Jak a proč pomoci zaměstnancům s dluhy? ČR má 660 000 lidí v exekuci

V Česku jsou statisíce lidí v exekuci. Jejich počet je oproti loňsku celkově nižší, ale přibylo exekucí na jednoho člověka. Jsou-li pro tolik obyvatel dluhy problém, pociťují to také zaměstnavatelé.

Zadlužení zaměstnanci

Exekutorská komora ČR eviduje za první pololetí více než 660 000 osob v exekuci. Dluhy zasahují také blízké dlužníků a podle webu Mapa exekucí jsou tak postiženy až 2 miliony Čechů, když se započítají i rodinní příslušníci. Finanční problémy ovlivňují jejich soukromý i pracovní život. Dluhy mají vliv na výkon a v zaměstnání se často projevují demotivací – čím víc si člověk vydělá, tím víc mu exekuce ukousnou.

Firmy pak musí za zaměstnance v exekuci odvádět srážky ze mzdy a spolupracovat s exekutorem. Administrativní a finanční zátěž pociťují skrze své mzdovky a HR.

Milostivé léto jako jedna z cest k oddlužení

Milostivé léto, za nímž stojí neziskovka Člověk v tísni, nabízí už potřetí legální cestu, jak se zbavit některých dluhů. Když dlužník do 30. listopadu letošního roku zaplatí svůj dluh na sociálním pojištění, daních, některé další dluhy, které vymáhají finanční úřady, celní úřady a Ministerstvo financí, a justiční pohledávky, stát mu odpustí sankce –⁠ penále, úroky i náklady na exekuce. U dluhů nad pět tisíc korun je možné sjednat si splátkový kalendář.

Zkušenosti ukazují, že mnozí dlužníci o této možnosti nevědí, nemají dostatek informací nebo nerozumí podmínkám. Zaměstnavatel může pomoci již tím, že svým lidem v exekuci vysvětlí, co mohou dělat. Podrobné informace o projektu najdete na webu Milostivé léto 2023.

Jak pomoci zaměstnanci v exekuci? Informacemi i bezúročnou půjčkou

Pomocnou ruku dlužníkům nabízejí i mnozí zaměstnavatelé. Proč je pro firmy výhodné lidem s dluhy pomáhat?

  1. klesá fluktuace,
  2. roste loajalita,
  3. snižuje se administrativní zátěž mzdovky,
  4. lidi lze v práci finančně motivovat, zůstává jim celá mzda i další finanční bonusy,
  5. zaměstnavatel má firemní kulturu, jejíž součástí je sociální odpovědnost.

Příkladem firem, které poskytují v souvislosti s financemi především užitečné informace, jsou Česká pošta, ČSOB nebo Metrostav. Například stavební společnost má na svém intranetu komplexní sekci finančního poradenství, kde zaměstnanci najdou rady od ověřených neziskovek a kontakty na ně.

„Zaměstnancům nabízíme informace o finanční gramotnosti či desateru zdravých financí, jak postupovat při finanční tísni a seznamujeme je se základními pojmy.“

Radim Mana

tiskový mluvčí, Metrostav

Mezi kontakty je třeba projekt bezplatné dluhové helplinky Červené sluchátko od Člověka v tísni. Tato neziskovka dokonce sdílí příběh Davida, kterému dluhy pomohl řešit jeho zaměstnavatel finanční pomocí. Byl s ním v práci spokojený, proto mu nabídl bezúročnou půjčku na vyrovnání exekuce, aby se mu závazek dál nenavyšoval o poplatky. I to je jedna z možností, jak podpořit své zaměstnance v těžké situaci.

I nefinanční benefit vám udrží lidi v práci

Samotná pomoc s dluhy a exekucí, v podobě poradenství, asistence s vyřízením insolvence a podobně, může být významným nefinančním benefitem. Také děčínská firma Chart Ferox, která dodává technologie pro skladování a distribuci technických plynů, svým lidem pomáhá ven z dluhové pasti. Je to pro ni podstatné téma, Ústecký kraj je totiž exekucemi nejpostiženější.

149 000 je počet osob s 10 a více exekucemi

7,6 % je podíl osob v exekuci

13,95 % je podíl osob v exekuci v nejpostiženějším Ústeckém kraji

4 100 000 je celkový počet exekucí

620 000 000 000 Kč je celková vymáhaná částka

Zdroj: Mapa exekucí, ČR k 31. 12. 2022

Otázka neschopnosti splácet své závazky je palčivá v celé republice, ale nejpalčivější je právě na severní Moravě a v severních Čechách. „V mnoha případech se lidé dostávají do kolotoče finančních problémů proto, že se nemají s kým poradit nebo nemají dostatečné znalosti, jak se zachovat. Důsledky pak nesou celé rodiny,“ přibližuje Hana Hanušová z Chart Ferox motivaci, proč se ve firmě do tématu pustili.

„Pro podnik je důležité, když jeho zaměstnanci vědí, že i v případě osobních finančních problémů je jejich zaměstnavatel schopný jim pomoci.“

Hana Hanušová

personální ředitelka, Chart Ferox

Cílem v Chart Feroxu bylo u zaměstnanců kritickým situacím předejít. Tuto možnost jim poskytují již více než 6 let. Každý rok se na pomocnou linku obrátí zhruba 20 lidí, tj. zhruba 3 % jejich zaměstnanců. Za sebou mají také více než tři roky spolupráce přímo s insolvenčním správcem. Zaměstnancům i firmě to přináší stabilitu. Je mnoho případů, kdy kvůli finanční tísni lidé opustí legální zaměstnání a přecházejí do šedé ekonomiky. Právě tomu se chtějí společně vyhnout.

Jak s dluhy pomoci?

  • Komunikujte citlivě o dluzích a exekuci už s kandidáty, pokud na to při pohovoru přijde řeč.
  • I člověk v exekuci se může uplatnit ve vašem týmu, má-li motivaci pracovat a situaci řešit.
  • Pokud k dlužníkovi přistupujete individuálně, můžete mu s motivací pomoci. Třeba tím, že najdete jiné možnosti, jak ho za dobrou práci odměnit, než jsou finance – nefinanční benefity, ať už jde třeba o pracovní telefon, poukázky nebo slevy, i samotnou pomoc s dluhy.
  • Nabídněte informace, poradenství, vysvětlete složité okolnosti exekuce, poskytněte praktickou pomoc při vyjednávání, zprostředkujte spojení s relevantními organizacemi.
  • Věnujte se prevenci, sdílejte tipy na téma finanční gramotnosti, uspořádejte školení. A to zvláště tam, kde jsou zaměstnanci v oblasti dluhů zranitelnější – nejvíc exekucí v ČR je u lidí nad 15 let v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Dáváte příležitost i kandidátům s exekucemi? Dejte jim o tom vědět rovnou v textu inzerátu na Prace.cz a Práce za rohem, společně to zvládnete.

 
Sdílejte