HR a karanténa, home office a ošetřovné na děti

Některá z opatření, která stát přijal kvůli rozšíření nového koronaviru, mají přímý dopad na chod firem i HR oddělení. Uzavřené školy nebo karanténa lidí, kteří se vrátili z Itálie, patří mezi takové, se kterými se personalistky a personalisté musejí operativně vyrovnat. Dali jsme pro vás dohromady nejužitečnější rady a návody, které se objevily v médiích, abyste se v situaci mohli snadno zorientovat.

HR a karanténa

Jaké jsou povinnosti a práva zaměstnavatelů a zaměstnanců v době epidemie? Jaká mají přijímat opatření? Co přesně znamená karanténa? Na tyto a podobné otázky odpovídal pro server novinky.cz David Marek z advokátní kanceláře Taylor Wessing.

Návod, jak mohou lidé v karanténě pracovat z domova a jak je za to mají firmy platit, připravil ve spolupráci se specialistkou na pracovní právo Zuzanou Ferianc z Baker McKenzie Deník N a my jsme ho pro vás odemkli.

V souvislosti s uzavřením škol, rodiče i jejich zaměstnavatele zajímá, co mohou dělat, pokud musí s dětmi zůstat doma. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se tak děje z rozhodnutí vlády, a tak se na rodiče potomků do 10 let vztahuje tzv. ošetřovné. Více se o této dávce nemocenského pojištění dozvíte tady.

Jakým způsobem situaci kolem uzavřených škol řeší v tuzemských firmách? A jaké mají možnosti? To zjistíte opět v Deníku N.

Jak pracovat z domova a zůstat přitom v duševní pohodě? Pár rozumných tipů přineslo tiscali.cz.

Pokud vás celá problematika zajímá o něco šířeji, tady najdete v angličtině článek s doporučeními, jak koronavirus zvládnout na celofiremní úrovni v širší rovině HR strategií a postupů.

Na téhle stránce zase najdete přehled užitečných nástrojů pro práci z domova a zdaleka nejen to. Opět v angličtině.

Pokud potřebujete své lidi vzdělávat, rozvíjet a nenechat je ustrnout v době, kdy nejsou umožněna prezenční školení, zkuste to online. Třeba na Seduo.cz.

 
Sdílejte
Řešíte spory zaměstnanců?
0