Dveře za zády a 7 dalších věcí, které ruší lidi v kanceláři

Jednu věc máme všichni společnou – potřebujeme se v práci soustředit. Když nám ale za zády v jednom kuse jede kopírka, kolega si dává vepřo knedlo zelo a na monitoru vidíme místo textu odraz slunce, udržení pozornosti u plnění úkolu je docela bojovka. Co nás v práci nejvíc ruší? Sepsali jsme to nejpalčivější a máme tipy, jak vnést do kanceláře opět klid, aniž byste museli stavět zeď.

Rušné pracovní prostředí

Asi ten pocit znáte. Konečně se vám podařilo začíst se do textu, v ten okamžik začne kolegyni zvonit telefon. Zvedne ho a snaží se uklidnit vyhrocenou situaci doma. Pokoušíte se text dočíst, oči vám po něm kloužou naprázdno a musíte se vrátit na začátek. Několikrát. Abyste to nakonec vzdali. Lidský mozek není schopen soustředit se pořádně na dvě věci najednou. A přestože se s pojmem multitasking stále setkáváme, někteří vědci ho již dávno označují za mýtus. Stejně jako každý, kdo někdy pracoval v open spacu. Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Irvine navíc spočítali, že po vyrušení nám trvá 23 minut, než jsme schopni se opět plně soustředit.

Pojďme se proto podívat, na co si lidé stěžují nejčastěji.

1. Nevidím, kdo vchází do kanceláře

Pokud vás znervózňuje sedět zády směrem ke dveřím, nejste sami. Lidé potřebují mít přehled o tom, co se kolem nich děje a jaké jsou zdroje zvuků, které slyší. Zneklidňuje nás, když nevidíme, kdo se za námi pohybuje. Instinkt nám velí se za sebe ohlédnout, a pokud to musíme udělat dvacetkrát za den, koncentraci udržíme jen stěží.

Posaďte lidi tak, aby měli přehled o dění v místnosti. Nejlépe toho docílíte tím, že budou mít za sebou zeď. A pokud je v kanceláři pracovních míst hodně, uspořádejte stoly způsobem, aby k sobě seděli čelem.

2. Pořád se tu někdo baví

Nejspolehlivěji nás od práce odtrhnou zvuky. Ruchy okolí se v kanceláři slévají do konstantního šumu, který jsou někteří lidé schopni odfiltrovat. Velká část z nás ale ne. A nasazení sluchátek všechno nevyřeší. I hudba je rušivější než ticho.

Při plánování kanceláří berte ohled na charakter práce, kterou lidé vykonávají. Ne každý potřebuje k práci klid. Od některých profesí se přímo očekává, že celý den stráví komunikací. Posaďte tyto kolegy pohromadě a dál od zaměstnanců, kteří pro práci vyžadují velké soustředění. Ať už daňařů, právníků, nebo copywriterů.

3. Nemůžu si v klidu zatelefonovat

Uvolněněji se nám telefonuje, když máme soukromí. Setřeseme tím trému během důležitých pracovních hovorů. V práci se nevyhneme ani osobnímu životu, který potřebujeme řešit mimo doslech ostatních.

Vytvořte zóny pro telefonování. V některých firmách, třeba u nás v LMC, kvůli tomu vznikají speciální odzvučené buňky. Lidem ale postačí i vzdálená část terasy nebo balkon. A když ven nemůžou, zajistěte jim rychlý přehled o tom, která zasedačka je zrovna volná.

4. Svítí mi do očí

Slunce odrážející se od monitoru hodně naštve. A neméně útrpné je, když se odráží do obličeje od papírů a desky stolu. Dostatek denního slunce je na pracovišti potřeba, jinak na nás padá splín. Prostory by ale neměly být přesvětlené.

Dejte lidem možnost světlo regulovat. Ať už stažením žaluzií, zhasnutím části stropního osvětlení, nebo rozsvícením lampy přímo na stole. Vyhněte se zářivkám se studenými tóny. Modré světlo nejen škodí zraku, ale protože v něm svět vypadá vybledlý, negativně ovlivňuje i naši náladu.

