Firemní oslavy Vánoc, které někdo vyzkoušel za vás

Vánoční večírek je klasika, ale určitě to není jediná možnost, jak si sváteční období užít. Co všechno se dá vymyslet, aby advent kolegy ve firmě bavil? Dali jsme dohromady několik osvědčených tipů, které nejsou drahé a dají se stihnout i bez velkých příprav.

Někdo šetří, některé firmy večírek v prosinci nestihnou nebo ho chtějí doplnit ještě o další vánoční oslavy. Porozhlédli jsme se, jak si firmy užívají advent u nás i ve světě, a tady je inspirace třeba i pro vás. Většinou vyjde o dost levněji než večírek v restauraci a následky jsou mírnější. Zkušenosti napoví, na co si dát pozor a co se osvědčilo:

1. Soutěž o nej výzdobu

Výzdoba v práci bývá někdy soukromou aktivitou jediného člena týmu, který se každoročně snaží vnést do firmy ducha Vánoc. Podpořte ho vyhlášením soutěže mezi pobočkami, kancelářemi či patry. Možná budete překvapeni, kdo všechno má u vás kreativní vlohy a s jakými nápady kolegové přijdou. Staromák zbledne závistí. Navíc tím podpoříte i zapojení celého týmu, což je určitá forma teambuildingu.

Jako u teambuildingu tu ale platí, že cílem není kolegy zničit, ani je do něčeho nutit. Ne, ani když to myslíte dobře. Případně mrkněte na 7 věcí, které musíte vědět před uspořádáním firemní akce, aby dopadla na jedničku.

2. „Bossův“ vánoční stromek

Ozdobený stromeček dokáže spolehlivě vyvolat vánoční náladu. Jaký by měl být? Na frekventované místo ve firmě umístěte schránku, kam se mohou v dostatečném předstihu vhazovat hlasy pro to, zda by mělo jít o stromek umělý, nebo živý, ohromující, nebo skromnější, borovici, smrk, či jedličku.

Využíváte k průzkumům chatbota Arnolda? Zeptejte se s jeho pomocí i na představy kolegů o vánočních oslavách v práci. Od typu stromku až třeba po dny volna, které by uvítali.

V některých firmách se osvědčilo, když vybraný strom zdobí členové nejvyššího vedení. Poděkují tak zaměstnancům za celoroční práci a dají najevo sounáležitost se svými podřízenými. A vidět CEO na štaflích ověšeného vánočními řetězy taky stojí za to.

3. Zavěste krmítko

Pokud máte možnost, instalujte na terase, v atriu nebo na zahradě krmítko pro ptáky. Možná dokonce objevíte zručné kolegy, kteří ho zvládnou vyrobit. Poraďte se s odborníkem, co je nejvhodnější ptákům sypat, a pozvěte na besedu s ním všechny, kdo budou mít zájem dozvědět se něco zajímavého z ornitologie.

I když půjde o vánoční dárek pro ptactvo strádající v zimě, nechte krmítko na místě až do jarních dnů. Nezapomeňte ho ale plnit. Pro ptáky je potíž, když jim lidé nějakou dobu krmítko doplňují, a najednou přestanou. Je to stejné, jako když narazíte na zamčené dveře své oblíbené restaurace nebo jediné večerky v okolí. Tady vědí, jak a čím opeřencům podstrojovat:

4. Postavte sněhuláka

Sníh je v dnešní době spíše vzácností, ale pokud by ho napadlo dostatečné množství v odpovídající kvalitě, využijte toho. Společné uplácání firemního gigantického sněhového maskota nebo naopak tvorba party menších sněhuláků v režii týmů z jednotlivých pracovišť bude příjemným rozptýlením.

Jakou máte šanci, že zjistíte, na kdy tuhle taškařici naplánovat? Bohužel menší, než že přijde Ježíšek. Předpověď počasí je jen míra pravděpodobnosti. Pokud chcete vědět, jestli bude sněžit, nemá smysl zabývat se tím dříve než týden předem. Nejvyšší úspěšnost (95 %) je až u předpovědi na daný den a pro konkrétní lokalitu. To vyjde skoro nastejno jako se kouknout z okna a domluvit se operativně.

