Jak oznámit zaměstnancům hospodářské výsledky firmy? Pár nápadů bychom měli

Konec fiskálního roku má řada firem nastavený na konec prvního kvartálu. Hospodaření firmy a její výsledky už jsou oficiální, a nabízí se tedy otázka – jak o nich informovat zaměstnance? Zeptali jsme se za vás a vydestilovali z odpovědí 7 smysluplných způsobů. 

Výsledky firmy

1. Využijte video i sociální sítě

CEO Slevomatu natáčí už od začátku pandemie informační videa dvakrát měsíčně. „Je to doplněk k online eventovým zavíračkám a vždy tam jde informace, jak si stojíme, co nás čeká, slavíme velké i malé úspěchy a sdělujeme to všem,“ vysvětluje HR manažerka Martina Chloupková s tím, že videa jsou umístěná na firemním intranetu přes Workplace od Facebooku. „Tam na slevomatí hlavní stránce jsou i aktuální a zásadní celofiremní informace. E-mailování všem jsme odbourali a zvykli si právě na Workplace,“ říká.

2. Dělejte to průběžně

Ve Slevomatu komunikují výsledky firmy se zaměstnankyněmi a zaměstnanci pravidelně na měsíční bázi na tzv. „zavíračkách“, jak prozrazuje HR manažerka Martina Chloupková. Vždy při nich uzavírají měsíc a nastavují plány na další. Projdou čísla, měsíční úspěchy i neúspěchy. „Navíc k tomu máme na našich stránkách v administraci aktuálního smajlíka s výsledky za den, měsíc a rok, takže kdykoliv z firmy kdykoliv vidí, jak jsme na tom výsledkově oproti plánu,“ dodává. Dříve se nad výsledky scházeli osobně, dnes online. Setkávají se přes Zoom nebo Google Meet a výsledky prezentuje CEO a CFO, kteří občas přizvou i šéfy marketingu a obchodu.

Narostl váš byznys a došlo vám, že jste personálně podhodnocení? Najděte si nové lidi tam, kde jich je nejvíc. Na našich portálech Jobs.cz, Prace.cz, Atmoskop.cz nebo v aplikaci Práce za rohem najdete desetitisíce uchazečů ze všech oborů.

3. Spojte to se slaďovačkou

V grafickém studiu Beneš & Michl komunikují veškeré firemní výsledky kromě mezd každý měsíc a půl na firemní „synchro“ poradě. „Synchro, protože se zde všichni sladíme, sesynchronizujeme. Připomeneme vize, cíle a ukážeme si, jak si stojíme oproti plánu,“ vysvětluje Jakub Michl. Jednou za rok připravují „big synchro“, kde rekapitulují celý rok a představují koncept plánů na rok další. Když to jde, dělají to osobně, momentálně však využívají Slack či Google Meet na dálku. Každý kvartál pak ještě mezi zaměstnance rozdělují zisk z uzavřených projektů.

4. Proškolte lidi o finanční gramotnosti

„Osvědčuje se nám každého člena týmu finančně proškolit. Je pro nás důležité, aby věděl, co je zisk, výnos, náklad, příjem a výdaj. Jedině tak se můžeme otevřeně a partnersky bavit,“ přidává Jakub Michl další tip.

Chcete znát pár zajímavých čísel i za nás? Na našich portálech Jobs.cz, Prace.cz nebo v aplikaci Práce za rohem denně máme kolem 230 tisíc uchazečů. Pokud i vy hledáte ty pravé, stačí vyvěsit inzerát a už se lidé pohrnou.

5. Prostě lidem ukažte výsledky

Ve společnosti AMBI CZ, která je aktivní v gastronomickém sektoru, každý rok v lednu oznamují, jaké byly tržby, kolik hostů restaurace navštívilo a další zajímavá čísla, jako jsou třeba počty prodaných piv, nejprodávanější položky a podobně. „Není to klasická prezentace výsledků firmy, spíš se snažíme ilustrovat meziroční srovnání,“ říká Šárka Hamanová, která má na starosti marketing.

6. Vyzkoušejte tištěné firemní noviny

Další možností můžou být zase interní noviny, které využívají například taky v AMBI CZ. „Letos v lednu jsme vydali mimořádné číslo, abychom mohli shrnout uplynulý rok,“ popisuje. Se zaměstnanci komunikují navíc i v tajné facebookové skupině a na instagramovém účtu Morek Ambi. „Ale z tištěných novin máme lepší pocit,“ dodává s tím, že tuto komunikaci má u nich na starosti obsahový tým marketingu ve spolupráci s HR.

7. Hoďte to na vedení a nebojte se detailu

Ve Slevomatu udržují povědomí o tom, jak se firmě daří, především CEO a CFO. Při informování o firemních výsledcích přitom vsázejí na detail. Sdílejí výsledky firmy podle jednotlivých vertikál, srovnání v rámci skupiny Secret Escapes (britští investoři Slevomatu), srovnání výsledků oproti rozpočtu a podobně. „V měsíčních updatech ale neřešíme například detaily nákladů. Jedná se o čísla výsledková,“ upřesňuje Martina Chloupková. A výsledky se nakonec promítají do odměňování a vyplácení bonusů.

Jak si se sdílením firemních výsledků poradit? Sestavili jsme pro vás desatero funkčních zásad:

  1. Zasaďte sdílení výsledků do rámce vaší firemní kultury.
  2. Vytvořte si strategii, jak budete lidi informovat, jak často a detailně, a držte se jí, ať se firmě daří, nebo ne.
  3. Zvolte informační kanály online i offline, podle typu vašeho byznysu a toho, co vám funguje.
  4. Buďte flexibilní – covid dal věci do pohybu, lidé více pracují na dálku, přizpůsobte tomu i komunikaci.
  5. Zapojte vedení a management.
  6. Zajistěte, aby zaměstnanci výsledkům rozuměli – klidně jim dejte malou finanční „nalejvárnu“.
  7. Zaměřte se na kontext, data srovnávejte, budou uchopitelnější.
  8. I když se firmě žije hůř, nezaměřujte se jen na „jobovky“, vyzdvihněte i úspěchy, zároveň nelakujte realitu narůžovo.
  9. Dejte zaměstnancům prostor, aby se mohli k výsledkům a plánům vyjádřit.
  10. Na finanční výsledky můžete navázat motivující odměňování.
 
Sdílejte