Firemní kantýny na úrovni. Ochutnejte, jak na to

I láska k zaměstnavateli může procházet žaludkem a poskytnout lidem kvalitní stravování je pro firmy velké plus. Když bude dobré jídlo navíc i finančně dostupné, lidé vás samou láskou snědí.

Firemní stravování

Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinný umožnit zaměstnancům stravování. Jak konkrétně to udělá, není pevně dáno. Rozšířeným benefitem jsou stravenky a tam, kde jsou snadno dostupné restaurace a jídelny, lidé využívají obědovou pauzu k jejich návštěvě. Řešením je i to, když se pár kolegů dohodne a objednají si oběd dovážkou. V takovém případě se hodí mít k jídlu vhodné místo. Kuchyňka v práci je fajn i tehdy, když si lidé s sebou nosí jídlo z domova, spolupracujete s dodavatelem různorodých svačin nebo cateringovou firmou. Výzvou je zřízení vlastní kantýny. O své zkušenosti se s námi podělili mj. vítězové soutěže Kantýna roku.

Zakládáme kantýnu. Sami, nebo s dodavatelem?

Pokud se rozhodnete pro firemní kantýnu, řešíte otázku: Je výhodnější spolupráce s externím partnerem, nebo provoz ve vlastní režii? Každý z modelů má podle Lindy Nejezchlebové, předsedkyně správní rady Sdružení pro zaměstnanecké stravování ProZAMS, svá pro a proti. Kantýna, kterou provozuje sám zaměstnavatel, má větší flexibilitu a může lépe reagovat na změny cen než dodavatel vázaný smlouvami s daným cenovým stropem nabízených pokrmů. Čím větší je dodavatelská společnost řízená z centrály, tím menší bývá možnost operativní změny. Na druhou stranu velcí dodavatelé stravovacích služeb jsou schopni snížit vstupní náklady díky centrálnímu nákupu a většímu odběru surovin.

„V době nárůstů cen surovin a energií je vidět i větší tlak na efektivitu nákladů provozu. V tu chvíli provozovatel řeší poměr kvalita : cena.“

Linda Nejezchlebová

Sdružení pro zaměstnanecké stravování ProZAMS

Kantýn provozovaných přímo zaměstnavatelem dnes není moc. Přes uvedené výhody je s nimi více práce a starostí ze strany firmy. Svou Jídelnu 17 má třeba PPF (provozuje ji přes PPF Gastro). Původně měla přitom stravovací prostory v pronájmu cizí firma, která vše zajišťovala, jenže to nefungovalo. Zaměstnanci často nebyli spokojení s kvalitou jídla a celkově nevládlo nadšení nad přístupem provozovatele. Dnes tu PPF se svým gastro týmem provozuje vlastní špičkovou kantýnu, kam rádi chodí i lidé zvenčí. Jídelna je do 13 hodin otevřená jen pro zaměstnance ze skupiny PPF, poté i pro veřejnost. Tento přístup je ale ojedinělý, v současnosti nejrozšířenější model je smlouva s profesionálním dodavatelem komplexních stravovacích služeb, ať už je to velká nadnárodní společnost, či menší regionální dodavatel.

Co vařit? Jinak ve výrobě a v kancelářích

Ať už vaši kantýnu provozuje kdokoli, jako firma můžete ovlivnit nabídku. Dobře promyslete vhodnou skladbu pokrmů, měla by se lišit třeba v kancelářských firmách a u výrobních závodů. „V závodech s vysokým podílem zahraničních pracovníků jsou také pravidelně v nabídce pokrmy jednotlivých zemí. V menu se obecně vyskytují sezónní a lokální nabídky, speciální akce (grilování, dny kuchyní světa, svátky), vegetariánské i veganské pokrmy. Samozřejmostí je výběr alespoň ze tří plnohodnotných pokrmů,“ popisuje Linda Nejezchlebová. V třísměnném provozu je pak potřeba zajistit i snídaně a večeře.

