Hledají potenciál, ne hotové supermany. Jak se rekrutují zlaté límečky pro vývoj automobilů a práci s daty

Doporučení vyznívají celkem „prostě“: dělejte super věci a vybudujte si dobrou pověst, o kandidáty z řad zlatých límečků nebudete mít nouzi. Ve společnostech Digiteq Automotive a dolphin consulting to jde.

Inspirace pro nábor z Digiteq Automotive a dolphin consulting

Mezi tzv. zlaté límečky patří specialisté v oboru IT, manažeři, vědci a další odborníci. Na trhu jich je nedostatek. Zeptali jsme se proto tam, kde se nábor těchto pracovníků daří, jak je oslovují a které nástroje používají.

Digiteq Automotive: Nabízíme práci na zajímavých projektech

Firma vyvíjí a testuje elektronické a softwarové systémy do automobilů. Zlaté límečky tvoří více než polovinu zaměstnanců společnosti. Převážně se jedná o IT profese, ale i inženýringové pozice a další. Hlavní devizou Digiteq Automotive je, že nabízí extrémně zajímavou práci. Coby člen skupiny Volkswagen se podílí na projektech různých značek v rámci koncernu a jejími hlavními klienty jsou Škoda Auto a software house Cariad. A zlaté límečky se chtějí podílet na něčem, co má smysl, jak ukazuje praxe i průzkum Simply5 pro Atmoskop.cz. „Naší velkou výhodou je, že zaměstnanci vidí výsledky své práce, a to v konkrétních autech. Přispívají k tomu, že vše funguje, jak má,“ popisuje náborář Pavel Jurečka.

„Zlaté límečky nejvíce zajímá, na jakém projektu a produktu budou pracovat. Jsou také hodně zaměřeni na možnosti svého dalšího rozvoje.“

Pavel Jurečka

Digiteq Automotive

Při hledání zlatých límečků používají mix náborových metod, jejich kombinace se liší podle typu pozic. Aktivně hledající kandidáty oslovují inzercí, převážně na Jobs.cz, či na portálu Atmoskop, který se nyní zaměřuje právě na zlaté límečky, nabídky zveřejňují i na svých kariérních stránkách. Pro získání pasivních kandidátů jsou mocným nástrojem sociální sítě. Důkladně vybírají, komu se ozvat. „Hledáme potenciál, ne hotové supermany,“ vysvětluje Pavel Jurečka přístup firmy. Stanoví proto reálné minimální požadavky na danou pozici a u kandidátů je pak zajímá hlavně možnost dalšího rozvoje. Na ten také hodně specialistů slyší.

dolphin consulting: Dobrá pověst se šíří a kandidáti se hlásí sami

Náplní společnosti je práce s daty. Pomáhá jiným firmám, aby uměly data lépe uchopit a pracovat s nimi efektivněji. K tomu „delfíni“ potřebují desítky zlatých límečků. „Převážná většina pozic u nás je Konzultant Business Intelligence, dále Business Analytik a projektový manažer, a to na různých úrovních seniority,“ říká Markéta Krejčí, HR dolphin consulting. V posledních letech zaznamenali v několika vlnách, ovlivněných covidem či válkou na Ukrajině, znatelný nedostatek těchto kandidátů na trhu práce.

„Letos nám velice pomohlo získání ocenění Férový zaměstnavatel roku. Kandidáti se nám sami hlásí, a to i přesto, že nejsou vypsané pozice.“

Markéta Krejčí

dolphin consulting

Společnost se přesvědčila, že úspěšný nábor je nutné podpořit především dobrou pověstí. Kandidáti si čím dál víc prověřují na Atmoskopu, jaké poměry u firmy panují. Právě pracovníci ze skupiny zlatých límečků si velice vybírají a chtějí něco navíc. Dobrý kolektiv, férovou atmosféru, otevřenou komunikaci, možnost rozvoje, jistou míru svobody a velikou míru důvěry.

Kandidáti si nyní více než dříve vybírají kvalitního zaměstnavatele. Oslovte je na Atmoskopu, kde se rovnou můžou přesvědčit, jak prima je vaše firma.

Podle zkušeností dolphinu se požadavky na HR neustále mění a vyvíjejí. Využívají spojení klasických metod a moderních přístupů. I nadále jim funguje tradiční inzerce, spolupráce s kvalitními personálními agenturami (kde je pro hledání IT specialistů nezbytný IT background konzultanta) či profil na Atmoskopu, který nyní pomáhá s hledáním zlatých límečků i díky novému výpisu pozic.

Při výběru se zaměřují jak na odborné znalosti kandidáta, tak na jeho osobnost. Základem je dobré zapadnutí do firemní kultury. To je úkol pro HR: musí perfektně znát firemní kulturu a povahu práce. Vědět, jaký je tým a prostředí, pro které hledá nového kolegu.

V inzerci funguje upřímnost, otevřenost a konkrétní náplň práce, žádné univerzální věty převzaté z minulých inzerátů. Uvádějte přesné požadavky a možnosti, kde lze přimhouřit oko.

Co se firmy naučily o náboru zlatých límečků?

  1. V náboru musíte být aktivní. Specialisté většinou práci nehledají a vy je musíte přesvědčit, aby se pro vás rozhodli a změnili místo.
  2. Zásadní je smysl projektů a produktů, na kterých mají zlaté límečky pracovat. Pokud kandidáty zaujmou, je to pro ně důležitější než plat nebo firemní benefity.
  3. Zlaté límečky motivuje možnost rozvoje, zajímají se jak o osobnostní rozvoj, tak o vzdělávání v technických a odborných dovednostech.
  4. Nebojte se neobvyklých řešení. Když není nikdo, kdo by splňoval řadu předpokladů na pozici, dejte šanci talentům a umožněte jim vyrůst.
  5. S popisem pozice si nechte pomoci od kolegů, kteří již na vypisované pozici působí. Nejlépe vědí, co na práci ve firmě oceňují a co má zaznít v inzerátu, aby kandidáty zaujal.
  6. Extrémně cenným zdrojem je nábor na doporučení, tzv. referral program. Tímto způsobem najdou desítky procent kandidátů, kteří do firmy dobře zapadnou.
  7. Technici rádi mluví s techniky. U IT profesí se v Digiteq Automotive po prvním kontaktu osvědčil úvodní zhruba půlhodinový online rozhovor s některým z technických manažerů. Ti jsou také již od prvního kola u výběrových řízení.
  8. Nábor musí být kandidátovi příjemný. Dívejte se jeho optikou.
  9. Čím rychleji, tím lépe. Digiteq Automotive se snaží domluvit do 2–3 týdnů od prvního kontaktu a během maximálně 2–3 kol pohovorů podle typu seniority a požadavků na pozici. U dolphin consulting drží rekord jeden z letošních jarních náborů: 1. kolo se konalo ve čtvrtek, 2. kolo následovalo v úterý. Vybraná kolegyně nastoupila v pátek téhož týdne. Jmenuje se Rychlá.
  10. Pracovní smlouvou to nekončí. Vyplatí se průběžně sledovat spokojenost zaměstnanců, monitorovat jejich požadavky a představy a reagovat na ně. Slouží k tomu různé nástroje, například rozhovory na úrovni týmu nebo průzkumy pomocí chatbota Arnolda. Získáte tak informace pro další nábor.

 
Sdílejte