Jak obsadíte pozice s nízkou kvalifikací? Lidé chtějí práci za rohem a 25 000 hrubého

Aplikaci Práce za rohem využívají především lidé, kteří chtějí – práci za rohem. Velký, více než třetinový nárůst reakcí na inzeráty vypovídá mnohé o situaci ve skupině bez profesní specializace a ukazuje také cesty, jak tyto zaměstnance najít a udržet.

Lidé preferují práci blízko domova

Nejnovější průzkum LMC JobsIndex ukázal, že celkově je mezi lidmi 20 % těch, kterým příjmy ze zaměstnání nestačí na pokrytí jejich nákladů. Jde o meziroční nárůst o 5 procentních bodů, finanční problémy má až o třetinu více zaměstnanců oproti loňskému roku. Řada pracovníků je proto více než kdykoli dříve otevřená změně místa. Mnoho z nich shání práci bez dojíždění, blízko svého domova. Platí to zejména u lidí s nižší kvalifikací a také u brigádníků.

50 % nízkokvalifikovaných zaměstnanců nezajímá v inzerátu profese, ale lokalita

Podle dat aplikace Práce za rohem, která umožňuje zobrazovat nabídky zaměstnání v blízkém okolí kandidáta, více než polovina jejích uživatelů při hledání vůbec nezadává profesi, ale soustředí se především na to, jak to budou mít daleko. Znamená to, že pokud coby zaměstnavatel inzerujete pozice s nižší kvalifikací, dobře umístěná lokalita je vaší velkou výhodou.

Ukazuje se také, že lidé, kteří to mají do práce blízko, jsou spokojenější a loajálnější, než pokud by museli dojíždět na delší vzdálenosti. Zaměstnání v dosahu bydliště působí rovněž jako silná motivace ke změně dosavadního místa.

Polovina lidí bez specializace si představuje mzdu ve výši 25 000 Kč

U nízkokvalifikovaných zaměstnanců je vedle lokality velmi důležitým kritériem mzda. Podle dat z JobsIndexu u činností s minimální kvalifikační bariérou uchazeče zajímá hlavně „kde a za kolik“, tedy jak daleko a dlouho budou dojíždět a kolik peněz si vydělají. Ve svých očekáváních se přitom pohybují hluboko pod průměrnou mzdou. Řada lidí také hledá práci na částečný úvazek, jejich příjem se pak ocitá i pod touto hranicí.

V aplikaci Práce za rohem letos více než 50 % lidí hledalo místo za 25 tisíc korun měsíčně. U řady pozic lidé hodnotí sami sebe ještě mnohem nižšími částkami. Například uklízeči a uklízečky poptávají práci s průměrným platem 14 191 Kč, číšníci a servírky hledají místo v průměru za 17 428 Kč. U řidičů je průměr vyhledávané mzdy 26 009 korun. Své šance tak zvedá zaměstnavatel, který nabídne víc.

„Souběh důvodů ke změně práce – za více peněz na lepším místě – rozhýbe většinu.“

Tomáš Ervín Dombrovský

Analytik LMC

Kdo hledá práci za rohem? Typickým příkladem je servírka nebo kuchař

Gastronomie je jednou z mnoha oblastí, v nichž lidé preferují zaměstnání v dosahu bydliště. Aplikace Práce za rohem je oblíbená u profesí, kde je například podmínkou nepravidelná pracovní doba, práce v noci nebo naopak od časných ranních hodin a které se jinak obsazují obtížně.

Pokud to lidé mají do takovéto práce přes ulici, pro jejich zaměstnavatele to rovněž významně zvyšuje pravděpodobnost, že opravdu dorazí. Podle zjištění Práce za rohem si firmy, které našly pracovníky jejím prostřednictvím, pochvalují, že tito lidé pak do práce skutečně chodí.

„Lidé nechtějí přijít o zaměstnání, kam to mají blízko. Lokalita nedaleko domova je pro ně velká motivace.“

Tomáš Pavlíček

marketingový manažer pracovních portálů LMC

Nejde ale jen o gastro, velkou výhodou Práce za rohem je, že se tu perfektně potkává „poptávka s nabídkou“. Tedy lidé v aplikaci hledají takové typy práce, které zde zaměstnavatelé nabízejí. To se odráží také na průměrném počtu reakcí na inzerát u často obsazovaných pozic.

Průměrný počet reakcí u vybraných pozic

  • 6,4 skladník/manipulant
  • 5,8 obchodní asistent
  • 5,7 řidič vysokozdvižného vozíku
  • 5,7 asistent/ka
  • 5,3 kuchař
  • 5,3 prodavač
  • 5,1 operátor výroby
  • 5,0 řidič
Zdroj: Práce za rohem, leden–červen 2023

Možnost najít zaměstnance prostřednictvím Práce za rohem je vysoká i díky tomu, že jde o uživatelsky nejpříjemnější cestu k hledání práce. Ovládání je jednoduché, rychlé a zvládne ho každý. Momentálně je mimořádně vysoká šance oslovit zde pracovníky, které hledáte, nárůst počtu odpovědí je o celou třetinu a aktuálně aplikaci využívají stovky tisíc uživatelů. Vyzkoušejte Práci za rohem a oslovte ty, kdo jsou blízko a chtějí práci.

 
Sdílejte