Firmy se začínají vracet do kanceláří. Jak tuhle „novinku“ usnadnit nováčkům nabraným online?

Mnoho zaměstnanců, kteří u vás pracují třeba už rok, se nyní začne dostávat do nové situace. Dost možná své kolegy i kancelář uvidí naživo vůbec poprvé, protože jste je nabrali a zaškolili online. Z pozice HR jim příchod můžete usnadnit. Přečtěte si 5 tipů z praxe, jak na to.

Návrat do kanceláře

1. Pozvěte je dovnitř, i když jsou všichni doma

Proč? Aby to nebyl takový šok nebo aby se do budovy vůbec dostali, kdyby to bylo náhodou nutné. Například ve Vodafonu nováčci při nástupu do firmy absolvují NEO školení, které dříve probíhalo osobně, než ho z velké části překlopili do onlinu.

„Snažíme se první den školení za dodržení všech bezpečnostních opatření po menších skupinkách zvát osobně nováčky do centrály firmy. Ukazujeme jim celou budovu a nastavujeme vše tak, aby měli digitální přístup k pracovním systémům, ale také fyzický funkční přístup do budovy, kdyby to bylo potřeba,“ prozrazuje tiskový mluvčí Vodafonu Ondřej Luštinec. Aby nováčkům přechod do kanceláře usnadnili, už při náboru umožňují virtuální prohlídku budovy a obecně jim více než dříve přibližují, jak to běžně ve firmě funguje.

2. Protáhněte je všemi odděleními

Náhled na práci všech klíčových částí vaší organizace bude aktuální ve chvíli, kdy už se situace začne vracet do normálu. Neměli byste na něj však zapomínat. Iveta Kalhotková, HR manažerka MALL Group, se na to už teď těší. Společné návštěvy firemního distribučního centra, prodejny nebo call centra totiž nováčkům umožní lépe si představit, o čem celý firemní byznys je, bez ohledu na jejich pozici a tým.

Víte, že v rámci náboru můžete využít portál Atmoskop.cz? Stále více žádaných kandidátů se tam chodí rozhodovat, zda vám pošlou své CV. Chcete se dozvědět víc o jeho fungování i o tom, jaký přínos by mohl mít právě pro vaši firmu? Přihlaste se zdarma na webinář.

3. Buddy funguje i v kancelářích

V Alze, Mall Group i ve Vodafonu mají nováčci svého buddyho, tedy osobního průvodce, kámoše nebo parťáka, který jim pomáhá celkově se v novém prostředí zorientovat. Je jim po ruce jak při práci na dálku, tak potom i fyzicky. S buddym v zádech se tak nováčci nemusí bát, že by třeba jen nenašli své pracovní místo nebo večer z budovy netrefili ven. Ve Vodafonu mají i tým, který se specializuje na vstupní školení pro nováčky, a krom buddies jim v prvních krocích po firmě pomáhají i manažeři.

4. Seznamte je a utužte tým

V Alze, podobně jako i v dalších firmách, využili pandemii, při které je spousta lidí už pomalu rok výhradně na home office, k tomu, aby kanceláře přestavěli a rozšířili. A tak budou mít v něčem podobnou startovací lajnu ostřílení mazáci i nováčci. „Po návratu nejen nováčky určitě čeká prohlídka kanceláří, ale také osobní seznámení se s mnohými lidmi. A snad nás čekají i nějaké teambuildingy, pokud to situace dovolí,“ připomíná Petra Nulíčková, HR Business Partnerka v Alze. Mnozí manažeři z teambuildingů navíc nevypadávají ani teď a pořádají týmové aktivity online, včetně online vína či piva nebo hraní společenských her ve svých týmech, aby byli lidé v kontaktu a seznámili se.

Využijte k představení vaší firemní kultury vaše současné zaměstnance. Máte-li na Atmoskopu pravidelný přísun hodnocení, zvýší to vaše šance na nábor těch správných kandidátů. Napište si o interní průzkum zdarma a kolegům pošlete jen link, který vám práci nejen usnadní, ale také urychlí.

5. Pomáhejte si i v práci

Petra sice v Alze pracuje už skoro pět let, ale když si představí, že by byla po pandemii při návratu do kanceláří v roli nováčka, pomohlo by jí, kdyby s ní v ten den šel do kanceláře někdo z jejího týmu nebo manažer jako průvodce. V danou chvíli by jí měl ukázat, kde co je, kde sedí, kam se chodí na kafe a podobně. „Někomu návrat do kanceláří vyhovovat bude, někomu ne. Důvody mohou být různé, ale osobně věřím, že je vše o dohodě s ostatními v týmu. Ani návratem do práce pro nás navíc určitě možnosti pracovat z domova neskončí,“ vysvětluje. Kdo konkrétně se nováčků na firemním prahu jednou ujme, bude podle ní tým od týmu různé. Ideální a klíčové však každopádně je vzájemně si pomoci.

 
Sdílejte