Jak na studenty a absolventy? Nabídněte částečné úvazky a snažte se je podchytit už při studiu

Když se osvědčí, můžete z nich získat platné zaměstnance na dlouhou dobu. Ale k náboru studentů a absolventů je třeba přistupovat trochu jinak. Zkušení náboráři doporučují především vycházet jim vstříc při plánování směn a předestřít jim už v začátcích možnosti, kam se mohou kariérně posouvat.

Nábor studentů a absolventů

Proč vůbec se studenty pracovat? Ivana Pavlíčková, manažerka pro řízení talentů Plzeňského Prazdroje, své důvody shrnuje: „Do týmů zároveň přináší nové nápady i způsoby, jak řešit výzvy, a jsou inspirací i pro zkušené zaměstnance.“ Ale zaměřit se na ně dává smysl i z toho důvodu, že poptávka po zaměstnancích je na historickém maximu a vychovat si své vlastní pracovní síly tak může být neocenitelné. Jak si je tedy můžete získat?

Podchyťte je při studiu a dejte prostor jejich nápadům

Ivana Pavlíčková z Plzeňského Prazdroje vyzdvihuje hlavně včasnou práci s budoucími talenty: „Se studenty se snažíme spolupracovat během delšího časového období, díky tomu se dokážeme navzájem lépe poznat. Při oboustranné spokojenosti jim po ukončení studia nabízíme práci na plný úvazek. Výhodou je, že studenti nám představí své znalosti a dovednosti, znají naše prostředí, nepotřebují dlouhé zaškolení a jejich motivace k práci je vysoká.

„Studenti oceňují naše stáže,“ vyzdvihuje další aktivitu. Vysvětluje přitom, že se nejedná o klasickou brigádu, ale o práci na konkrétním projektu. „Výsledek práce pak studenti prezentují nejvyššímu vedení společnosti,“ upozorňuje. Studenti si přitom ve firmě mohou vybrat z pestré nabídky projektů a stáže jim firma nabízí jak během akademického roku, a to formou práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, tak v létě, a to na plný úvazek, neboť mají školní prázdniny.

„My v HR pak už jen sklízíme plody, když vypíšeme inzerát na otevřenou pozici a hlásí se k nám mladí lidé, co na předváděcích akcích zjistili, že práce v energetice může být velmi zajímavá.“

Martin Máca

ČEZ

Ještě dříve se studenty začínají pracovat v energetické společnosti ČEZ. Už od základních škol se snaží mladým lidem a jejich rodičům ukazovat, že technika a energetika mohou být atraktivní obory. Navázanou spolupráci přitom mají s téměř 70 středními školami a 13 univerzitními fakultami. „Když děláme stážové programy nebo jezdíme na roadshow do škol, akce nestojí na personalistech. Jezdí tam technici, elektromontéři, energetici, například z naší dceřiné společnosti ČEZ Distribuce. Na mladé lidi úplně jinak působí, když firmu nepředstavuje někdo od nás z HR, ale technik s desítkami let zkušeností,“ vysvětluje vedoucí strategického náboru Martin Máca.

Dejte jim možnost skloubit práci se studiem

Speciálně na studenty se v náboru zaměřují v Decathlonu. Cílí zde totiž na aktivní sportovce, které často nacházejí právě ve studentském prostředí. „Studentům nabízíme částečné úvazky, aby mohli práci u nás zkombinovat se školou, a zároveň jim umožňujeme velkou flexibilitu při výběru směn i při případném navýšení úvazku nebo přijetí nové výzvy, projektu a podobně,“ vysvětluje Petra Baštanová, která má v Decathlonu na starosti interní komunikaci a recruitment. Jak dodává, i u nich mnozí studenti rádi zůstávají také poté, co studium dokončí.

Různé typy často znevýhodněných zaměstnanců, ať už jde o studenty, nebo i maminky, tatínky, seniory či hendikepované, pak zaměstnávají i v McDonald’s ČR. Klíčem k tomu, aby vše dobře fungovalo, je i tady flexibilní plánování směn, zaučení, propracovaný vlastní firemní systém vzdělávání, zaměřený hlavně na rozvoj soft skills, i další kariérní možnosti, které se tu studentům rychle otevírají. Lidé na zkrácený úvazek nebo brigádníci tvoří v McDonald’s ČR dokonce 70 až 80 procent všech pracovníků.

Otevřeně řekněte, že je vše naučíte

Při práci se studenty nebo absolventy se podle Ladislava Onderky, Recruitment Selection & Onboarding Leadera IKEA Česká republika, osvědčuje, že od nich nikdo v práci a priori nevyžaduje žádnou praxi ani zkušenosti. Všechno potřebné se v nové práci mohou naučit. A student nebo studentka, kteří začnou v IKEA pracovat už při studiu, mají následně možnost pokračovat ve firmě dál ve své kariéře. A to jak v tuzemsku, tak v zahraničí díky široké síti poboček.

Shrnutí

Pokud se chcete stát atraktivním zaměstnavatelem pro studenty či absolventy, zaměřte se hlavně na následující 3 věci:

  1. Firemní kultura – v každodenní praxi skutečně podporujte diverzitu a flexibilitu v práci, a to i se zaměřením na studentky a studenty.
  2. Různé životní situace, různé potřeby – studenti potřebují pracovat jindy a jinak než třeba člověk, který pečuje o své stárnoucí rodiče, vyjděte proto studentům vstříc, a to i s ohledem na harmonogram školního nebo akademického roku.
  3. Možnosti kratších úvazků nebo stáží i pružné plánování směn – slibovat můžete hory doly, ale studentům nejvíc pomůžete tím, když jim umožníte přizpůsobit si délku pracovní doby a rozvrh směn tak, jak s ohledem na studium potřebují.

Firemní kultura je pro studenty a absolventy jedním z nejdůležitějších faktorů. Pokuste se jim tedy přiblížit, jak to vypadá právě u vás, na portálu Atmoskop.cz. Až polovina návštěvníků z cílové skupiny je ve věku 18–34 let, často tedy do firem nakukují i čerství absolventi hledající svou první práci.

 
Sdílejte