Jen inzerát v angličtině pro nábor expatů nestačí. Chtějí vidět i atmosféru u vás ve firmě

Počet cizinců v Česku, kteří mají trvalý nebo dlouhodobý pobyt, dle ČSÚ neustále roste. V roce 2020 jsme měli celkem 644 164 zaměstnanců ze zahraničí, z nichž dvě třetiny patřily mezi občany EU. Cizincům se otevírá čím dál více firem, a pokud mezi ně patříte i vy, neváhejte to dát najevo. Pomůže vám to v náboru jejich budoucích kolegů.

Zaměstnávání expatů

Cizinci ze zemí evropské sedmadvacítky se na české zaměstnanosti dle posledních dostupných statistik podíleli ze 14,2 % a nejvíce jich bylo ze zpracovatelského průmyslu. Roste i počet těch, kteří vykonávají kvalifikovanou práci. Velké množství jich už teď je v IT sektoru a v důsledku války na Ukrajině v Česku kvalifikovaných pracovníků přibývá. Některé společnosti, jako je třeba SAP nebo Microsoft, na ně přímo cílí některé své inzeráty a jdou v těchto ohledech dobrým příkladem.

Jací expati v Česku pracují?

Nejvíc lidí do Čech přichází pracovat ze Slovenska a z Ukrajiny, dále z Polska, Rumunska, Bulharska či Maďarska. Skoro třetina zaměstnanců ze zahraničí pracuje v Praze, kde tvoří cizinci pětinu obyvatel. Co do četnosti následuje Středočeský, Jihomoravský a Plzeňský kraj. Nejméně je zahraničních pracovníků v Olomouckém a Zlínském kraji a na Vysočině.

Proč Praha tak táhne?

Česko je mezi 59 zeměmi 15. nejlepší země k práci a životu v zahraničí. Alespoň podle průzkumu Expat Insider 2021 – The World Through Expat Eyes, který vydává společnost InterNations. Cizince sem lákají pracovní možnosti, robustní zdravotnictví a dobrá doprava.

Co expaty naopak odrazuje

Asi nepřekvapí, na co si expati v průzkumu naopak stěžují. Na češtinu, která pro ně znamená jazykovou bariéru a je těžké se ji naučit. Také je pro ně složitější se v Česku zabydlet, protože Češky a Češi nejsou podle nich k cizincům vždy úplně přátelští.

Hledáte marně šikovné lidi? Vezměte do hry expaty

Zaměstnavatelé, kteří o expaty ve svých řadách stojí a obrací se na ně s pracovními nabídkami, v podstatě zrcadlí přesně to, co si cizinci pochvalují:

  • nezapomínají na proplácení veřejné dopravy a benefity v oblasti zdravotnictví a zdraví,
  • nabízí flexibilní pracovní dobu a remote práci, což souvisí s individuální rovnováhou práce a osobního života,
  • zdůrazňují týmovost ve firmě i pečlivý onboarding, což může expatům pomoci dobře se v novém prostředí aklimatizovat.

V době chronicky nízké nezaměstnanosti a nedostatku kvalitních a kvalifikovaných lidí na volné pozice se proto možnost využít stávající atraktivitu Česka a přilákat do práce anglicky mluvící cizince přímo nabízí. Do týmu vám tak přibyde jiná perspektiva, mezinárodní zkušenost i jazyková vybavenost, což znamená nejen obsazení volného místa, ale i rozvoj týmu a samotného byznysu.

„Cizincům je třeba pomoci v podstatě s čímkoliv od doprovázení na úřady, shánění ubytování přes pomoc s dokumenty, pojištěním po zdravotní péči a mnoho dalšího... Firmy by měly být obecně připraveny na to, že zaměstnávání cizinců, obzvlášť na vysokých manažerských pozicích, takovou péči vyžaduje.“

Veronika Cyrani

partnerka společnosti Expat Support

Čím si expaty získáte?

  1. Samozřejmostí je komunikace v angličtině – Týká se to jak kariérního firemního webu, tak pracovních inzerátů nebo propagace firmy jako zaměstnavatele na sociálních sítích, a to i v komunitních skupinách expatů. Zároveň to platí také uvnitř firmy. Přibydou-li do týmu cizinci, kteří mluví anglicky, je potřeba tomu přizpůsobit interní komunikaci a firemní akce, aby se cítili být součástí týmu a nebyli vyloučení kvůli jazykové nebo kulturní bariéře.
  2. Nabídněte jako benefity relokační balíčky – Ať už jde o příspěvek na cestu, stěhování nebo příspěvek na bydlení, všechny cizincům pomůžou. Stěhování je vždy velká životní událost, a tak se ji pokuste i kandidátům ze zahraničí co nejvíce zpříjemnit a informujte o možnostech vaší podpory už v inzerátu.
  3. Pomozte i s vízovým procesem – Jakožto budoucí zaměstnavatel budete nově příchozím lidem oporou i při administrativních záležitostech. Získání pracovního povolení nějakou dobu trvá, což je důležitá informace nejen pro vás kvůli nástupu budoucího zaměstnance, ale i pro něj samotného. Klidně tedy na závěr inzerátu celý proces popište včetně časového plánu, ať si dotyčný dokáže situaci lépe představit.
  4. Aktivně ukazujte váš mezinárodní kolektiv – Firmy, které lákají cizince do svých řad, s nimi komunikují i o tom, jak se v Česku a daném městě žije, co u nich lidi čeká, jak firma funguje, jaké u ní budou mít zázemí a že jsou připravené expatům pomoci s relokací a nutnými byrokratickými povinnostmi. Podobně jako s praktickými věcmi, než se v novém místě zorientují – kam si jít zasportovat, kam za kulturou, na nákupy nebo kam dát děti do školky.
  5. Představte vaši firemní kulturu na Atmoskopu – Krom jazyka je pro cizince důležité i naladění firmy a pocit, že se pohybují mezi lidmi otevřenými dalším kulturám. Na Atmoskopu potenciální nováček takový pohled získá rovnou zevnitř, přečte si jejich přímou zkušenost, protože zaměstnavatele hodnotí reální zaměstnanci. Není proto od věci zaměstnance povzbudit, aby na Atmoskop přidali svá hodnocení i v angličtině.
 
Sdílejte