Firemní školky a dětské skupiny. Ukažte, že jste opravdu baby friendly zaměstnavatel

Situace se každý rok opakuje: některé děti se nedostanou do školky a rodiče si zoufají. Zejména pro matky to často znamená, že se nemohou vrátit do práce. Řešením může být firemní školka. Proto nás zajímalo, jak to vypadá v praxi.

Firemní školky a dětské skupiny

Příkladů, kdy firmy pomáhají svým zaměstnancům se zajištěním péče o malé děti, i u nás pomalu přibývá. Někdy na to jdou formou vlastních školek, jindy spoluprací se soukromými zařízeními nebo volí alternativu, již představují dětské skupiny.

V ČEZu děti chodí do Watíka

Největší výrobce elektřiny v ČR skupina ČEZ kombinuje dvě metody: v regionech zajišťuje pro děti svých zaměstnanců místa v soukromých mateřských školách, v pražské centrále firma v roce 2017 otevřela vlastní školku Watík. Tisková mluvčí Alice Horáková v několika bodech přibližuje, jak firemní mateřinka funguje:

  • Místa obsazují podle pořadí podané žádosti a podnikových kritérií. Zde hraje roli, zda je zaměstnanec pro společnost klíčový z pohledu kvalifikace a znalosti procesů, zda jde o samoživitele, jak dlouho ve společnosti pracuje ap.
  • Přednost mají i děti, které školku navštěvují denně, dále ty, které v ní již mají sourozence.
  • Školka funguje celoročně, a to i během letních prázdnin.
  • Rodiče mohou školkovné hradit v rámci benefitů ze svého účtu v systému Cafeterie.
  • Kapacita je 24 dětí, je tak možné přistupovat ke každému víc individuálně a rodiče menší kolektiv oceňují.
  • Watík bere děti už od jednoho roku, funguje tedy i jako jesle.
  • Sídlí v budově společnosti. V případě nečekané události, když třeba dítěti není dobře, jsou rodiče rádi, že jsou u něj z práce za pár minut.

Zřízení školky je náročné na finance i čas

Jen přípravná fáze trvala v ČEZu zhruba rok. Udělali si analýzy a nakonec pro zřízení i provoz školky vybrali spolupracující firmu. Při výběru jako jednu z priorit stanovili možnost kombinovat interní a externí finanční zdroje. Zvolená firma pomohla získat finance z evropských fondů. Upravit prostory v jedné z firemních budov tak, aby vyhověly všem přísným podmínkám pro školské zařízení, pak trvalo asi pět měsíců.

Počáteční investice do školky, hlavně pro zajištění prostor, se podle zkušeností ČEZu pohybují v řádech milionů korun. U provozu záleží na tom, jak se náklady rozloží mezi zaměstnavatele a rodiče. „Provozní náklady znatelně snižuje dotace z evropských fondů, pokud se dokáže společnost přizpůsobit a splnit požadovaná kritéria. Rodiče přispívají na dítě řádově jednotky tisíc korun a podobně dnes přispívá i naše společnost, ale může to být velice individuální na základě výběru prostor, provozovatele atd.,“ doplňuje mluvčí.

Máte pozice vhodné pro rodiče? A ještě je všemožně podporujete? Nechte je ohodnotit vaši firmu na Atmoskopu, zaujmete tak kandidáty, pro které je důležitá rodina i práce.

Zlínská nemocnice: školka pro všechny, dětí zaměstnanců je většina

V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně má za sebou firemní školka první rok fungování. Už teď její ředitelka Renata Jadrníčková hodnotí pozitivně, že zájem roste. Školka je otevřená i dětem, jejichž rodiče nejsou zaměstnaní v nemocnici, potomci zaměstnanců však mají přednost a v mateřince jich je většina. Zaměstnanci na školce oceňují hlavně nadstandardní třináctihodinovou provozní dobu a celoroční provoz, včetně svátků a víkendů. Také zde je dalším benefitem umístění – budova je těsně spjatá s areálem nemocnice.

Se založením i provozem pomáhají dotace

Rovněž ve zlínské nemocnici vybudovali školku s pomocí dotace a jak uvádí Dana Lipovská, tisková mluvčí nemocnice, od letošního září bude školka financovaná jako školské zařízení ministerstvem školství. „To bude hradit osobní náklady na základní provoz školky. Vzhledem k prodloužení provozu do 19 hodin a provozu v sobotu a neděli školka zaměstnává tzv. pracovníky volného času, dalšího zaměstnance na úklid a zaměstnance na administrativu. Tyto zvýšené náklady a další rozvojové aktivity či vybavení jsou hrazeny z příspěvku rodičů, školkovného,“ vysvětluje. Do konce srpna měla školka jen 60% dotaci z ministerstva, ostatní náklady hradila nemocnice. V roce 2022 to za osm měsíců byl necelý milion korun.

Snazší varianta – dětská skupina

Alternativou klasické školky je tzv. dětská skupina, což je jedna z forem péče o předškolní děti už od šesti měsíců věku. Podle Jindřicha Fialky, jednatele Sto skupin, spolku, který firmám pomáhá dětské skupiny zřizovat, je právě dětská skupina ve většině případů vhodnější. „Její založení i provoz je výrazně snazší. Sice musí také projít hygienickými kontrolami, splňovat nároky na bezpečnost provozu a mít proškolený tým pedagogů, ale školky musí navíc projít ještě schvalovacím procesem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, který trvá měsíce,“ popisuje. A připomíná, že jen loni odmítly školky v Česku 40 000 dětí ve věku 3 až 6 let kvůli nedostatku kapacity. „Firemní školka je perfektní benefit pro zaměstnance, protože dává lidem příležitost vrátit se z rodičovské dřív do práce a nastavit si lepší work-life balance,“ říká s tím, že jich firmy přesto stále zakládají minimum. Je to pro ně složité, nemají zkušenosti, nechtějí řešit provoz nebo právní odpovědnost. „Důvodů je hodně. Proto se ozývají nám, kteří tohle všechno řešíme za ně,“ uzavírá.

3 tipy pro založení školky a dětské skupiny ve firmách

  1. Zvažte možnosti firmy. Rozjet a provozovat školku je finančně i organizačně poměrně náročné, o něco jednodušší je volba dětské skupiny. Výhodou je, že školka či dětská skupina fungují jako benefit. Mohou nalákat nové zaměstnance, získat a dlouhodobě udržet kvalifikované lidi, kterých je obecně nedostatek.
  2. Ušijte školku na míru svým lidem. Zkušenosti zřizovatelů firemních školek či dětských skupin ukazují, že je nezbytné přizpůsobit se konkrétním potřebám zaměstnanců a přihlédnout ke specifikům daného podniku, aby mateřinky a skupinky přinášely výhodu a flexibilitu.
  3. Najměte si profesionály. Osvědčilo se přizvat si do firmy k vybudování školky či dětské skupiny zkušené odborníky. A to jak při zakládání, tak na provoz. Pomohou sehnat dotace a plno věcí zařídí za vás. Specialisté na předškolní vzdělávání zvenčí zajistí, aby byl vzdělávací a volnočasový program na co nejvyšší úrovni.
 
Sdílejte