5. Mám kolem sebe binec

Chaos na stole dělá zmatek i v hlavě. Jakýkoli vizuální nepořádek odvádí naši pozornost. A nejsou to jen rozházené papíry a neumyté nádobí. Stejně škodlivá je i přemíra grafiky nebo halda dárkových předmětů kolem monitoru.

Dejte věci do šuplíku. Pokud s dokumenty zrovna nepracujete, uložte je do skříně. Systém ale mějte i v ní. Nepořádek za jejími dvířky sice nevidí ostatní, ale vy o něm víte. Agendu veďte pokud možno elektronicky, a jestli se bez stohů šanonů neobejdete, aspoň je seřaďte. Osobní předměty jsou pro práci důležité, dejte jim ale řád. Ať dělají radost, a ne vizuální smog.

6. Cítím kolegův oběd

Před nepříjemnými pachy jde pouze utéct nebo je vyvětrat. Do kanceláře se dostávají, když lidé konzumují jídlo u svého počítače. V horším případě se zápachem z toalet. A za nejtrapnějších okolností kvůli špatné hygieně někoho z týmu.

Běžte po příčině. Zaměstnancům pomůže místo, kde se můžou v klidu najíst, i kvůli tomu, aby si odpočinuli od práce a mohli si neformálně popovídat. Letní období vybízí k obědvání venku. A když nemáte balkon ani terasu, přes poledne nechte volnou zasedačku. Pokud si lidé vaří a ohřívají jídlo v kuchyňce, zajistěte, ať má uzavíratelné dveře. Okamžitý zákrok vyžaduje zápach z toalet. I kdybyste museli pozvat instalatéra a vyměnit těsnění na dveřích. Jestli si ale ucpáváte nos kvůli kolegovi, jste v dost ošemetné situaci. Často zafunguje obecné konstatování, že v místnosti něco nesedí. Klidně i opakovaně. Pokud ani to nepomůže, je nutná přímá (ale citlivá) domluva.

7. Připadám si tu cize

Zaměstnanci jsou v neosobním prostředí méně produktivní. Podle studie, která vyšla v Journal of Environmental Psychology, byli lidé, kteří koukali na obrázky od svých dětí a další zábavné předměty, méně emočně vyčerpaní než ti, kdo pracovali ve sterilním prostředí. Tam, kde máme pocit, že je to naše, pracujeme víc uvolněně a lépe.

Dovolte lidem se zabydlet. Investujte do nástěnek a dělících panelů mezi stoly, ať si mají kam připnout fotku partnera a suvenýr z dovolené. V režimu sdílených pracovních míst zaměstnanci ocení, když budou mít v práci aspoň vlastní hrnek nebo oblíbenou šálu, kterou si dávají přes ramena.

8. Radši bych byl v lese

Mezi čtyřmi bílými stěnami naše oči trpí. Lidský zrak je nejcitlivější na světle zelenou barvu. Tam, kde je zeleň, cítíme klid. V kanceláři je ale většinou bílo. Bílá je první barvou, po které firmy sáhnou při výmalbě pracoviště. Je to barva univerzální, která neurazí. Zároveň ale nenadchne.

Odstraňte sterilnost a pusťte do kanceláře přírodu. Nemusíte hned malovat stěny hráškově zelenou. Bílá výmalba nevadí. Zvolte ale odstín, který nemá chladný podtón. A oční receptory kolegů nasyťte umístěním vhodných rostlin. Deadliny a účetní uzávěrky je budou stresovat mnohem míň.

Je u vás ve firmě všechno v nejlepším pořádku? Pochlubte se už v inzerátu, že nabízíte skvělou práci i skvělé pracovní podmínky, a vystavte jej na největších pracovních portálech Jobs.cz, Prace.cz nebo v aplikaci Práce za rohem.

 
Sdílejte