HR v rodinné firmě? Dělám vše od náboru po tombolu, a moc ráda

Pochází z České Lípy, a i když po studiích zůstala roky v Praze, na sever Čech se nakonec pracovně vrátila. Michaela Cintlová po letech působení ve finančním sektoru a korporátním prostředí přijala výzvu a zapojila se coby HR a PR manažerka do budování rodinné firmy Haas+Sohn Rukov v Jiřetíně pod Jedlovou.

Rozhovor s HR Michaelou Cintlovou z Haas+Sohn Rukov

Česká firma se zahraničním podílem vyrábí „srdce domova“, tedy kamna. Krok do výrobního sektoru a převážně mužského pracovního prostředí brala dcera zakladatele jako velkou profesní výzvu. V současnosti Michaela Cintlová ve firmě působí již 11 let a usiluje o to, aby byla rodinným podnikem i pro zaměstnance. Někteří tu pracují i několik desetiletí.

Co všechno zvládá personalistka ve středně velké firmě? Jak těžké je obsadit některé profese? A jaká specifika plynou z lokality ve Šluknovském výběžku?

Haas+Sohn Rukov založil Václav Cintl starší, dnes společnost řídí syn Václav. O HR a PR se stará dcera Michaela, v rodinné firmě pracuje také bratranec, který je svářeč. Podnik se specializuje na chytrý design vytápění a vyrábí krbová a peletová kamna a krbové vložky.

Na zaměstnanost v kraji má vliv Německo za humny i válka na Ukrajině

Aktuálně má Haas+Sohn Rukov zhruba 170 zaměstnanců, z toho 30 žen. „Stav zejména u výrobních profesí prochází vlnami, například během covidu, kdy jsme přečkali i díky kurzarbeitu, abychom nemuseli propouštět. Někteří lidé pak ale měli problém pracovat znovu na full time, když v kurzarbeitu byli týden v práci za 100 % mzdy a pak doma za 60 %, což využili pro své placené melouchy,“ popisuje Michaela Cintlová. Situaci v kraji komplikuje zaměstnavatelům blízkost Německa, kam řada pracovníků vyjíždí za vyšším výdělkem. „Vydělávají německé platy a žijí za české náklady, tomu se těžko konkuruje.“ Přesto se někteří po čase rádi vrací, když zjistí, za jakou cenu peníze ve velkých závodech vydělají.

Momentálně má kamnářská firma ohromný nárůst poptávek, který odstartoval nejprve krach energetických společností a podpořila válka na Ukrajině. „Lidé začali mnohem více řešit ceny energií a vracet se k alternativním zdrojům vytápění. Pro výrobu to představuje obrovské množství zakázek. Z pohledu personalisty to samozřejmě znamená, že pořád někoho hledám, hlavně do výroby.“

„S bratrem se doplňujeme, on je ‚hardware‘, řeší ekonomiku, analytiku, výrobu, a já se starám o ‚soft‘ záležitosti, vztahy, emoce, vzdělávání, firemní kulturu a opečovávání...“

Michaela Cintlová

Haas+Sohn Rukov

Zaměstnanci se hledají jen složitě

V Haas+Sohn Rukov najde uplatnění řada profesí, od výroby přes operátory, obchod, logistiku až po konstruktéry. „Nejtěžší je obsadit pozice svářečů, nejen u nás. Snažíme se je proto vychovávat z vlastních řad. Ale aby svářeč zvládl vše, co u nás musí umět, trvá to nejméně rok.“

Svářeči se těžko hledají po celé ČR, firma ve Šluknovském výběžku ale naráží i u jiných profesí, zejména ve výrobě, na lokální specifika. „Ústecký kraj má dlouhodobě vysokou nezaměstnanost, je tu velký podíl těch, kteří jsou nezaměstnatelní,“ popisuje personalistka. Hodně lidí je v exekuci a nejsou motivováni k práci, chybí finanční gramotnost. „Občas se mi hlásí stejní lidé opakovaně, nechtějí pracovat, jen potřebují razítko pro úřad práce. Na domluvený pohovor třetina lidí nepřijde, ani se neomluví.“ Co s tím? Michaele Cintlové se osvědčilo chtít od kandidátů písemné potvrzení, že dorazí, a také zavedla praktickou zkoušku, kdy si každý na pár hodin může vyzkoušet, co pozice obnáší. Ušetří se tak čas i mistrům nebo vedoucím středisek, kteří vidí přístup kandidátů. O mnohém svědčí rovněž to, že řadu uchazečů probudí telefonátem v 10 hodin dopoledne.

