HRoroskop aneb firemní zvěrokruh. Jaká znamení kandidátů jsou pro vás nejlepší?

Sedíte nad hromadou životopisů a říkáte si, že rozhodnutí, koho přijmout, je snad ve hvězdách? Nezoufejte! S naším HRoroskopickým přehledem nemůžete sáhnout vedle. Sestavili jsme základní charakteristiky jednotlivých kandidátů dle jejich kandidátsko-astrologických znamení. Nechť vám hvězdy sešlou jen ty dobré!

Znamení kandidátů

1. Beránek

Toto znamení se vyznačuje klidnou, mírnou náturou, většinu času je spokojený, respektuje autoritu nadřízených a dobře pracuje v kolektivu. Beránek je zkrátka sen každého personalisty, a pokud se jich ve firmě vyskytuje víc, HRisté si je se zálibou v duchu počítají před spaním. Problémy mohou nastat, když se o něj dobře nestaráte. Pak dokáže být tvrdohlavý, a než se nadějete, uteče vám do jiné salaše.

2. Bizon

Těžká váha, která za sebou dokáže táhnout celou firmu. Když se do něčeho pustí, klidně půjde hlavou proti zdi. A jelikož má páru jako bejk, zpravidla tu zeď úpornou snahou prorazí. Je to silná, charismatická osobnost budící přirozený respekt a díky tomu je schopen prosadit nápady, i když tomu okolnosti nepřejí. Ale pozor – dokáže se taky zabejčit a to s ním pak nehnete ani párem volů.

3. Vzdálenec

Na společné aktivity, teambuildingy a klábosení v kuchyňce Vzdálence moc neužije. Jsou trochu samotáři, drží se stranou a nejraději pracují přes vzdálený přístup na home office. Málokdo jim to ovšem má za zlé, protože svou práci vždy odvedou na sto procent, nikdy neprošvihnou termín a HR oddělení s nimi přijde do styku, jen když jim šéf přidává na platu. To se děje pravidelně, protože Vzdálenci bývají odborníci na úzce specializované oblasti a pro firmu jsou k nezaplacení.

4. Humr

Mají tvrdou skořápku, díky níž odolávají stresu, a pevný stisk, kterým dokážou rozlousknout i nejtvrdší firemní oříšek, co se jim dostane do klepet. Vyznačují se i výrazným smyslem pro humr. Jsou pro „každou špatnost“, takže tým nadchnou pro jakýkoliv teambuilding, který vymyslíte. Humři jsou ale především indikátorem čistoty životního prostředí firmy. Ve zdravé firmě se jim nadmíru daří. Když někdo začne kalit vodu, budou velmi rychle couvat pryč.

Znamení jsou všude kolem vás. A to doslova. S naším portálem Jobs.cz jsme totiž do světa pustili novou kampaň, kterou chceme rozhýbat pracovní trh. V televizi, na billboardech, v metru nebo na internetu zasahuje většinu pracujících lidí a říká jim, že znamením pro změnu práce může být opravdu cokoliv.

5. Orel

Vůdcovský typ s nadhledem. Obvykle míří do těch nejvyšších pater firemní hierarchie. Svou přirozenou autoritu nepotřebují moc dávat najevo, ale když jim někdo začne lézt do rajónu, nebojí se do něj pořádně klovnout. Někdy vypadají, že jejich hlava bloumá vysoko v oblacích, ale díky tomu dokážou často vidět věci, které ostatním unikají. Pro život potřebují specifické prostředí, které se jim osobně bude zamlouvat, a pokud ho nedostanou, klidně po půl roce odmigrují někam jinam.

6. Dáma

Ví o všem, je vždy tam, kde je jí nejvíc potřeba, každého ve firmě zná jménem a na každého si vždy najde čas. Přirozenou autoritou dokáže zklidnit další znamení, která dobře vědí, že v byznysu, stejně jako v šachu, je nejsilnější figurou Dáma.

7. Vážka

Možná se zdá, že mu všechno dlouho trvá. Jeho rozhodnutí ale nejsou nikdy rozkolísaná, protože čísla, data a statistiky jsou jeho doménou. S ním po boku se nemusíte bát dne, kdy se reportují výsledky šéfům. Ladně balancuje mezi tabulkami a grafy, jeho argumenty jsou vždy vyvážené a stojí na pevných základech tvrdých dat. Jednou z mála jejich nepříjemných vlastností je, že se nenechají vyhodit z rovnováhy. A taky se občas do někoho naváží.

8. Lovec

V mnoha ohledech je lovec opakem vážky. Když přijde na rozhodování, řídí se okamžitým impulsem, a než aby dlouho rozvažoval, tak problém radši rozstřelí. Pro úspěch firmy je nepostradatelný, protože míří vždy přímo na cíl, dokáže ho vždy držet na mušce a mít prst neustále na spoušti. Jeho entuziasmus je ale dobré držet pod kontrolou, protože jinak může mít tendenci střílet pánubohu do oken.

9. Jednorožec

Dokonalý zaměstnanec. Pilný, ale nenáročný. Skromný, ale sebevědomý. Pečlivý a velkorysý. Samostatný, ale se smyslem pro týmovou hru. Vůdčí osobnost s respektem pro autority. Jinými slovy – zaměstnanec, o kterém sní každý HRista, hodně se o něm mluví, všichni vědí, jak vypadá, ale nikdo ho ještě nikdy neviděl.

I když kandidát není zrovna jednorožec a něco málo mu do ideálu chybí, dejte mu šanci. Poptávka po zaměstnancích totiž trhá rekordy, kandidáti si mohou docela vybírat, a odpovědí tak v poslední době můžete mít méně než v období před pandemií.

10. Možnář

S tímto znamením je vše tak trochu rozvlněné. Na pohovor možná dorazí, ale možná také ne. Jednu chvíli vás nadchne, pak sám sebe potopí. Když ho odmítnete, zaplaví vás e-maily, jak moc o práci stojí. Když ho přijmete, s klidem vás vyšplouchne a vezme něco jiného. Podobně rozkolísané může být i jeho pracovní působení. V žádném případě ho ale nenechte na suchu. Když se o něj budete dobře starat a usměrňovat proud jeho činorodosti, zjistíte, že tichá voda podemele i ta největší úskalí, před kterými vaše firma stojí.

11. Pavouk

U pohovoru často můžou vyvolávat smíšené reakce, někdy i předsudky. Kolegy si občas dokážou pěkně namotat a jejich ruce zvládnou být doslova všude, což okolí přirozeně, byť tak trochu zbytečně děsí. A i když s nimi můžete být občas na štíru, rozhodně toto znamení nepodceňujte a neodsuzujte. V práci jsou totiž stálí, dokážou přečkat jakékoliv pohromy a neopustí vás ani v těžkých časech.

12. Štika

Zaměstnanec, který se všude cítí jako ryba ve vodě. Nejlépe se mu ale daří, když jsou firemní vody pořádně dynamické a může lovit jednu novou zakázku za druhou. Naopak ve stojatých, kalných vodách se začne otáčet bokem, lapat po dechu, a než se nadějete, mrskne sebou a proklouzne vám mezi prsty.

 
Sdílejte