HRoror. Silvestrovská povídka pro všechny statečné HRisty
„Aleš Hron neměl svůj den. Pročítal se životopisy uchazečů a přepadala ho marnost…“ Tak začíná povídka Ivana Adamoviče, ve které si zkusíme představit, co by se dělo, kdyby lidé získávali práci úplně jinak, než jak to funguje v našem světě. Přejeme příjemné a zábavné čtení!

Zdravotní sestřička. Provozní restaurace. Švec. Čerstvě vystudovaný kulturní antropolog. Učitelka z mateřské, které právě skončila mateřská. Opravdu si všichni tihle lidé myslí, že zvládnou práci obchoďáka s inzercí? Navíc seniorní pozici? Dřív taková cévéčka vracel s průvodními dopisy, v nichž se snažil o nenápadnou ironii, ale zdálo se mu, že zůstala nepochopena. Dnes už měl na komunikaci s těmihle případy robota.
Personalista Hron si poležet nechtěl. Naopak podepsal revers a jeho první cesta vedla do práce. Neměl u sebe mobil a děsil se, co všechno teď kvůli jeho absenci hoří. Jenže své rodné město ne a ne poznat. Bylo podobné, ale nebylo stejné. Některé známé domy byly na svém místě, ale mezi nimi přibyly jiné, které viděl poprvé. Přece byl v nemocnici jen pár dní! Chtěl si koupit cigarety, ale v trafice nepoznával ani jeden druh. Něco bylo špatně.
Vytáhl z kapsy balíček cigaret, podstrčil ho vrátnému a poprosil ho, jestli by si mohl na chvíli sednout k jeho počítači. Mohl. Zadal jména několika kolegů ředitelkou počínaje. Google nic. On to vlastně nebyl Google, ale jakýsi Bidaa. Zkusil své jméno. Aleš Hron. Nic. A přitom věděl, že přinejmenším na LinkedInu… moment… LinkedIn neexistoval! Alespoň ne na původní webové adrese, jak ji znal. Něco je hodně, hodně špatně. Zkusil ještě jednou vyhledat své oddělení, ale ukázalo se, že vyhledávač nezná ani zkratku HR. Tedy znal ji, ale nabízel jen Hard Rock (hudba), Home Run (baseball) nebo HR jako zkratku Chorvatska.
Aleš vyšel ven a musel to rozchodit. Cosi hrůzostrašného se mu začalo rodit v hlavě. Tak moment. Nic tu pořádně nefunguje. Jeho práce zmizela. Co to všechno znamená? Jako kluk četl knihu od H. G. Wellse Lidé jako bozi. Hrdinové se v ní dostali do paralelního světa, který byl v mnohém, ale ne ve všem podobný tomu jejich. Co když se i on ocitl po úrazu hlavy ve světě, kde nikdo nevymyslel personalistiku? Bleskl mu hlavou film Yesterday, jehož hlavní postava se dostane do světa, v němž neexistovali Beatles. A začne se docela slušně živit „skládáním“ jejich songů.
Naskočil do tramvaje, ani nevěděl, kam má namířeno. Tramvaj zrychlovala, a když minula bez zpomalení dvě zastávky, začaly se ozývat nespokojené výkřiky cestujících. Vtom se otevřely dveře od řidičovy kabiny, vykoukl z nich bledý mladík a s úzkostí v hlase zavolal: „Nic mi tu nefunguje! Netušíte někdo, kde je v kabině záchranná brzda? Jsem tu nový!“

Doporučené

Nový festival pracovních příležitostí bude největší akcí svého druhu u nás. Career Expo přivítá 10 000 návštěvníků

Že ženy vypadají líp na jehlách a muži v obleku? Pro firemní dress code to jako důvod nestačí

7 druhů alternativních úvazků: kratší pracovní doba, stlačený týden, sdílené místo a další

„OK, boomer.“ 4 tipy, jak využít generační rozdíly ve prospěch týmu
