Jak sebe a své lidi bezpečně připravit na návrat do práce? Držte se těchto pravidel

Koronavirová vládní omezení se rychle uvolňují. Než ale svoláte lidi z home office nebo nucené odstávky do kanceláře či výroby, pečlivě promyslete, jak na to. Jsou věci, na které nesmíte zapomenout.

Teplota je nezvaný kolega

Zásadní je, aby se do práce vrátili jen zdraví lidé. Ve školách se podepisuje prohlášení o bezinfekčnosti, některé firmy spoléhají na osobní odpovědnost, jinde měří tělesnou teplotu (třeba ve Škodě Auto, kde obnovili provoz). Právě trvající horečka přes 38 °C patří k základním symptomům onemocnění covid-19.

Na měření teploty si můžete do firmy pořídit termokameru nebo technologii termoguard. Největší jistotou je test v odběrových centrech, který pro samoplátce vyjde na tři tisíce. A protože žijeme v moderní době, existuje i online test pro obecné posouzení symptomů, který můžete sdílet se svými zaměstnanci.

Čím míň lidí, tím míň strachu

Tahle doba hraje do karet hlavně zaměstnancům-introvertům. Na pracovišti je totiž třeba zachovávat mezi lidmi dvoumetrové rozestupy, případně pracovní místa oddělit plexisklem. Vaším cílem je zamezit také tomu, aby se na jednom místě shlukoval větší počet osob. Kterými konkrétními kroky to zvládnete?

  1. Přeuspořádáním nábytku v kancelářích a změnou procesů
  2. Postupným návratem do práce jen na některé dny v týdnu
  3. Střídáním home office s prací v kanceláři (na způsob směn)
  4. Úpravou času příchodů do práce a odchodů domů, aby se lidé nepotkávali u vchodu
  5. Dočasným uzavřením relaxačních místností a dalších prostor, které nejsou pro práci nezbytné

Dokud zůstane platné nařízení nosit roušky, je třeba ho respektovat i v práci a ideálně zaměstnance rouškami či respirátory vybavit. Vyhozená rouška přitom patří minimálně do jednoho igelitového pytle, zvenku dezinfikovaného a vyhozeného do směsného odpadu.

Mějte na mysli, že spousta lidí se návratu do práce obává. Zpříjemněte jim ho a podpořte je. Ještě dlouho po pandemii si zaměstnanci budou pamatovat, jak se k nim zaměstnavatelé zachovali, když bylo nejhůř. Vaše firma a její všem přístupné hodnocení z toho pak může dlouhodobě těžit např. při budoucích náborech.

Příklad z praxe: eRouška v mobilu

Hana Březinová pracuje jako HR Leader v softwarové společnosti Artin, kde od 11. května zaměstnancům otevřeli kanceláře a každý může přijít, když bude chtít. „Doporučenou variantou však zatím stále zůstává home office,“ vysvětluje. Kdo pracuje přímo u klientů, bude se řídit jejich pravidly. Kdo se bude cítit jakkoliv indisponovaný, musí zůstat doma a kontaktovat lékaře.

Firma na začátku roku čekala nárůst zaměstnanců a rozšířila kancelářské prostory, volných kanceláří tak má dostatek. Rozmístili do nich stoly – každý by měl mít svou místnost, respektive dost prostoru pro zachování bezpečných rozestupů. Kdo bude v kanceláři sám, může si sundat roušku, ve společných prostorách ji budou muset všichni používat.

V každé místnosti bude také k dispozici dezinfekce na ruce i na pracovní místo. „Doporučili jsme také zaměstnancům využít jiné dopravní prostředky než MHD, pokud mají možnost, a nainstalovat si aplikaci eRouška,“ vypočítává další opatření zkušená personalistka. Aplikace je součástí Chytré karantény Ministerstva zdravotnictví a přes Bluetooth pomáhá s trasováním lidí nakažených koronavirem.

Meetingy ale v Artinu budou zatím online. „Očekáváme, že na konci června, pokud situace bude dobrá, bychom se mohli vrátit k pravidelným měsíčním poradám a uskutečnit trénink motivačních pohovorů pro naše personal leadery,“ dodává Hana Březinová. Leaderům už firma poslala motivační balíček s kávou, sušenkami a knihou o leadershipu, aby podpořila jejich dovednost vést lidi i v době krize. Výhledově pro ně chystá i tréninky.

Inspiraci u dalších firem a nápomocnou infografiku můžete čerpat také z přehledu na webu týdeníku Ekonom.

Chystáte nějaký větší pracovní event, až to stát povolí? Mrkněte na pravidla iniciativy NOCOVID, abyste předešli nebezpečí i na akcích, kde se větší skupině zaměstnanců na jednom místě prostě nevyhnete.

O tom, jak zásadní je připravit své lidi na návrat do práce i psychicky, aby měli znovu potřebný drive a byli spokojeni, vydáme další článek.

 
Sdílejte
Řešíte spory zaměstnanců?
0