Inspiraci pro Jobs.cz hledáme i v seznamkách

Do vod českého internetu tenhle portál vplul už skoro před čtvrtstoletím. Když ale nahlédnete do podpalubí, zjistíte, že září novotou. Za fungováním produktu, který nastavuje standard profesních inzertních serverů, se skrývá nikdy nekončící práce desítek specialistů, kteří se starají, aby odpovídal těm nejaktuálnějším požadavkům pracovního trhu. Jejich koordinaci a celý proces údržby a zlepšování Jobs.cz má u nás na starosti Robert Plemátl.

Vývoj webu Jobs.cz

Kam vývoj portálu směřujete? Kde hledáte směr?

Ten proces je dost komplexní. Během posledních pár let jsme čerpali inspiraci z výzkumů založených na rozhovorech s naší cílovou skupinou – tedy s uchazeči, kteří hledají práci, a s firmami, které hledají zaměstnance. Výzkumy provádíme ve spolupráci s agenturou Direct People. Vzešly z nich velké nové projekty, jako je například Atmoskop nebo aplikace Práce za rohem, a právě i inspirace na dílčí vylepšení Jobs.cz. Používáme ale i jiné metody. Třeba „mystery shopping“, během kterého zkoušíme sami procházet proces, který uživatelé absolvují – od sestavování životopisů až po absolvování pohovorů ve firmách. Analyzujeme také neustále data z našich i externích zdrojů. Pořádáme workshopy s kolegy ze všech úrovní HR od recruiterů po vedoucí velkých HR týmů. Zkoušeli jsme hledat inspiraci i v online službách, které mají s naším zaměřením něco společného. Třeba v internetových seznamkách.

Před deseti lety nikdo nevěděl, kdo je specialista na sociální sítě nebo data scientist.

V seznamkách? A našli jste tu inspiraci?

Seznamky jsou služby, které mají za úkol propojit uživatele, co o sobě navzájem nevědí. Tím pádem jsou pro nás relevantní. Zkoušeli jsme proto analyzovat třeba aplikaci Tinder, která se stala populární díky jednoduchému ovládání a rychlému rozhodování typu „líbí/nelíbí“. Víme o startupech, které tento princip zkoušely uplatnit v našem oboru, ale ukázalo se, že hledání práce je mnohem komplexnější, než aby se dalo zredukovat na rozhodnutí ano/ne.

Dá se říct, jak dlouho musí výzkum běžet, abyste se na jeho základě rozhodli provést v portálu změny?

Výzkum, který stojí za současným procesem úprav, probíhá kontinuálně zhruba šest let. Nespustili jsme ho ovšem jen proto, abychom získali podklady pro úpravy Jobs.cz. Jde o široké spektrum zkoumání z různých oblastí HR, ve kterých se ale dají vysledovat opakující se vzorce, a ty nás směřují k oblastem, na které se musíme zaměřit. Často jsme třeba slýchali výhradu, že je těžké se probírat stovkami málo relevantních inzerátů. Tak jsme začali pracovat na novém vyhledávači. Opakovaně se také objevuje názor, že v inzerátech uchazeči nenacházejí dost informací o nabízené pozici, o firemní kultuře, o stylu vedení, o projektech, o týmu, do kterého přijdou. To byl impuls pro vytvoření Atmoskopu, který tyto informace dokáže uchazečům zprostředkovat a usnadnit jim rozhodnutí do změny povolání jít.

Chcete do firmy přilákat zlaté límečky? Jděte jim naproti a používejte nové možnosti filtrování práce na Jobs.cz – digitální profese ocení především flexibilní pracovní dobu, práci z domova nebo odpovídající ohodnocení. Vše si snadno nastavíte při zadávání inzerátu v Teamiu.

Kam tedy tento dlouhý proces Jobs.cz nasměroval?

Obecně se ukazuje, že se radikálně mění struktura pracovního trhu a probíhá na něm velký posun k digitalizaci. Manuální profese jsou stále častěji nahrazovány automaty či poloautomaty, na druhé straně vznikají profese nové. Před deseti lety nikdo nevěděl, kdo je to specialista na sociální sítě nebo data scientist. Dnes naopak patří k nejžádanějším. V horizontu pěti až deseti let jich bude přibývat a předpokládáme, že většina jich bude spadat do kategorie, kterou dnes přezdíváme „zlaté límečky“. Vysoce kvalifikovaní lidé s ohromnou přidanou hodnotou pro firmu, kteří ale zároveň kladou velký důraz na to, co jim firma nabízí. Nejenom finančně, ale i tím, jak se můžou v projektech realizovat, jaký jim jejich práce dává smysl, jakou má firma filozofii, jak se prezentuje navenek.

Váš cíl je tedy zaměřit Jobs.cz víc na tyto kandidáty?

Oni už k nám chodí a představují zhruba 13 % kandidátů, kteří odpovídají na inzeráty. Když to přepočtu na absolutní čísla, patří Jobs.cz mezi největší IT boardy u nás. Chceme dál vytvářet prostředí, kam budou IT a jiní odborníci rádi chodit a hledat pracovní nabídky. Proto se na celé fungování portálu snažíme dívat jejich optikou. Ptáme se sami sebe: Pokud k nám přijde data scientist nebo webdesignér, vyhovuje mu způsob vyhledávání? Dostane se rychle ke všem relevantním informacím? Budou ty informace i v e-mailech, které od nás bude dostávat? A analogicky se snažíme nahlížet na prostředí portálu i očima firem. Ptáme se, jestli jim dáváme potřebné nástroje k tomu, aby tuto skupinu mohly aktivně vyhledávat a oslovovat ji s relevantní nabídkou pozic. Snažíme se vytvořit prostředí, kde bude možné najímat nejenom jednotlivé specialisty, ale rovnou celé vývojové týmy, schopné zhostit se komplexních projektů.

Chceme dál vytvářet prostředí, kam budou IT a jiní odborníci rádi chodit a hledat pracovní nabídky.

Prozradíte konkrétní kroky, které k tomu mají sloužit?

Je poměrně těžké to popsat. Nemáme jednu představu, jak by měly Jobs.cz fungovat, kterou bychom jednoduše naprogramovali a spustili. To je také důvod, proč nerad používám termín „redesign“ a místo něj raději říkám „proces modernizace“. Jde totiž opravdu o dlouhodobý proces, navíc založený na spolupráci čtyř týmů. Každý z nich má svou vlastní misi a spolu se svou cílovou skupinou vymýšlí, jak portál zlepšovat a odstraňovat z něj nedostatky. Všechny nápady pak realizujeme jako prototypy, které spouštíme a testujeme a postupně k nim přidáváme další a další novinky.

Fungují už dnes na Jobs.cz nějaké novinky, které z modernizace vyplynuly?

Největším posunem je optimalizované vyhledávání, které uživatelům prokazatelně přináší rychlejší a relevantnější výsledky. Do konce roku bychom měli přidávat další kategorie profesí, které nám dlouhodobě chyběly. Začali jsme také pracovat na zlepšení funkcí automatického „našeptávače“ při vyhledávání. Velkou pozornost věnujeme také samotným inzerátům, kde v brzké době přibudou medailonky informací, které pomůžou prezentovat projekty a týmy, do nichž by se kandidát měl ve firmě zapojit. Další střípky celé mozaiky modernizace budou následovat.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0