Homo perfectus, myčkus ignorus a další vývojové stupně kancelářské zoo

Skoro všichni jsme se na to těšili – jak se po roce zase budeme vídat s kolegy, jak brzy zas snad půjdeme brainstormovat na zahrádky… S postupným návratem do kanceláří se však, bohužel, vrátí i některé zlozvyky kolegů. Samozřejmě, že jim je pak odpustíte, ale je dobré vědět, na co všechno se máte připravit. Představujeme proto bestiář kancelářských zlozvyků.

Kancelářské zlozvyky

DJ openspacový

Tenhle kolega si neuvědomuje, že jeho sluchátka netlumí zvuk, a nevědomky těší okolí hudbou možná hlasitější než tou, co mu jde přímo do uší. Ale zase dokáže překvapit – kdo by to byl řekl, že ostřílený obchoďák poslouchá Michaela Bublého?

Humorář prokrastinentský

Spolupracovník, který vás od práce zdržuje videi, jež splňují atribut vtipnosti nebo roztomilosti. V případě mužských kolegů tedy jde zpravidla o záznamy z ruských silnic nebo nešikovných skladníků s převracejícími se ještěrkami, v případě žen o kompilace s kočkami. Tyto kompilace podle atlasu YouTube dělíme na několik poddruhů – kočky šikanující psy, kočky těžkopádně padající z nábytku, zachráněné kočky na The Dodo a koťata konající jakoukoli aktivitu.

Pejskař obecný

Vlastník/vlastnice bohužel toho nejroztomilejšího druhu zvířeny. Jeho přítomnost v kanceláři vás nenechá pracovat – z vlastní vůle lezete po zemi a šišláte, místo abyste se věnovali excelu. Obzvláště nebezpečný tento druh kolegy je, pokud disponuje mopsem, border kolií nebo jakýmkoli druhem ohaře.

Mlaskač obecný

Velmi často se vyskytující druh napříč firmami. Nejde o žádného endemita, objevuje se mezi zástupci jak bílých, tak modrých límečků. Potravu přijímá pouze za výrazného otevírání úst doprovázeného hlasitým zvukovým projevem.

Antidietus neodolatelnus

Kolega, který celý tým pravidelně oblažuje krabicí donutů, neodolatelnými bonboškami nebo domácími buchtami. Všechny vaše plány, jak si s Jillian Michaelsovou upečete místo těch reálných rovnou pekáč buchet na břiše, zůstává kvůli němu stále ve fázi teorie. Měl by vám platit Multisportku.

Kolegus telefonicus

Hojně se vyskytující druh sdílených kanceláří trpící neznalostí tichého režimu. Mezi vzorce jeho chování patří odchod z místnosti těsně předtím, než mu někdo začne úpěnlivě volat, a hlasitost při vyřizování hovorů (především osobního rázu). Celá kancelář ví o každé jeho příchozí zprávě a cinknutí Messengeru.

Kočkožrout kuchyňkový

Příbuzný rodu mlaskačů. K obědu si ve společné mikrovlnce ohřívá výhradně potravu, která svým aromatem připomíná natrávenou potravu vodních ptáků. Občas jeho chuťové pohárky inklinují ke kočičí potravě – nezaměnitelný odér tuňáka nebo konzervovaného jídla vás nenechá na pochybách, kdo zrovna zamořil kuchyňku.

Neomalenec loupežníkův

S oblibou nakupuje za deset prstů v kuchyňce. Fotopasti ho několikrát zachytily u ledničky v momentě, kdy se z ní ztratil jogurt, energetický nápoj či polévka z vietnamského bistra. V případě výskytu tohoto nebezpečného kolegy ve vašem okolí se vyvarujte zanechávání jakéhokoli cenného (především gastronomického) majetku na stole či ve společných prostorách.

Považujete dobrý vztah k zaměstnancům za základ vaší firemní kultury? Dejte o tom vědět potenciálním kandidátům na Atmoskop.cz a využijte toho v náboru. Pravidelně si tam pro informace o firmách chodí stovky tisíc lidí.

Ochmatávač barový

Bohužel téměř v každém kolektivu se najdou zástupci milovníků fyzického kontaktu se samičkami – zejména těmi, které o námluvy ve volné přírodě nestojí.

Myčkus ignorus

Samci a samičky tohoto druhu se často napájejí u krmelce, nicméně postrádají schopnost omýt po sobě po krmení použité nádobí. Vědci zatím nebyli schopni toto chování uspokojivě fyziologicky vysvětlit, ale etologové mají teorii, že tento úkol přenechávají jiným jedincům (např. zaměstnancům úklidové agentury), aby svůj čas věnovali něčemu efektivnějšímu.

Homo perfectus

Druh ze všeho nejotravnější, protože jeho zlozvykem je, že nemá žádné zlozvyky. Umí vše – od byrokracie kolem smluv až po štěpení jádra. A neváhá se o své mezidruhové zkušenosti podělit s celým stádem. Zkrátka Rory Gilmoreová vaší firmy úspěšně zadupávající sebevědomí všech do země.

 
Sdílejte