstnavatelé nebudou kvůli levnější pracovní síle z Ukrajiny nuceni tolik zvyšovat mzdy. A bojí se, že se to projeví i na jejich výplatních páskách.

Mzdy jsou pro zaměstnance každopádně jedním z nejdůležitějších faktorů spokojenosti a motivace v práci. Je na zaměstnavatelích, jakou mzdovou strategii nastaví. Pomoci jim v tom můžou podrobné mzdové a platové statistiky na stránkách ISPV či Českého statistického úřadu.

Zaměstnanci pak ocení i další firemní benefity, které jim uleví v době rostoucí inflace – ať už jde o stravenky, nebo různé další poukázky. Dle poslední vlny průzkumu JobsIndex benefity přepočitatelné na peníze dokonce patří mezi ty nejžádanější – celých 33 % dotázaných by kvůli nim uvažovalo o změně práce. Silnější motivací je už jen vyšší mzda nebo více volného času.

 
Sdílejte