Jaký má pandemie dopad na peněženky? Nůžky mezi zaměstnanci se rozevírají. Podívejte se na data

Začneme dobrými zprávami, protože těch není nikdy dost. Z výzkumu, který jsme uskutečnili mezi 9000 uživateli našich portálů, vyplynulo, že dvě třetiny lidí zatím nezažily výpadek v příjmech. Určitá část pracantů si dokonce polepšila, třeba díky více směnám. A teď ty horší zprávy: 36 % lidí zažilo pokles příjmu už během března. Častěji jde naštěstí o výpadek na dočasnou dobu, ale 17 % z dotazovaných deklaruje, že u nich bude tenhle stav trvalejší.

OSVČ jsou na tom hůř

Velký rozdíl vznikl podle výzkumu mezi zaměstnanci (výpadek z nich má necelá třetina) a lidmi, kteří pracují na sebe (80 % z nich pocítilo snížení příjmů). Spousta lidí přitom žije od výplaty k výplatě a jakýkoli výkyv pro ně znamená potíž.Nejvíce v této chvíli přicházejí o příjmy ti, kteří je už předtím měli nízké. Ti, kteří měli finanční problémy, přijdou ještě do větších.

Snížený příjem nejvíce znepříjemňuje život především lidem, kteří vydělávají do dvaceti tisíc (až ve 45 % případů), a naopak nejméně (28,2 %) trápí pracanty, kteří si měsíčně přijdou na více než 40 tisíc. Nižší příjmy a nižší vzdělání tedy věstí horší situaci během koronavirové krize.

Lidé pořád hledají práci na našich portálech. Třeba v březnu přišlo na Jobs.cz 4000 IT specialistů z celkových 55 000 uchazečů. Dejte lidem vědět, že nabíráte a vystavte své volné pozice.

JAKÉ ROZDÍLY JSOU MEZI PROFESEMI?

Některé profese pandemie poznamenala zásadně, jiné skoro vůbec. Vysokoškoláky obecně zasáhla méně a nejmenší dopad měla na zaměstnance v IT. Umělci a zaměstnanci ve službách jsou na tom se snížením příjmů nejhůře, v závěsu za nimi najdeme obchodníky. Podívejme se na konkrétní čísla:

PŘÍJMY NA VLÁSKU

Zatímco ve státní sféře jsou lidé zatím víceméně uchráněni od finančního stresu, lokálně vlastněné soukromé firmy už takové štěstí nemají a bojují s potížemi. Nadnárodní firmy mají větší rezervy a šetřit začnou pravděpodobně víc až v budoucnu. Finanční dopad koronaviru nejvíce pocítili OSVČ.

A to není zdaleka všechno. Zajímavých dat máme spoustu. Na celou datovou snídani, kde se výsledkům průzkumu podrobně věnuje datový analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský, se můžete podívat tady. Servírujeme v ní hned několik unikátních zjištění o vývoji trhu práce během pandemie i výhledy do budoucna.

 
Sdílejte
Vyhýbáte se přelétavým kandidátům?
0