Dobrovolníci nad zlato. Pomáhat můžete s firmou online, ale i dary mají smysl

Od jara, kdy se s pandemií zvedla vlna solidarity, hledají i firmy způsoby, jak pomáhat. Finanční a materiální pomoc letos na plné čáře zvítězila nad dobrovolnictvím. Přitom právě to je teď nejvíc potřeba. Poradíme vám, jak se můžete zapojit.

Dobrovolnictví

Firemní dobrovolnictví, kdy šli lidé fyzicky pomáhat, letos tak trochu zamrzlo. „Pro firmy bylo jednodušší neziskovkám a zařízením sociálních služeb něco nakoupit nebo poslat peníze. Na jaře hlavně kvůli vládním omezením, pak spíš proto, že si mnoho firem stanovilo vlastní, často velmi přísné hygienické podmínky a nechtěly u svých zaměstnanců ani u klientů neziskovek riskovat nákazu,“ vysvětluje Pavel Kučera, projektový manažer týmu firemního dobrovolnictví platformy Byznys pro společnost. Fakt, že byl rok 2020 na firemní dobrovolnictví chudý, potvrzuje i Monika Kissová, manažerka programu firemního dobrovolnictví v Centru pro dobrovolnictví HESTIA. Podle ní měly firmy vůli pomáhat, ale narážely i na to, že organizace, které pracují se zranitelnými klienty, byly pro lidi zvenku zavřené. 

Kde se dá aktuálně pomáhat?

Pavel Kučera doporučuje možnost překlopit expertní dobrovolnictví, kdy firmy poskytují své odborné dovednosti a znalosti, do onlinu. „Registrujeme zájem neziskovek, jsou to však aktivity, které musí firmy interně dobře vykomunikovat a své lidi pro ně zapálit, což se zatím moc nedaří,“ přiznává. I tady je otevřený prostor pro iniciativu, třeba skrze výzvu Zapojím se z domova, kterou organizuje zapsaný spolek Byznys pro společnost, můžete jít dobrovolně do:

  • Online aktivit s klienty neziskových organizací – třeba formou přednášky pro klienty seniorských domovů, dopisování nebo telefonátů.
  • Školení pro personál neziskovek – například práce v MS Office a s různými aplikacemi.
  • Odborné pomoci – s PR a marketingem, webovkami, e-shopem, sociálními sítěmi, grafikou nebo překlady textů.

Účastní se vaše firma dobrovolnických aktivit? A chcete o tom dát vědět potenciálním kandidátům? Vyzvěte zaměstnance, ať vyplní hodnocení vaší firmy na Atmoskop.cz, a buďte blíž lidem, kteří k vám dobře zapadnou.

Kde je největší poptávka?

Monika Kissová dodává, že podobným směrem zřejmě budou směřovat programy dobrovolnictví i v roce 2021. V Hestii teď registrují největší poptávku po:

  • Doučování dětí v azylových domech, dětských domovech, Klokáncích apod.
  • Pomoci seniorům při vzdělávání v digitální gramotnosti. Cení se i možnost s někým si „jen“ popovídat. A je potřeba seniorům nakoupit nebo je doprovodit při pochůzkách.

Podpořte osobní rozvoj zaměstnanců

Sice to vypadá, že velké skupinové dobrovolničení coby teambuilding ještě nějakou dobu nebude na programu dne. Dobrovolničit se ale dá i v malých skupinkách nebo jednotlivě, v rouškách či respirátorech a za dodržení všech hygienických pravidel. „I jednotlivci nebo malé firemní skupinky mají z dobrovolnictví silný zážitek. Dobrovolnictví přináší sebepoznání a podporuje zaměstnance v osobním rozvoji,“ vysvětluje Monika. Ve firmě mohou dobrovolníci svou zkušenost i za pomoci HR sdílet a „propsat“ ji do celé firmy.

Z malého průzkumu, který tým Byznysu pro společnost realizoval, vyplynulo, že neziskovky a sociální služby sice oceňují materiální a finanční pomoc, ale dobrovolníky by přivítaly všemi deseti. Skoro 70 % oslovených organizací uvedlo, že dobrovolnickou pomoc by potřebovaly ze všeho nejvíc. Až na druhém místě jsou finance, a to s 25 %, následované materiální pomocí nebo ochrannými pomůckami.

I dárek se počítá

Pomoci může i drobné individuální gesto, jako je možnost věnovat stravenky potřebným či si koupit voucher s odloženou „splatností“. Nebo lze přes organizace podporující lidi bez domova, ty, kteří potřebují azyl, seniory, děti a rodiče samoživitele koupit konkrétním lidem vánoční dárek. K takové pomoci stačí rozhlédnout se kolem sebe a nebýt lhostejní. Jako to udělali v restauraci Food Lab, kde přes nadaci Krása pomoci a Wolt posílají vánoční menu seniorům, kteří jsou na svátky sami. 

Pomoc může být kreativní

Pokud chcete s nějakou formou pomoci začít, nejlepší je udělat to v tuto chvíli napřímo a nekoukat se jen po dostupných možnostech. Nebojte se tedy oslovit neziskovku, jejíž práce si ceníte nebo se kterou již spolupracujete, a zeptejte se, co potřebuje. Pro myšlenku získejte zaměstnance – v tom hrají HRisté zásadní roli, protože jsou se svými lidmi v intenzivním kontaktu.

Inspirace: Den pro dobrý skutek v LMC

Naši lidé mají možnost jednou ročně čerpat den na dobrovolnické aktivity a pomáhat neziskovkám dle svého výběru, řada z nich ale v dobrovolničení pokračuje i mimo práci. Z týmových aktivit například jezdíme tradičně sázet stromky do Jizerských hor. Letos to kvůli situaci sice nevyšlo, ale už se těšíme na další rok.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0