V moderních kantýnách není výjimkou ani jídelníček podle některých stravovacích trendů, jinde volí oddělené provozovny s různým sortimentem. Příkladem může být veganské bistro v Komerčce. Společnost Perfect Canteen šéfkuchaře Filipa Sajlera se spojila s Komerční bankou a otevřela pro ni veganské coworkingové samoobslužné bistro. V bance je další alternativou ke kantýně a kavárně.

Recept na úspěšnou kantýnu

Sdružení pro zaměstnanecké stravování ProZAMS pořádá soutěž Kantýna roku, kterou letos vyhrály dvě firmy, Eurovia CS (součást VINCI Construction CS) a Kimberly-Clark, se svými externími dodavateli stravovacích služeb. Podle Kláry Bartošové ze stavební skupiny VINCI Construction CS je potřeba smíchat 5 ingrediencí, které zaručí, aby firemní kantýna dobře fungovala:

  1. vstřícná, milá obsluha,
  2. příjemné prostředí, kde zaměstnanci ideálně mohou využít i sezení venku,
  3. kvalita a čerstvost jídla,
  4. nabídka jídel pro různé strávníky, ať preferují maso, nebo bezmasé jídlo, vyplatí se nezapomenout na lidi se zdravotními omezeními (např. bezlepkovou dietou),
  5. přiměřená cena jídla.

Kantýnu v budově ředitelství skupiny VINCI si strávníci chválí. Ti, kdo mají zkušenost odjinud, oceňují širokou nabídku, cenu i chutnost jídel. Zaměstnanci pracující v budově ředitelství vítají možnost zajít si kromě oběda i na snídani a svačinu nebo využít výprodej jídel po skončení výdeje obědů. Všichni zaměstnanci pak kladně hodnotí možnost letního venkovního sezení a vstřícnou obsluhu. Jídelnu ve VINCI provozují spolu s Prague Catering. Petra Černá z cateringové společnosti dodává, že vedle kuchyně ještě vzrostla důležitost personálu. „Covid ovlivnil gastronomii a to, bohužel, ne příliš pozitivním směrem. O to víc se ukázalo, že personál je základ každého provozu,“ říká.

Je o bříška vašich lidí dobře postaráno? Chatbot Arnold zjistí, jak zaměstnancům chutná ve firemní jídelně, zda se mají v práci kde slušně najíst či jak jim vyhovuje benefit v podobě stravenek.

Vraž do toho kilo komunikace

Také u druhého z vítězů, ve výrobní společnosti Kimberly-Clark, vsadili při provozu kantýny na externího partnera, GTH catering. A vědí, že zásadní pro dobré fungování kantýny je otevřená komunikace:

  • Klient definuje své požadavky a očekávání zaměstnanců. Musí být schopen říct, co chce, jaké služby požaduje.
  • Poskytovatel plní stanovená očekávání, dokáže poskytnout a zajistit službu na míru.
  • Průběžná komunikace klienta s poskytovatelem služby zajistí hladký chod a vylepšování.
  • Dlouhodobá spolupráce umožňuje rozvíjet služby a inovovat je.
  • Komunikace je důležitá také se zákazníky, tedy zaměstnanci. Tam, kde pravidelně žádají o zpětnou vazbu a udržují proaktivní komunikaci, byli zaměstnanci nejspokojenější.

Také podle Marka Čížka z GTH catering je nezbytnou ingrediencí dobře fungující kantýny kvalitní, sehraný a motivovaný tým pracovníků, kteří se nebojí inovací, jsou flexibilní a dělají svou práci s láskou. Vše však předpokládá, že firma poskytované služby a servírované pokrmy, které jsou pro lidi benefitem, ocení a je ochotná za ně svému dodavateli zaplatit. A co si strávníci v kantýně Kimberly-Clark pochvalují? Pestrost a kvalitu nabídky, od snídaní a svačin přes obědy až po noční večeře, pravidelné kulinářské akce a grilování, širokou nabídku doplňkových služeb, jako jsou cafeterie, non-stop zajištění nabídky občerstvení a příjemný a vstřícný personál.

 
Sdílejte