Dřete jak kůň, a nikdo to nedocení? Tady je tahák, jak práci HR ve firmě prodat

Objevovat lidské poklady není to jediné, co má HR na starosti. Ukažte své firmě i všechno ostatní, co děláte. Tady je pár funkčních rad z praxe, které pomůžou zviditelnit práci vašeho oddělení.

Jak prodat práci HR

„Nejlíp nás lidi poznají při výjezdních akcích“

„V AURES Holdings práce HR zahrnuje nábor zaměstnanců, trénink dovedností, personální agendu včetně mzdové, veškeré benefity a zvýhodněné nabídky, pořádání teambuildingů i Employer Branding,“ vypočítává ředitelka Karolína Topolová. Aby o všem, co mají v HR na starosti, lidé ve firmě věděli, sází na sdílení informací přes intranet.

Zásadní zprávy zaměstnanci dostávají e-mailem i přes sociální sítě, mají informace z výročních zpráv a znají výsledky interního dotazování zaměřeného na zpětnou vazbu. Pokud potřebujete HR zviditelnit, doporučuje Karolína jako nejspolehlivější metodu osobní kontakty. V její firmě má každá divize delegovaného svého HR konzultanta, který jí pomáhá řešit veškerou agendu. „A nejlépe nás zaměstnanci poznají při výjezdních akcích jednotlivých oddělení, kdy jim přiblížíme naši práci a dění ve firmě,“ vysvětluje, co se jim vyplácí.

„Snažím se s majiteli vyjednávat o reálných a měřitelných věcech“

Veronika Hašková, HR manažerka technologické a inovační firmy NWT, je zároveň nadřízená personálního a mzdového oddělení. HR dělí do šesti oblastí, podle nichž nastavuje strategie a procesy: plánování, vyhledávání lidí, jejich výběr, rozvoj, hodnocení a kariérní postup nebo odchod zaměstnance. „Je to vlastně všechno od sestavení manažerského odměňovacího systému až po výběr květin na chodbě,“ směje se.

Také Veronika věří na kontakty napříč firmou. Svou práci každý týden rozebírá na poradě s majiteli a jednou za měsíc s řediteli firemních divizí. „S lidmi prostě mluvím, řešíme, co je u nich aktuální. Mám blízký kontakt s většinou zaměstnanců, s nimiž už jsme vyřešili takovou spoustu věcí, že bych mohla psát jejich osobní karty z hlavy,“ objasňuje. Osvědčuje se jí i to, když se představí nováčkům hned první den adaptačního procesu. A to buď osobně, nebo přes obrazovku během průvodní prezentace.

Podle Veroniky je pro postavení HR ve firmě podstatné zaměřit se na firemní hodnoty a ukázat, jak je může HR podpořit. „Všude se píše, že HR zlepšuje spokojenost zaměstnanců a jejich pracovní nasazení. Ale to jde špatně změřit, a už vůbec ne předvídat, když chcete něco protlačit. Já se s majiteli snažím vyjednávat o reálných měřitelných věcech, protože jsou výsledkově zaměření,“ radí, co funguje.

Možná jen potřebujete lépe komunikovat, aby si vaší práce v HR více vážili. Kurzy asertivní komunikace i další, ať už pro vás, či vaše zaměstnance, najdete na Seduo.cz.

„Využíváme jakýkoliv prostor k informování“

V eBráně má HR na starosti hlavně získávání, výběr a přijímání pracovníků, protože personální administrativu vyřizuje jiné oddělení. A tak mají v HR prostor věnovat se personálnímu marketingu a posilovat renomé firmy na trhu práce. „Při budování silného zaměstnavatelského brandu nám nejvíc pomáhají zaměstnanci. To, jak firma funguje interně, se projevuje navenek. Takže naší klíčovou rolí je vytvářet klima a podmínky k práci, kde mohou lidé žít vybalancovaný pracovní i osobní život, kde jsou kvalitní mezilidské vztahy, kde mají lidé možnost se neustále profesně i osobně zlepšovat a kde je skvělý leadership na všech úrovních firmy,“ vysvětluje HR konzultantka a provozní ředitelka Monika Joska.

Je totiž přesvědčená o tom, že pokud lidé vidí výsledky, vědí, k čemu je práce HR užitečná a čím přispívá k plnění firemní vize. „Pak budou vaši práci respektovat,“ říká Monika. Aby byly výsledky vidět, je podle ní potřeba být s lidmi v kontaktu a stále je osobně i online o všem aktivně informovat. V eBráně k tomu téměř na denní bázi využívají interní informační systém a jednou za kvartál prezentují svou práci na celofiremním setkání. „A snažíme se využívat jakýkoliv další prostor k informování, například interaktivní nástěnky,“ připomíná Monika.

„Jsme lidem oporou, aby se na nás mohli kdykoliv obrátit“

Podle personální ředitelky Marcely Zárybnické zahrnuje agenda HR ve firmě SIKO recruitment, vzdělávání, rozvoj, hodnocení a motivaci lidí i sociální programy a benefity. Pro komunikaci dovnitř firmy využívají různé interní firemní informační kanály, včetně firemního časopisu a sociálních sítí, a každý měsíc vydávají speciální HR aktuality s novinkami. A také organizují firemní teambuildingy.

Aby bylo HR ve firmě ještě víc vidět, soustředí se podle Marcely hlavně na efektivnější HR procesy tak, aby co nejvíc ulevili zaměstnancům od nezbytné administrativy a rutinních úkolů. „Snažíme se jim totiž být oporou a mohou se na nás kdykoliv obrátit,“ prozrazuje.

3 kroky pro vybudování renomé HR ve firmě:

1. Udržujte osobní kontakty napříč firmou, s lidmi mluvte, podporujte je, a to až po nejvyšší vedení.

2. Informujte všemi dostupnými kanály od intranetu přes interní časopisy až po firemní akce.

3. Měřte, co se dá, soustřeďte se na výsledky své práce a jejich přínos pro firmu, její hodnoty a vizi.

 
Sdílejte