Jak hacknout zaměstnance, aby se chtěli sami učit? Zeptali jsme se lidí, kterým se to už povedlo

Firemní vzdělávání sice podle výzkumů vnímá velká část zaměstnanců jako benefit, ale každý člověk z praxe vám potvrdí, že bez motivace se žádný vzdělávací program neobejde. Zeptali jsme se proto několika odborníků na tipy, jak lidi motivovat, aby se sami chtěli učit.

Jak zaměstnance motivovat k učení

Jana Trdá

koučka, lektorka a metodička, zaměřuje se na využití nových technologií ve vzdělávání

Vzdělávání, i to interní, je vždy obchod. Lektor či (HR jako jeho „zástupce“) prodává změnu, znalosti a dovednosti. Zaměstnanec je ten, co je buď koupí, nebo nekoupí. To, že zajde na školení, neznamená, že koupil. Úspěšný obchod je uzavřen tehdy, když danou znalost či dovednost uplatní v praxi a když ji opakovaně používá ku prospěchu firmy.

Jak tedy zaměstnance k takovému obchodu přesvědčit? Jako nejlepší prodejní argument fungují užitky. Zaměstnancům musíte umět vždy vysvětlit, co užitečného jim přinese účast na školení a co získají, když novou dovednost budou používat. Důležité je být konkrétní: „Když budeš na schůzce se zákazníkem používat tuto přesvědčovací techniku, budeš mít větší úspěšnost, takže se na svou výplatu méně nadřeš a za stejnou práci dostaneš více peněz.“ Nebo: „Když budeš podřízeným podávat správně zpětnou vazbu, budou samostatnější a ty si ušetříš spoustu času a nervů.“ Jak vidíte, argumenty je potřeba zacílit individuálně. Každý účastník stejného školení totiž může užitek spatřovat v něčem jiném.

Ať už chcete lidi dovzdělat v čemkoliv, máme tady řešení. Jmenuje se Seduo.cz, a díky formátu online videokurzů tak snadno dostanete know-how do celé firmy.

Jiří Bréda

člen uskupení lektorů Mise HERo, odborník na firemní vzdělávání a gamifikaci

Tip 1. – Na začátku školení často nezačínám přímo tématem, ale pokládám účastníkům školení otázku: PROČ byste se měli dozvědět něco víc o tomto tématu? Proč se chcete v této oblasti zlepšovat? Jak vám toto téma může posloužit za rok?

Tip 2. – Používám 12 let gamifikaci skoro v celém procesu designování dlouhodobých rozvojových programů. Učení je totiž v našich genech naprogramováno jako zábava. S učením je spojen hormon dopamin, díky kterému jsme vnímavější k učení, lépe si informace vštípíme a díky němu se také chceme učit víc a víc. Propojení hry s učením je nejlepším způsobem, jak podpořit chuť k rozvoji. Nejvíce nových věcí se naučíme, když nás baví.

Tip 3. – Do učení a vzdělávání nikoho nenutit. Dát příležitosti, předložit třeba seznam kurzů a rozvojových programů a nechat na lidech, co si vyberou ke své práci. Inspirovat, ale nenutit.

Tip 4. – Nechat vyniknout neformální vůdce a ukazovat jejich příklad ostatním. Natočit s nimi třeba videa o tom, co jim práce na sobě přinesla a proč by nějaký konkrétní kurz, školení doporučili ostatním.

Tip 5. – Využijte zkušeností seniorních zaměstnanců a zapojte je do mentoringu mladších kolegů. V tuto chvíli se učí obě dvě strany. Seniorní zaměstnanec se na svoji práci musí podívat trochu jinak než dosud a současně má pocit své výjimečnosti. Jeho mladší kolega se naopak učí to nejlepší.

Lenka Lichterová

dříve HR specialistka v České televizi, dnes HR Business Partner v Edenred

1. V případě proškolení celé firmy nám pomáhají stručné videonávody, jak systém funguje. Někteří zaměstnanci oceňují možnost projít kurz společně, pomáhá i sdílení FAQ.

2. Zaměstnanci často ocení, když uděláme první krok za ně a doporučíme kurz podle individuální potřeby nebo kurzy pro konkrétní tým.

3. Vyplácí se propojovat vzdělávání s cíli zaměstnance. Často totiž narážíme na bariéru času. Lidé jsou zavalení operativou a na vzdělávání jim nezbývá čas nebo energie. Zaměstnanci, kteří mají v cílech nastavené dovednosti, jež na kurzech získají, vědí, že firma jejich snahu ocení.

4. Některé kolegy motivuje propojení konkrétních kurzů s rozšířením kompetencí a dalším postupem. Lidé chtějí od vzdělávání víc než jen certifikát. Potřebují rozumět přínosu a vědět, jak strávené hodiny budou ze strany zaměstnavatele oceněné nebo jaký přínos to bude mít v jejich současné roli.

5. Zafungovat může i prostá soutěživost. V Edenredu jsme se pro podporu vzdělávání rozhodli udělat soutěž o nejpilnějšího Seduo studenta a skutečně počet hodin u mnoha kolegů vzrostl. Drobné odměny jsme měli připravené pro tři nejlepší.

Používáte už ve firmě Seduo.cz a chcete, aby znalosti zaměstnancům v hlavě zůstaly navždy? Pak je nechte absolvovat kurz Jak se efektivně učit online, který jim poradí všechny klíčové taktiky.

Pavel Minář

lektor v oblasti IT specialista na Google Workspace, zakladatel Procesoid.com

V motivaci zastávám naprosto otevřený a upřímný přístup. Možná může někomu připadat jako tvrdý, ale pokud se někdo vzdělávat nechce, tak já ho nutit nebudu. Sám ale věnuji zhruba čtvrtinu své pracovní doby vzdělávání a vím, že doba je tak rychlá, že co se naučím dnes, může být zítra dobré tak akorát do muzea. Takové fakty se nevyplácí obcházet a svým studentům opakuji několik zásad:

  1. To, co máte v hlavě, vám nikdo nesebere.
  2. Kdo chvíli stál, již stojí opodál.
  3. Mozek je v podstatě sval. Pokud chcete silné svaly, musíte je trénovat. A mimochodem, trénování mozku (učení se novým věcem) je nejlepší prevence neurodegenerativních chorob.

Chceme, abyste měli motivované zaměstnance, a ještě lépe i vzdělané. Proto pro vás máme desítky videokurzů na Seduo.cz, ale i proto jsme už dali dohromady spoustu článků, které by vám měly s motivací pomoci. Přečtěte si tedy taky:

- Rozhovor s neurokoučem Alešem Stuchlíkem o mozkových závitech

- Motivační lekce pro učení angličtiny s Broňou Sobotkou

- Důvody, proč učení bude superschopnost nutná pro budoucnost

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0