5. Akce!

Populární adventní akcí jsou únikové hry. Stejně tak návštěva workshopů, kde se dají vyrobit vánoční dekorace od svícínku až po dárek pro tchyni. Zúčastněte se s kolegy předvánoční sportovní aktivity anebo uspořádejte výlet na místo, které je spojeno s vánočními tradicemi, jako je například výstava betlémů, skanzen nebo lidový vánoční jarmark. Nabízí se také vánoční koncert či návštěva kina.

Pozor na rozesílku pozvánek na podobné akce. Hromadný e-mail hrozí trapasem, pokud máte ve skupině třeba externisty nebo je akce určena jen pro část firmy či týmu. „Ehm, nejsi pozvaný“ nezní jako super hláška pro vánoční atmosféru.

6. Upečte vlastní cukroví

Hlavně ve městech existuje možnost pronájmu profesionálně vybavených kuchyní pro výukové kurzy. V čase adventu je tu oblíbenou aktivitou společné pečení cukroví. Rohlíčky, pracny i linecké jsou pak vítaným pohoštěním na vánočním večírku, kde můžete uspořádat hlasovací soutěž o to, který tým vytvořil nejchutnější kousky, a vyřešit zásadní otázku, jestli se správně říká vosí hnízda, nebo úly. Některé firmy předávají své výtvory jako dárek potřebným, například lidem bez domova.

O všech aktivitách platí, že účast by měla být dobrovolná. Pro některé lidi je vánoční období psychicky náročné a jiní je z různých důvodů neslaví. Respektujte, jak to mají vaši kolegové.

7. Retro výstava

Oslavy Vánoc z časů našeho dětství jsou zdrojem veselých i dojemných vzpomínek. Nechte kolegy, aby se o ty své podělili s ostatními, a uspořádejte výstavku vánočních fotografií z doby, kdy byli dětmi. Je z nich patrné, že Vánoce v dětství bývají ty nej i jak moc se jejich oslavy proměnily. Například podle průzkumu společnosti Tesco jsou dnes jako luxusní dárek vnímané letenky, exotická dovolená a wellness pobyty, zatímco před rokem 1989 to byly flanelové ručníky, fén, uherák nebo průhledné ovocné mýdlo.

Jen opatrně na výběr vzpomínek. V jedné firmě vymyslel šéf „zábavnou retro párty hru“. Vyzval kolegy, aby předem poslali trapný příběh z dětství – nikdo nevěděl proč, ale všichni to udělali. Na večírku se historky vytištěné na kousky papíru tahaly z klobouku. Pak je lidé četli nahlas a hádali, o čí příběh šlo. „Nejhorší vánoční hra všech dob,“ komentuje účastník jeden ze zážitků, které posbíral magazín Insider.com.

8. Tajný Santa

Některé tuzemské firmy adoptovaly americký zvyk zvaný „tajný Santa“, ale říkat mu můžete jakkoliv. Připravíte lístky se jmény všech lidí ve firmě, z nichž si každý vylosuje kolegu, kterému pořídí dárek. Jedna strana pro tu druhou zůstává utajená. Předem je vhodné určit maximální výši částky, kterou lidé za takový dárek utratí, a termín, do kterého budou zabalené dárky odevzdány, aby mohlo dojít ke slavnostnímu hromadnému předání.

Co dávat? Někdo pořizuje univerzální dárek, třeba poukázku na knížku či lístek do kina. Variantou bývá taky dar–nedar v podobě losu. Jiní si dají tu práci, aby zjistili, co by vylosovaný protějšek nejvíce potěšilo. Snazší je vymezit, co nedávat. Nevyužité reklamní předměty, sexuální pomůcky ani živé zvíře nejsou nejlepším nápadem, jak obohatit vánoční nadílku. „Morče. Opravdové živé morče. Celou noc prská ​​a nemrká. A nejhorší ze všeho je, že se dožívá 12 let. Zatracených dvanáct let!“ Tak se „raduje“ nad svým tajným Santou jeden z účastníků ankety na webu BuzzFeed.com. A absolutně nejhorší dárek? Nikdy nikomu nedávejte „návod, jak zhubnout“.

Máte vybráno? Přejeme krásnou předvánoční atmosféru bez špatných vtipů a my jdeme hlasovat, jak advent pojmeme u nás.

 
Sdílejte