Chcete usnadnit náborový proces v rámci firmy? Zapojte své kolegy při výběru uchazečů tím, že jim z ATS Teamio přepošlete vybrané životopisy a oni vám dají hodnocení také přímo v Teamiu.

Fluktuace v kraji je zhruba dvojnásobná oproti celostátnímu průměru. Výrobce kamen se proto snaží kvalitní zaměstnance udržet, což se v mnoha případech daří. Cestou je podle personální manažerky právě prostředí rodinné firmy.

Personalista je v rodinné firmě děvče pro všechno

Michaela Cintlová dělá většinu věcí sama, spravuje firemní sociální sítě, potkává se s inspirativními lidmi, sleduje novinky v oboru. To všechno jí pomáhá zvládnout pozici HR a PR manažerky a děvčete pro všechno, jak se s úsměvem označuje. „Moje práce personalistiky začíná od náborů a onboardingu přes zajištění vzdělávání, tvorbu směrnic a pravidel až po věci, které přinese den.“ V covidu tak řešila testování, nyní pořádá víkendové akce nebo zajišťuje spolupráci s partnerskými školami včetně toho, že studentům na praxi objednává obědy.

„V náboru mi usnadňuje práci Teamio, přes které jednak hledám kandidáty z Jobs.cz, Prace.cz i z jiných zdrojů, navíc je tu řada dalších užitečných funkcí, reporty a statistiky. Jsem aktivní účastník, baví mě se udržovat v obraze.“ Na hledání dělnických profesí využívá i lokální facebookové skupiny. Osvědčuje se jí osobní přístup a výborná znalost firmy.

TIP Michaely Cintlové: Zaujměte textem inzerátu. Zeptejte se kolegů, proč je pozice baví a co se jim ve firmě líbí. Třeba se dozvíte něco, co by vás samotné nenapadlo.

Jen užitečné benefity

Co můžete jako zaměstnavatel nabídnout, když v okolí jsou velké tuzemské i zahraniční závody? „Přicházejí i vrací se k nám lidé, kterým chybí určitá firemní kultura, již tu s bratrem razíme. Není nás sice 20, ale skoro 200, i tak se pořád snažíme s lidmi zacházet tak, aby se cítili jako součást firemní rodiny, aby jim tu bylo dobře.“ Výhodu oproti korporátu vidí třeba v tom, že každého z kolegů zná osobně.

Tipy, jak si získat a udržet zaměstnance v rodinné firmě:

  • být i v hektické době stabilní zaměstnavatel a dát lidem jistotu práce i do budoucna,
  • naslouchat potřebám zaměstnanců a snažit se vyjít vstříc, například s úpravou pracovní doby, kde to je možné,
  • zaručit pravidelný výdělek a možnost bonusových složek,
  • umožnit lidem další rozvoj, vzdělávání a kariérní posun,
  • držet týmového ducha pravidelnými aktivitami.

Haas+Sohn Rukov pořádá pro zaměstnance nejrůznější akce, ať je to rodinné odpoledne, nebo třeba společné sportovní aktivity. Personální manažerka myslí i na praktické věci: „Kolegové z výroby od nás například mají pracovní oděvy, u kterých zajišťujeme čištění, aby každé pondělí měli čistou sadu a nemuseli si je nosit prát domů. Máme také kantýnu s výběrem z pěti teplých jídel.“

Na Šluknovsku naopak není zájem o jinde oblíbené karty na kulturní akce, masáže a podobně. Michaela Cintlová se někdy usmívá nad „přebíjením benefity“ ze strany zaměstnavatelů: „Myslím si, že lidé mají chodit do práce primárně proto, aby dělali něco, co je naplňuje, baví a zajistí jim finanční výdělek, nejen kvůli benefitům.“

Až 30 let ve firmě

V rodinném podniku i díky uvedenému přístupu najdete zaměstnance, kteří tu pracují roky i desetiletí. V letošním roce dva kolegové dokonce již oslaví 30 let ve firmě, čtyři tu jsou 25 let, pět slaví 20 let a tak dále. I na tato výročí či životní jubilea myslí personální manažerka.

„To je pro nás ta nejlepší známka. Jsem hrdá, že máme tyto srdcaře, a myslím, že to odráží, jaká jsme firma. Kromě toho u nás už pracují i generace zaměstnanců. Tátové tu kdysi začínali, dnes tu jsou jejich synové. A jejich dospívající děti k nám jdou na brigádu nebo na odbornou praxi a pak třeba také nastoupí. Máme i několik manželských párů a další kolegy, kteří se u nás seznámili,“ uzavírá Michaela Cintlová.

 
Sdílejte