Férový zaměstnavatel roku 2023. Ve kterých firmách se lidem líbí nejvíce?
Už počtvrté se náš portál Atmoskop spojil se soutěží Sodexo Zaměstnavatel roku, abychom ocenili společnosti s nejlepší firemní kulturou. Z hodnocení současných i bývalých zaměstnanců vyplynulo, kdo jsou ti nejférovější zaměstnavatelé ve třech kategoriích. Seznamte se s letošními vítězi.

Nejférovější malé firmy do 100 zaměstnanců

Vítězem se stala softwarová společnost IRESOFT z Brna, která vyvíjí informační systémy pro sociální služby. Podle HR manažerky Renaty Balíkové je společnost známá svou výjimečnou firemní kulturou a snaží se jít ostatním příkladem. „Máme tu velmi přátelské a spolupracující prostředí, všichni táhnou za jeden provaz. Jsme zvyklí si říkat věci na rovinu, a když je problém, společně ho vyřešíme. Pro zaměstnance je navíc naplňující, že pracují na smysluplných produktech,“ říká s tím, že lidé oceňují i flexibilitu, důvěru a svobodu, které jim umožňují skloubit osobní a pracovní život.
Specialisté na výkonnostní marketing Effectix se po dvou letech vrátili na stupně vítězů. Firma intenzivně pracuje na spokojenosti svých zaměstnanců, řeší well-being a pořádá spoustu mimofiremních aktivit. Lidé si tak mohli sami vymyslet benefity, jako například neomezenou dovolenou, práci ze zahraničí nebo sick days. „Všichni si ale nejvíc ceníme kolektivu. Vybíráme si velmi pečlivě kolegy, které nabíráme, aby přesně sedli do naší firemní kultury a byli u nás pak šťastní,“ vysvětluje HR manažerka Jana Rebicerová.
Na třetím místě se už podruhé za sebou umístila konzultační společnost Billigence. HR manažerka Jitka Bartoníková Bednaříková to bere jako potvrzení, že jde firma správným směrem. Zaměstnancům se podle jejích zkušeností nejvíce líbí mezilidské vztahy a možnost pracovat na mezinárodních projektech s využitím nejmodernějších technologií. „Klademe důraz na týmového ducha, transparentní komunikaci a well-being, ale také se intenzivně zaměřujeme na rozvoj a vzdělávání,“ říká HR manažerka.

Zlato získali výrobci řídicích systémů pro energetiku a průmysl – firma ComAp. Recruitment & Employer Managerku Tatyanu Tsapaevu ocenění těší, protože firma se snaží dlouhodobě podporovat dobrou atmosféru, kooperativní prostředí a výjimečné vztahy. „Lidé oceňují transparentní komunikaci a otevřenost vedení společnosti. Vědí, co se děje ve firmě, co se daří i nedaří, mají informace o strategii a plánech. Pravidelně si předáváme zpětnou vazbu, což posiluje motivovanost týmů. Podporujeme rozvoj, vzdělávání a společné aktivity,“ říká manažerka.
Stříbro putuje marketingovým profesionálům do Czech Promotion. HR manažerku Simonu Vackovou ocenění mile překvapilo. „Snažíme se, aby agentura nebyla pro náš tým pouze práce, ale i místo, kde máme přátele a možnost profesně i osobně růst,“ popisuje. Z interních průzkumů vyplývá, že lidem se nejvíce líbí nabídka vzdělávání – workshopy, podcasty, setkání s odborníky a podobně. Jako další zmiňují inspirativní pracovní prostředí, v tomto případě kanceláře plné uměleckých děl.
Bronz si vysloužil výrobce dílů do motorových vozidel Astotec Automotive. HR specialistka Lucie Mertová uvedla, že firmě ocenění doslova vyrazilo dech, protože na něj necílila. Chovat se férově každý den berou jako přirozenost. „Na Atmoskopu naši zaměstnanci často oceňují kolektiv. Ať už ve smyslu dobré spolupráce, ochoty si pomáhat, vycházet si vstříc a snahy se domluvit, nebo ve smyslu přátelské atmosféry,“ říká personalistka. Její kolegové si pochvalují i slušné vedení firmy, respekt k zaměstnancům a dodržování dohod.
Tisíce lidí hodnotí na Atmoskopu své současné či bývalé zaměstnavatele a další tisíce lidí tato hodnocení sledují. Pomáhají jim s rozhodnutím, kam nastoupit. Profily firem jsou vůbec nejnavštěvovanějšími stránkami Atmoskopu. Zjistěte, jak můžete vyladit svůj profil a oslovit ty nejlepší kandidáty.

První místo mezi velkými firmami si vysloužili plynaři z GasNetu. Recruitment, Development & Employer Managerku Helenu Steinerovou umístění těší i vzhledem k tomu, jak je konkurence obrovská a spousta firem má skvělé programy. „Lidi u nás spojuje láska k plynařskému řemeslu. Jsou to srdcaři,“ vysvětluje, proč jsou její kolegové ve společnosti spokojení. Mimo to zaměstnanci oceňují, že vedení svým lidem naslouchá, nechybí spolehlivost i respekt a mají možnost pružné pracovní doby i home office, díky nimž snáze skloubí práci s rodinným životem.
Zaměstnanci pozitivně hodnotí také farmaceutickou společnost MSD, která se už přes 130 let zaměřuje na vývoj léčiv proti nejzávažnějším onemocněním. Event koordinátorku Barboru Maroto Alvarez ocenění nepřekvapilo, protože péče o zaměstnance je pro firmu dlouhodobou prioritou. „Mezi hlavními pozitivy kolegové určitě zmiňují diverzitu a inkluzi a také mezinárodní prostředí, které nabízí využití cizích jazyků. A pak celou řadu nabízených benefitů,“ míní.
Třetí místo míří do neziskovky Člověk v tísni. Ta se zaměřuje na humanitární a rozvojovou pomoc. Podle HR Generalistky Terezy Skovajsové mají zaměstnanci i dárci v DNA stejné hodnoty. Díky tomu okolo sebe mají ohromnou komunitu zapálených lidí. „Věnujeme se mnoha aktivitám, kde se mohou pracovní podmínky velmi lišit. Společné je to, že na konci práce každého z nás je pomoc někomu, kdo to potřebuje. Snažíme se porozumět jeden druhému a vyjít si vstříc, neloktaříme mezi sebou, a naopak si pomáháme,“ popisuje. Jistotou jsou i pevně nastavené etické hranice, důvěra a volnost ve spolupráci.
Doporučené

Pozdní příchody, bosé nohy i stůl plný špinavého nádobí. 4 tipy, co dělat, když se zaměstnanci neumí chovat

5 tipů, jak překonat úskalí home office

McDonald’s chtěl vědět, jak udržet zaměstnance ve zkušebce. Najal si Arnolda

Jak a proč pomoci zaměstnancům s dluhy? ČR má 660 000 lidí v exekuci
