7 tipů, jak získat lepší komentáře na Atmoskopu

Koukali jste se ke konkurenci a u jejích profilů na Atmoskopu jsou hezčí komentáře než u vás? Máme tady pár rad, jak si v této oblasti pomoci a třeba tím i posílit svůj nábor. První pravidlo je, že současní zaměstnanci hodnotí až o 20 % lépe než ti bývalí. A všechny další najdete v článku.

Lepší hodnocení na Atmoskop.cz

Pro začátek je dobré vědět, že průměr hodnocení je na Atmoskopu 69 %. Pro milovníky detailů je průměr hodnocení od současných zaměstnanců dokonce 79 % a od bývalých 60 %. Pokud se tedy dostanete nad tuhle pomyslnou čáru 69 %, jste nadprůměrní. A to zní víc než dobře. Kde tedy začít? První krok je zároveň ten nejodvážnější. Pohlédněte pravdě do očí a zjistěte si, jak na tom aktuálně jste. Pak totiž můžete začít plánovat, jak se vypořádat s případným negativním hodnocením a jak získat to nadprůměrné.

Současní zaměstnanci to vidí lépe

Druhý krok půjde možná taky ztuha, ale vy to zvládnete. Napište si o vygenerování interního průzkumu a rozešlete ho mezi zaměstnance. Nicméně by to nemělo být jen tak bez rozmyslu! Držte se těchto rad:

  • Nejprve vymyslete, kdo bude žádost o hodnocení rozesílat. V některé firmě se toho chopí personální oddělení, jinde to nechávají na šéfech.
  • V těle mailu informujte, o co jde a proč o hodnocení stojíte. Zaměstnance potěší, že jste firma, ve které na názoru lidí záleží.
  • Popište stručně, jak dotazník vyplnit. Ujistěte zaměstnance, že je dotazník anonymní a že vám záleží na upřímném názoru každého z nich.
  • Dotazník pošlete všem zároveň a nikoho účelově nevynechávejte.
  • Zkuste být originální a vymyslete předmět, který kolegy donutí e-mail otevřít.

Jedna firma dotazník komunikovala doslovně: „Kolik nám dáte srdíček?“ A i díky tomu se jim podařilo napoprvé nasbírat 562 hodnocení.

Buďte s interním průzkumem na očích

Jeden e-mail snadno zapadne. Pokud to se sbíráním hodnocení myslíte vážně, připomínejte se zaměstnancům i v jiných interních kanálech. Zkuste umístit QR kód na plakáty, které můžete pověsit na nástěnku, do kuchyňky nebo výtahu. Zkrátka buďte zaměstnancům na očích. Velmi dobře nám fungují třeba i QR kódy na dveřích od WC. Komunikovat ale můžete i skrze newslettery, platformy jako Slack či Teams nebo třeba firemní časopis.

Nikoho do ničeho nenuťte

Co při nahánění pozitivních komentářů opravdu nefunguje? Jakékoliv podsouvání odpovědí či lehké vydírání stylem něco za něco. Hodnocení na Atmoskopu by mělo odrážet vaši firemní kulturu a negativní komentáře budou v určité míře přirozenou součástí zpětné vazby u všech firem. Stoprocentně pozitivní hodnocení a nepřirozené komentáře působí nevěrohodně. Recenze by měly zrcadlit realitu, proto si je lidé čtou. Zaměstnance tedy v jejich odpovědích neovlivňujte. Dejte jim prostor, aby se mohli vyjádřit. Upřímnost ocení i kandidáti. A z komentářů, které nebudou ukázkové, vyzobněte inspiraci, na čem můžete pracovat.

Určité obavy jsme v začátcích měli, ale upřímně nás překvapilo, že názory lidí byly v drtivé většině pouze pozitivní.

Renata Mejtová

Hennlich s.r.o.

Občas se připomeňte a zapojte nováčky

Část zaměstnanců se ve firmě obvykle promění, a tak není na škodu se občas připomenout. Skvěle funguje poprosit o hodnocení nováčky, kteří už mají po zkušebce. Můžete oslovit například všechny za posledních 12 měsíců. Někde se připomínají pravidelně, jednou do roka, je ale potřeba veškeré aktivity napříč firmou sladit, aby zaměstnanci nevyplňovali zároveň hodnocení na Atmoskop, průzkum spokojenosti a ještě třeba neabsolvovali pohovory 1 na 1. Prostě je tím moc nezahlcujte. :)

Skvělá příležitost, kdy můžete Atmoskop připomenout, je v rámci vyhodnocení zkušební doby nebo třeba po vydařeném teambuildingu.

Zužitkujte udělená hodnocení

Až nasbíráte hodnocení, se kterými budete spokojeni, pochlubte se s nimi i navenek. Sdílejte svůj Atmoskop profil nebo jen některá hodnocení na svém webu, na kariérních stránkách i na dalších veřejných kanálech – například na LinkedInu nebo Facebooku. Získáte tak možnost oslovit více lidí a přilákat k vám kandidáty, kteří k vám skutečně zapadnou.

Vybrané hodnocení propagujeme např. na kariérních stránkách nebo třeba sociálních sítích.

Pavla Kluzáková

Člověk v tísni

Ptejte se na hodnocení i při náboru

Nebojte se kandidátů zeptat, jestli už viděli váš Atmoskop. Možná budete překvapeni, kolik z nich si vás stihlo proklepnout ještě předtím, než vůbec poslali životopis. I to, že si někdo takovou rešerši udělal, už svědčí o jeho zájmu a přípravě. Když navíc bude mít alespoň základní přehled o vaší firemní kultuře a hodnotách, rychleji mezi ostatní zapadne.

Během pohovorů se nám často sami kandidáti zmiňují, že se pro nás rozhodli pracovat právě díky tomu, jak popisují naši zaměstnanci firemní kulturu na Atmoskopu.

Barbara Kment

Raiffeisenbank

Nebojte se pomstychtivých zaměstnanců

Občas se stane, že přes veškerou snahu firmy někdo z kolegů neodejde v dobrém. Toho se ale tolik bát nemusíte. Na Atmoskopu prochází každý komentář ověřením a všechna hodnocení musí splňovat Férový kodex. Vulgární komentáře u nás místo nemají a na jakoukoliv zmínku navíc můžete z pozice zaměstnavatele reagovat.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0
Kariérní stránky GoodCall
Kariérní stránky DIGITAAL
Kariérní stránky Raiffeisenbank